Dyskusję panelową moderował Marek Przeor z ramienia Komisji Europejskiej, odpowiedzialny w tej instytucji za inteligentny i zrównoważony rozwój. Przed rozpoczęciem debaty Przeor zaprezentował pokrótce założenia współpracy europejskich regionów, gdzie rozwijany jest przemysł kosmiczny. Podkreślał, jak ważna jest zarówno współpraca, jak i wymiana informacji pomiędzy czterema grupami podmiotów, reprezentujących biznes, administrację publiczną, placówki badawcze i środowisko naukowe oraz, wreszcie, społeczeństwo - końcowych użytkowników produktów czy usług, np. organizacje pozarządowe czy indywidualnych obywateli.
Wysłannik KE tłumaczył również, na czym polega istota inteligentnej specjalizacji. Tego rodzaju koncentracja danego regionu na wybranej gałęzi przemysłu musi być m. in. konkretnie dostosowana do uwarunkowań danego terenu oraz ukierunkowana na innowacje.
W regionie zajmujemy się budowaniem klastrów, budowaniem mostów między przedsiębiorcami, którzy na co dzień konkurują. Tworząc dolinę lotniczą zależało nam, żeby stworzyć ośrodek gdzie przedstawiciele przemysłu współpracują ze światem nauki. (…) Przemysł lotniczy ma charakter globalny. Integracja, współpraca i budowanie mostów to klucz do sukcesu. Dolina Lotnicza działa - najlepszy dowód to fakt, że dzisiejsza konferencja odbywa się nie w Warszawie, ale w Rzeszowie.
Dyrektor Doliny Lotniczej Andrzej Rybka podkreślił jednocześnie konieczność wejścia rodzimych podmiotów na scenę międzynarodową. W jego opinii jest ona zdecydowanie mniej zbiurokratyzowana, co przekłada się na złożoność samych projektów.
Rząd Andaluzji zawsze stara się wspierać nasze działania. Mamy dwa uniwersytety, które kształcą specjalistów. Władze regionu myślą w kontekście przemysłu 4.0.
W spotkaniu wziął również udział Jurgen Vogel z BavAria Aerospace Cluster. Zaznaczył on, że najefektywniejsze wykorzystanie klastrów będzie możliwe jeżeli dojdzie do połączenia strony biznesowej z polityczną. Natomiast Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego, podkreślił, że bliskość samej Bawarii daje duże możliwości rozwijania współpracy.
Czasem jesteśmy nazywani polską Bawarią. Dobrze, że do prawdziwej Bawarii mamy blisko i możemy współpracować.
Marszałek Ortyl podkreślił również, że Podkarpacie na tego rodzaju partnerstwa pracowało przez wiele lat. Władze regionu, które zastanawiały się gdzie można lokować przemysł 4.0, dostrzegły m.in. potencjał sektora kosmicznego, lotniczego czy motoryzacyjnego.
Czytaj też: Aerospace & Defense Meetings Central Europe krokiem na drodze do polskiego przemysłu 4.0
„Aerospace & Defense Meetings Central Europe-Rzeszów” to targi lotnicze i konferencja branżowa organizowane w podrzeszowskiej Jasionce w centrum kongresowym G2A Arena, podczas której prezentuje się ponad 150 firm z niemal 25 krajów świata. Celem projektu jest kojarzenie partnerów biznesowych z branży cywilnej i obronnej przemysłu lotniczego.
Jak podkreślają organizatorzy, targi mają stanowić okazję dla reprezentantów przemysłu lotniczego i obronnego do nawiązania nowych kontaktów biznesowych oraz wzmocnienia już istniejących. Celem wydarzenia jest także promocja branży lotniczej, kosmicznej i zbrojeniowej.
Aerospace & Defense Meetings Central Europe - Rzeszów organizowane są wspólnie przez Województwo Podkarpackie i firmę ABE - Advanced Business Events. W otwarciu imprezy uczestniczyli przedstawiciele polskiego parlamentu, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Rozwoju.