Reklama

Siły zbrojne

Eurofightery dla Kuwejtu coraz bliżej

Fot. Leonardo
Fot. Leonardo

Podczas wystawy Gulf Defense & Aerospace 2017, która potrwa do 14 grudnia w Kuwejcie, Eurofighter- Leonardo prezentuje w jaki sposób Eurofighter może realizować wiele różnych scenariuszy operacyjnych. W tym czasie brytyjskie i włoskie zakłady prowadzą montaż pierwszych 6 samolotów Eurofighter dla Kuwejtu. Mają być one wyposażone w radary Captor-E E-Scan, pociski Brimstone i Stormshadow oraz zasobniki Sniper Pod.  

Po podpisaniu w 2016 r. kontraktu na dostawę 28 Eurofighterów Typhoonów dla Kuwejtu, Leonardo i inne firmy partnerskie konsorcjum Eurofighter rozpoczęły produkcję najbardziej zaawansowanego wariantu myśliwca, jaki kiedykolwiek stworzono, z zestawem zdolności opartych na istniejących programach ulepszeń.

Dzięki nowatorskiemu radarowi Captor-E E-Scan i kilku nowym dodatkom do systemu uzbrojenia, Typhoon zapewni Siłom Powietrznym Kuwejtu miejsce w czołówce użytkowników samolotów bojowych kiedy wejdzie do służby.

Rozpoczęto już zgodne z umową działania produkcyjne, aby spełnić oczekiwania klienta. Zamówienia na produkty o długim czasie realizacji zostały złożone natychmiast. Uruchomiony został także łańcuch dostaw.

Giancarlo Mezzanatto, wiceprezes programu Eurofighter w dziale Leonardo Aircraft powiedział: „Produkcja rozpoczęła się w drugiej połowie 2016 r. i obecnie jest realizowana zgodnie z podstawowym planem, a w niektórych przypadkach przed terminem. W zakładach Leonardo wyprodukowano już pokrycie pierwszego lewego skrzydła, a w zakładach Airbus Defence & Space w Hiszpanii – pokrycie pierwszego prawego skrzydła. Montaż końcowy samolotu rozpocznie się przed końcem 2017 r.

„Na początku 2018 r. rozpocznie się montaż ("Etap 2") pierwszej tylnej sekcji kadłuba w zakładach Leonardo, natomiast w zakładach BAE Systems trwa montaż ("Etap 1") zespołów dla pierwszych pięciu samolotów. Montaż środkowej części kadłuba, wyprodukowanej przez zakłady Airbus Defence & Space w Niemczech, rozpocznie się w pierwszej połowie 2018 r. Tam też rozpoczęto już, zgodnie z planem, montaż podzespołów.

Podczas wystawy Gulf Defense & Aerospace, która potrwa do 14 grudnia w Kuwejcie, Eurofighter- Leonardo prezentuje m.in. model samolotu i tablicę Eurofighter Combat Edge Wall, która pokazuje, w jaki sposób Eurofighter może realizować wiele różnych scenariuszy.

Pakiet zdolności dla Kuwejtu będzie obejmować integrację pocisków Storm Shadow i Brimstone oraz innych typów uzbrojenia powietrze-ziemia. Własności te polepszają charakterystyki samolotów wielozadaniowych i ulepszają system uzbrojenia podczas wykonywania zadań, w których samolot osiąga doskonałe wyniki od 2011 r., podczas operacji nad Libią, a teraz także w Syrii i Iraku.

„Konfiguracja ta przewiduje zintegrowanie nowego, zaawansowanego zasobnika z laserowym wskaźnikiem celów (Lockheed Martin Sniper), co zwiększy liczbę zasobników z laserowym wskaźnikiem celów zatwierdzonych do użytku dla Eurofightera, a także wprowadzenie rejestratora parametrów walki powietrznej (ACMI) P5DRS-Cubic, ulepszonych pomocy nawigacyjnych (VOR) i radaru E-Scan CAPTOR”, powiedział Mezzanatto.

Uruchamianie infrastruktury w Kuwejcie, przeznaczonej do obsługi statków powietrznych, również przebiega zgodnie z planami. Projekt szczegółowy został już zakończony wraz z finalizacją wszystkich pakietów danych. Prace budowlane rozpoczęły się w sierpniu tego roku.

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (2)

  1. Kowalskiadam154

    Dali sobie wcisnąć ten eurobadziew

    1. zły

      A co sobie mieli dać wcisnąć? F-35 czy nieistniejącego Su-57?

    2. rka1

      Jaki ''eurobadziew'' człowieku, Eurofighter to świetna maszyna o bardzo dużych możliwościach bojowych.

    3. 0libob

      Eurofighter to podstawowa maszyna w siłach powietrznych UK Niemiec Hiszpanii i Włoch. Stworzony jako myśliwiec przewagi powietrznej obecnie to rasowa maszyna wielozadaniowa. Takiej maszyny zyczylbym naszym pilotom. EF świetnie uzupełniaby nasze jastrzębie.

  2. Bizon

    Eurofighter Typhoon to znakomity samolot bojowy, który nadal jest produkowany, rozwijany i eksportowany.Według ostatnich doniesień z Niemiec niewykluczone jest, iż EF w najnowszej konfiguracji zastąpi samoloty bojowe Panavia Tornado.A niektórzy się tutaj rozmarzyli o zakupie F-35 przez Berlin.Niemcy stawiają na EF.

    1. Kowalskiadam154

      Ze wszystkich niemieckich EF zaledwie połowa jest zdolna nie tyle do walki co wogle do lotu Dobranoc!

Reklama