Geopolityka

Erdogan: Turcja rozpocznie prace nad bezzałogowym czołgiem

FOT. J.SABAK
FOT. J.SABAK

W trakcie dorocznego wystąpienia prezydenta Turcji, związanego z planami rozwoju kraju, Erdogan podziękował producentom tureckich bezzałogowych nieuzbrojonych i uzbrojonych systemów powietrznych wykorzystywanych w operacji "Olive Branch", stwierdził też, że Ankara musi wykonać kolejny krok - konieczne jest rozpoczęcie produkcji bezzałogowych czołgów.

Erdogan powiedział, że powodem, dla którego Turcja zmuszona została do opracowania własnych bezzałogowych zwiadowczych i bojowych systemów latających byli "źli sąsiedzi". Z tego samego powodu konieczne staje się rozpoczęcie prac nad bezzałogowym czołgiem, a kierowane przez niego państwo "właśnie zyskuje konieczne do tego technologie".

W dalszej części przemówienia prezydent Turcji stwierdził, że głównym celem opracowania nowego pojazdu byłoby wykorzystywanie go w operacjach antyterrorystycznych, "umacniających obronność kraju". Jednocześnie, zdaniem Erdogana, taki produkt krajowego przemysłu zbrojeniowego byłby znakomitym towarem eksportowym, który pozwoliłby Turcji zająć miejsce wśród największych eksporterów uzbrojenia.

Prezydent Erdogan stwierdził też, że dzięki okresowi rządów kierowanej przez niego Partii Rozwoju i Sprawiedliwości Turcja weszła w okres ciągłego rozwoju, podając - jako jeden z dowodów tego twierdzenia, kwoty przeznaczone na budżet obronny w roku 2002 (5,5 mld USD) i 2017 (ponad 41 mld USD).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.