Reklama

Siły zbrojne

Estonia szuka nowych karabinów snajperskich i maszynowych

Fot. Staff Sgt. Steven Colvin/U.S. Army
Fot. Staff Sgt. Steven Colvin/U.S. Army

Jak poinformowało Estońskie Centrum Inwestycji Obronnych, planowany jest zakup nowych modeli karabinów maszynowych i karabinów snajperskich na potrzeby Estońskich Sił Zbrojnych. Obecnie estońscy żołnierze eksploatują szeroką gamę różnych modeli broni strzeleckiej, w związku z czym podejmowane są wysiłki mające na celu jej unifikację.

Łączne na ten cel z terminem realizacji do 2023 roku przewidziano kwotę ok. 36 mln USD. Broń ta zasili regularne Estońskie Siły Obronne (Eesti Kaitsejõud) i ochotniczą Estońską Ligę Obrony (Eesti Kaitseliit), które używają szerokiej i mocno zróżnicowanej gamy broni strzeleckiej. Zakup ten wpisuje się w realizowany intensywnie w ostatnich latach program modernizacji technicznej estońskich sił zbrojnych. 

W lipcu 2019 roku estoński resort obrony zakupił 16 tysięcy karabinków automatycznych R20 Rahe (w wersjach MARS-L kal. 5,56 × 45 mm i MARS-H kal. 7,62 × 51 mm ze zintegrowanymi granatnikami podwieszanymi kal. 40 mm) od amerykańskiej firmy LMT Defense. Pierwszą partię z nich liczącą 1,5 tysiąca egzemplarzy dostarczono rok później, a dostawy miały się zakończyć w tym roku. Pozwoli na generacyjną wymianę większości dotychczas używanych rodzajów broni strzeleckiej tej klasy. Dodatkowa opcja przewiduje potencjalne zamówienie kolejnych 18 tysięcy egzemplarzy, z terminem dostaw do 2026 roku.

Równolegle realizowane są zakupy różnego rodzaju amunicji w celu uzupełniania i unowocześnia ich zapasów. W kwietniu ub.r. udzielono kilka zamówień publicznych na różnego rodzaju amunicję o łącznej wartości 50 mln euro. Zamówienia dotyczyły zarówno lokalnych jak i zagranicznych producentów amunicji małokalibrowej. Z kolei w latach 2022-2025 planowana jest inwestycja ok. 135 mln euro na amunicję. Dodatkowo planowany jest zakup nowych dziennych i nocnych celowników najnowszej generacji.

Na uzbrojeniu Estońskich Sił Obronnych znajduje się wiele modeli broni strzeleckiej różnego pochodzenia, kalibru i typu. Podstawowym typem pistoletów samopowtarzalnych są PM Makarow kal. 9 mm × 18 i HK USP kal. 9 mm × 19, z których ten pierwszy jest planowany do całkowitego wycofania ze służby. Podstawowymi typami karabinków szturmowych są IMI Galil-AR kal. 5,56 mm × 45 i AK kal. 7,62 × 39 mm, które mają zostać w perspektywie od 2021 roku docelowo całkowicie zastąpione przez nowy karabinek automatyczny LMT R-20 RAHE kal. 5,56 mm × 45, który został wybrany jako docelowa konstrukcja w tej kategorii dla estońskiej armii.

Podstawowymi karabinami maszynowymi są IMI Negev kal. 5,56 mm × 45, MG3 kal. 7,62 mm x 51 oraz Browning M2 kal. 12,7 mm × 99. Podstawowymi typami karabinów wyborowych są M14 TPS i Galil-S kal. 7,62 mm × 51, Sako TRG kal. 8,6 mm x 70 i PGM Hecate II kal. 12,7 mm × 99. Dodatkowo na uzbrojeniu estońskich specjalsów znajdują się także pistolety maszynowe MP5 kal. 9 mm × 19 i strzelby powtarzalne Benelli-M3.

image
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

 1. x13

  Jeżeli UKM-2000 ma takie parametry za wyjątkiem amunicji jak dziadek i ojciec ( km PK i PKM ) to jest to kawał b. dobrego karabinu maszynowego.

  1. ito

   Nie ma. Jest ciężki (ale nie poszło mu w lufę) i trudniejszy w obsłudze oraz bardziej wrażliwy na zabrudzenia- główne z powodu zastąpienia zasilana pośredniego bezpośrednim. Moda jest modą, ale doprawdy nie warto było.

  2. Pucin:)

   Racja chłopie!!!! Pełna racja tylko narodowi "ślepcy" tego nie rozumieją jak inni kupują Minimi czyli FN Herstal.- @mc.

 2. Adam

  Jak chcą unifikacji to powinni kupić Polska bron. Litwa Łotwa Słowacja Czechy i Ukraina tez powinna kupić nasze karabiny. Powinnismy im sprzedawać po minimalnej marzy a przy dużej ilości karabinek byłby tani

  1. On

   Czesi mają swoja broń, prawdopodobnie lepszą od naszej. Na pewno tańszą.

 3. gosć

  Nie chcą naszych niezawodnych, najlepszych na świecie i jednocześnie niebywale ergonomicznych UKM-2000 ?

  1. Piotr

   Chcą, tylko my nie jesteśmy w stanie im tego sprzedać w tak krótkim terminie, trwa produkcja dla naszego wojska.

 4. Jaboktoinny

  PGZ coś oferuje?

  1. pomz

   Tak. Bogata oferte prospektów! Oraz realizacje zamowienia w ciagu 10 lat. W naszej recznej manufakturze...

Reklama