Reklama

Geopolityka

Europejska Straż Graniczna z siedzibą w Polsce. Przyjęto projekt ustawy

Fot. Frontex
Fot. Frontex

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby agencji Frontex z projektem uchwały Rady Ministrów w sprawie przedłożenia umowy do ratyfikacji. W marcu br. umowę w imieniu rządu podpisał szef MSWiA Mariusz Błaszczak.  

Projekt ustawy o ratyfikacji umowy w sprawie siedziby między Rzecząpospolitą Polską a Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex), podpisanej w Warszawie dnia 9 marca 2017 r., zostanie teraz skierowany do Sejmu. Umowa reguluje kwestie związane ze stałą siedzibą Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) w Warszawie. Polski rząd zdecydował, że przekaże działkę przy ul. Racławickiej w Warszawie na rzecz agencji, która wybuduje tam swoją siedzibę.

Minister Mariusz Błaszczak, który podpisał umowę 9 marca br., zaznaczył, że polski rząd podjął wysiłek zakończenia negocjacji w wyjątkowo krótkim, wyznaczonym unijnym rozporządzeniem terminie. "Przez lata Frontex był w Polsce gościem - bardzo mile widzianym w Polsce, ale gościem. Teraz możemy powiedzieć, że agencja Frontex jest współgospodarzem tutaj w Polsce, w Warszawie" – podkreślał po podpisaniu umowy szef MSWiA. Jak poinformowało MSWiA, umowa poza siedzibą Fronteksu reguluje również kwestie związane m.in. ze statusem prawnym agencji i jej pracowników.

W marcu br. w imieniu Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej umowę podpisał Fabrice Leggeri, dyrektor wykonawczy Fronteksu. Dyrektor Leggeri zaznaczył wtedy, że podpisana umowa w sprawie siedziby Fronteksu ma kluczowe znaczenie dla rozwoju agencji. "Na przestrzeni kolejnych lat Frontex będzie się rozwijać, mając pewność co do swojej przyszłości w Polsce. Dajemy jasny sygnał: Warszawa i Polska jest świetnym miejscem dla pracy agencji Frontex. Dom Fronteksu jest w Warszawie" – podkreślał Fabrice Leggeri.

Umowa z agencją Frontex jest również wyrazem odpowiedzialności i solidarności w dobie kryzysu migracyjnego w całej Unii Europejskiej. Polskie służby aktywnie wspierają ochronę zewnętrznej granicy UE. Nasi funkcjonariusze uczestniczą w działaniach koordynowanych przez agencję Frontex.

Reklama

Komentarze

    Reklama