Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Milrem wesprze modernizację estońskich CV90

Estoński CV90. Fot. Milrem Robotics
Estoński CV90. Fot. Milrem Robotics

Estońska spółka Milrem Robotics zapewni wsparcie inżynierskie przy planowanej modernizacji bojowych wozów piechoty CV90 należących do estońskiej armii. Prace te mają być wykonane na używanych, ex-norweskich CV9030N pozyskanych w ostatnich latach.

Wspomniana umowa o łącznej wartości ok. 29,3 mln euro została zawarta w czerwcu 2021 roku przez Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych z konsorcjum pod kierownictwem estońskich spółek Go Craft i Scania Estonia. Jak czytamy w komunikacie Milrem Robotics, obejmuje ona modernizację łącznie 37 egzemplarzy pozyskanych pojazdów, z których 31 ma zostać przebudowanych na różne wersje specjalistyczne. Wśród nich w komunikacie wymienia się m.in. wozy wsparcia ogniowego (prawdopodobnie chodzi o moździerze samobieżne), inżynieryjne i przeciwpancerne i wiele innych.

W ramach umowy podwykonawczej Milrem Robotics ma dostarczyć specjalistyczne ekspertyzy inżynieryjne, będzie zarządzać próbami zmodernizowanych pojazdów, a także przygotuje niezbędne dokumenty dotyczące obsługi i konserwacji, a także przeprowadzi stosowne szkolenia dla załóg i obsług technicznych tych wozów. Estońska spółka już pewne doświadczenie w zakresie obsługi i prac związanych z wozami z rodziny CV90. Na mocy umowy podwykonawczej z BAE Systems z kwietnia 2018 roku miała zapewnić kompleksowe wsparcie eksploatacji wcześniej pozyskanych dla estońskiej armii ex-holenderskich CV9035NL.

image
Reklama 

Po przejściu modernizacji i przebudowy 31 egzemplarzy tych pojazdów trafi jako wozy wsparcia do Batalionu Zwiadowczego wchodzącego w skład 1 Brygady Piechoty Estońskich Sił Obronnych. Dołączą one do 44 egzemplarzy obecnie eksploatowanych CV9035NL (określanych także obecnie jako CV9035EE) w bojowej wersji, dzięki czemu zakończy się proces przezbrajania tego batalionu w nowy sprzęt, a także zwiększą znacząco jego zdolności bojowej dzięki wprowadzeniu wersji specjalistycznych. Pozostałe 6 egzemplarzy pozyskanych CV9030N posłuży najprawdopodobniej jako wozy szkoleniowe lub źródło części zamiennych dla pozostałych wozów.

Estonia jest już kolejnym użytkownikiem rodziny CV90, który w ostatnim czasie zdecydował się na ten krok. Niedawno bowiem aż pięć z siedmiu państw, których wojska lądowe eksploatują  bojowe wozy piechoty tego typu, podjęło decyzję o ich modernizacji. Oprócz Estonii to także Finlandia (CV9030FIN), Holandia (CV9035NL), Szwajcaria (CV9030CH) i Szwecja (CV9040C), a Norwegia (CV9030N) w ostatnio zakończyła modernizację posiadanej foty tych wozów i zamówiła 20 dodatkowych egzemplarzy.

Komentarze (5)

 1. Rain Harper

  Borsuk zjada Toto na śniadanie.

  1. asdf

   CV90 to najlepszy BWP na swiecie, znalazl nabywcow w wielu krajach czego nie mozna powiedziec o plywajacym dziwolągu Borsuku.

 2. Tadziu

  Stoją tam już 3 lata i kicha ZA 1.3 mln usd mogli kupic wieże samson2 i radiofonie To była by prawdziwa moderka

 3. WSK74

  wychodzi poniżej 800 tys EUR/szt za przebudowę nowoczesnego pojazdu, u nas przegląd i malowanie T72 to za sztukę 1 mln 250 tys EUR.

  1. Olgino

   Przegląd i remonty. Wiele z nich jedyne co może to stać o własnych siłach.

  2. ałtor

   Naszych T72 nikt gruntownie nie remontował od dziesięcioleci, więc "czołgi" nadawały się jedynie dostania i figurowania w tabelkach. Teraz zaczęły chociaż jeździć, wcześniej były warte po 4,70 pln za kilogram.

  3. Dropik

   Tak , wychodzi. czołgi są zajechane, radziecka technika niskiej jakości wiec się psuje. Do tego wymiana celownika na termowizyjny jest dość kosztowna.

 4. rezerwa 77r.

  kiedy konkretne decyzje o modernizacji BWP , gdyż BORSUKI za co najmniej za 10 lat , niszczyciele czołgów potrzebne na wczoraj , oraz dodatkowe myśliwce

 5. poiuyt

  Czyli ta myśl techniczna zachodu taka sobie,my od 1973 roku nic nie musimy zmieniać w bwp,tylko ewentualne remonty xD