Reklama

Geopolityka

Erdogan: NATO powinno wesprzeć Turcję przeciwko terrorystom

Fot. kremlin.ru
Fot. kremlin.ru

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, zażądał od NATO większego wsparcia kraju w walce z terroryzmem. Ponadto oskarżył europejskich sojuszników o ignorowanie działalności organizacji terrorystycznych w swoich państwach.

"Zagrożenie pochodzące od organizacji terrorystycznych dotyczy nas wszystkich" - powiedział Erdogan na odbywającym się w Stambule posiedzeniu Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. Jak zaznaczył, Turcja oczekuje wsparcia NATO "w naszej walce przeciwko wszystkim organizacjom terrorystycznym". Ponownie skrytykował to, że zakazana również w Unii Europejskiej Partia Pracujących Kurdystanu (PKK) może bez przeszkód działać w państwach członkowskich UE. 

"Chcemy od was zapobieżenia temu, by członkowie organizacji terrorystycznych swobodnie poruszali się w waszych państwach, uprawiali propagandę, werbowali bojowników i gromadzili pieniądze poprzez wymuszenia" – oświadczył parlamentarzystom. Nawiązując do prowadzonych przez Turcję operacji bojowych przeciwko kurdyjskiej milicji zbrojnej YPG w północnej Syrii powiedział, że działają tam ugrupowania terrorystyczne wyposażone w broń z państw NATO. Turcja jest nawet w posiadaniu numerów rejestracyjnych tej broni, ale państwa Sojuszu, do których zwracano się w tej sprawie, ignorują problem – kontynuował. 

Skrytykował też, że Zachód nie traktuje kurdyjskich milicji w północnej Syrii jako formacji terrorystycznych, gdyż walczą one z Państwem Islamskim. W myśl takiej logiki nie byłyby również organizacjami terrorystycznymi wrogie wobec Państwa Islamskiego ugrupowania powiązane z Al-Kaidą – wskazał Erdogan, zadając przy tym parlamentarzystom pytanie: "Czy możecie nazwać terrorystę dobrym tylko dlatego, że zwalcza innego terrorystę?". 

PAP - mini

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Wieloletni_czytelnikWyborczej81

    Turcja jest terrorystą prześladującym Kurdów w autonomii kurdyjskiej i za granicami, więzi polityków kurdyjskich. Turcja nie potępiła własnego ludobójstwa leżącego u podstaw budowy państwa jak bolszewicka i sowiecka Rosja radziecka. Turcja zdradza NATO dogadując się z Rosją i Iranem. Turcja zdradza EU dogadując się z Rosją w sprawie gazu. Ten pan to raptem były premier dopuszczony przez wojskowych na stanowisko muzułmańskiej partii gospodarczego rozwoju kraju.

Reklama