Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Dziesiątki Raków i setki tysięcy mundurów dla wojska [AKTUALIZACJA]

Moździeż samobieżny Rak Fot. Maciej Szopa/Defence24
Moździeż samobieżny Rak Fot. Maciej Szopa/Defence24

Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało kolejne zamówienia kierowane do krajowej zbrojeniówki. Konsorcjum HSW i Rosomak S.A. dostarczy 40 moździerzy Rak i 20 wozów dowodzenia, z kolei Maskpol - 440 tys. mundurów.

Wcześniej, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zapowiadał dokupienie Raków „w najbliższych tygodniach”. Teraz dowiedzieliśmy się, że będzie chodziło o 40 samobieżnych moździerzy i 20 wozów dowodzenia, co oznacza pięć kolejnych kompanijnych modułów ogniowych.

Podpisanie umów nastąpiło w piątek 22 maja na terenie należącym do 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Miejsce to nie jest zapewne przypadkowo wybrane, biorąc pod uwagę, że Rakami nasycone zostały już w dużym stopniu jednostki na zachodzie kraju, ale od pewnego zaczęto je kierować także na ścianę wschodnią. Nowe moździerze trafią do jednostek nowo formowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej. Nowe Raki maja trafić do linii w latach 2022-2024.

Jak poinformował Defence24.pl Rzecznik IU, wartość umowy to 703,1 mln zł brutto.

Obecnie Wojsko Polskie dysponuje 64 moździerzami Rak, dostarczonymi na podstawie zrealizowanej już, a podpisanej w 2016 roku, umowy na dostawę elementów ośmiu kompanijnych modułów ogniowych. Po dwa takie moduły znajdują się w jednostkach uzbrojonych w KTO Rosomak lub przewidzianych do przezbrojenia w te transportery: 12, 15 i 17 Brygadach Zmechanizowanych oraz 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich.

W 2019 roku podpisano kolejny kontrakt, na dostawę elementów dwóch modułów do 12 i 17 Brygady (łącznie 18 moździerzy), dzięki czemu również te jednostki zostaną w pełni wyposażone w Raki (każdy z trzech batalionów otrzyma moduł ogniowy). Oprócz nich, umowa na kwotę 275,5 mln zł brutto objęła także dostawę dwóch moździerzy dla Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu.

Po sfinalizowaniu obecnie realizowanego zamówienia oraz tego, które zostanie podpisane jutro Wojsko Polskie będzie dysponowało więc łącznie 15 modułami ogniowymi (8 + 2 + 5), 122 moździerzami samobieżnymi (w tym dwa w CSAiU w Toruniu) i 60 wozami dowodzenia.

W skład kompanijnego modułu ogniowego Rak oprócz samych moździerzy wchodzą także Artyleryjskie Wozy Dowodzenia AWD (po cztery na moduł, także pozyskiwane dotychczas wraz z moździerzami) oraz Artyleryjskie Wozy Amunicyjne AWA (po trzy na moduł) i Artyleryjskie Wozy Remontu Uzbrojenia AWRU, kontraktowane w ramach odrębnych umów z 2017 i 2019 roku (dostawy AWRU już się zakończyły, wszystkie AWA mają być w służbie w br).

Docelowo, moduły ogniowe moździerzy Rak będą też wyposażone w Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze AWR (na podwoziu KTO Rosomak). Obecnie trwają prace rozwojowe w tym zakresie, które powinny zostać zakończone w 2020 roku.

Z kolei zamówienie mundurowe dla Maskpolu obejmuje 440 tysięcy mundurów. To już kolejne sięgnięcie do oferty Maskpolu, który niedawno otrzymał zlecenie na 50 tys. hełmów. Nowe sorty mundurowe zostaną dostarczone w ciągu w ciągu najbliższych dwóch lat.

Reklama

Komentarze (43)

  1. Max

    Co z okrętami podwodnymi i śmigłowcami zapomnieli jusz

    1. Made in Poland

      Toż rozpoczyna się program Orka,dostaniemy 30-sto letnie podwodne wraki ze szrotu w Szwecji :)

    2. Tomasz33

      Masz 3 programy jeśli chodzi o śmigłowce, 4 Black Hawki dla Wojsk Specjalnych, 4 AW 101 dla Marynarki Wojennej zamówione, i 4-8 w programie "Kondor". A to nie koniec bo potrzeba więcej. Mi-24 będą modernizowane.

    3. Tomasz33

      Tylko przejściowo, klamka jeszcze nie zapadła. Ale najważniejsze że Wojska lądowe i lotnictwo dostają najnowszy sprzęt. A to kluczowe w Europie Środkowo-Wschodniej.

  2. Z

    Żołnierze nie mają w ogóle mundurów od kilku lat nie wydają, nie porównujmy żołnierza do sztabolca co siedzi nic nie robi nie brudzi się a tylko nagrodówki kolekcjonuje z cywilami

    1. 7plmb

      Piszesz o Waszych żołnierzach towarzyszu ??

    2. Tomasz33

      Mają mają, i kupują nowe jak jest potrzeba, podobnie było ostatnio z hełmami itd.

  3. Lipa

    Za jakiś czas zamówią w proporcji wóz dow : wóz ogniowy w skali 2 : 1

    1. Tomasz33

      A o działaniu w małych grupach słyszałeś? Trudniej wykryć 2 możdzierze plus wóz dowódczy, niż np 8 możdzierzy i dowódca.

  4. jaro

    amunicjè oczywiście będziemy sprowadzać z zagranicy bo mon zapomniał jej zamówić kraju.

    1. mick8791

      I po co kłamiesz? Zamówienia na amunicję do Raków lokowane są w polskim przemyśle.

    2. Kto tu kłamie?

      Nie ma zamówień na żadną nową amo do Raków. Jedyne to były zamówienia na przeróbkę starych granatów wz. 43. Poza tym żadnej n o w e j amunicji do Raków MON jeszcze nie zamówił. Amunicja APR nie została wciąż dokończona, więc nie jest też zamówiona. Nie wiesz, nie pisz.

    3. Tomasz33

      A o Dezamecie i ich amunicji słyszałeś? Opracowują ją, więc będzie. Zarówno dla Raków jak i Krabów.

  5. Żołnierz

    Tak. Raki sraki. Myślenie oczu. Niech pierwsze dadzą sorty mundurowe. Żołnierze idą do magazynu po mundury, plecaki, karimaty i śpiwory A tam jak w PRLu : nie ma. Nie ma. Nie wiemy kiedy coś będzie. To są jaja żeby żołnierz zawodowy ( czas profesjonalistów hehe) nie miał wyposażenia. A potem się dziwią że młodzi nie chcą do armi. Bo przychodzą widza jak jest naprawdę i odchodzą. Panie MINISTRZE ZAINTERESUJ SIE PAN NIE TYLKO WOTAMI ALE WOJSKIEM ZAWODOWYM! bo dla nich idzie wszystko A prawdziwe wojsko jak biedaki. O to mamy do Pana zal.

    1. Ja

      Prawda prawda

    2. Pk

      Daj spokój wolicie ekwiwalent od munduru to nie gadacie że mundurów nie macie A jak już dostałeś to nie wystawiaj go na allegro. Nie wiem gdzie służysz ale Umnie jakiś nie ma problemu z mundurami

    3. Tomasz33

      Pokaż konkretnie który żołnierz nie ma wyposażenia? Ciągle coś zamawiają, teraz mundury, niedawno Hełmy itd. Jak jest zapotrzebowanie to są zakupy. Nie pisz bzdur.

  6. Arek Zegarek

    I to jest bardzo dobra informacja. Artylerii nigdy za wiele :)

    1. Śmiech na sali

      Dzisiaj to tylko artyleria rakietowa dalekiego zasięgu której w ogóle nie mamy a nie jakieś Raki o zasięgu 12 km :)

    2. Skąd się tacy biorą??

      Taaa, i będziesz tą artylerią dalekiego zasięgu wspierał ogniowo szturm na wieś odległą o 2 km?? Oszalałeś, albo w wojsku nigdy nie byłeś!

  7. Wilk

    Będzie wojna

    1. mis

      Węgiel we wsi jest. Przed wojną też był. :)

  8. Szacunek

    Konkretne zamowienie dla polskich firm. Szacunek

    1. Inteligentna amunicja systemy antyrakietowe i przeciwlotnicze

      konkretne zamówienie, na rzeczy które sa potrzebne "mniej" destrukcja potencjału militarnego RP

  9. Off

    Zamiast rakow może zaczeliby kupować więcej krabow? Raków jest już i tak więcej niż docelowo miało być za to krabow zdecydowanie za mało

    1. DSA

      dokładnie tak. Biorąc pod uwagę cenę i możliwości Rak jest bardzo kosztownym środkiem bojowym .

    2. Nikt

      Linie produkcyjne Krabów maja roboty aż nadto

    3. Jasio z 1a

      Pan Antoni mówił że będzie 500 Krabów więc spokojnie poczekajmy,będą bo pan Antoni nigdy nie kłamie :)

  10. 1974

    uprzedzam - nie jestem specjalista i stad pytanie : czy to malowanie nie jest zbyt uproszczone/ prymitywne/ oldschoolowe?

    1. hermanaryk

      To, czy jest uproszczone/ prymitywne/ oldschoolowe, nie ma znaczenia. Ważne jest, żeby było skuteczne. Niestety nie jest, ale w razie W zakryją to gałęzie, a może nawet jakiś berberys.

  11. ccv

    Kiedyś jako rezerwista dca plutonu byłem na ćwiczeniach. Dostaliśmy dziurawe dosłownie szmaty. Dopiero gdy jakiś przechodzący pułkownik nas zobaczył kazał wymienić na równie stare, choć nie dziurawe

    1. prawdziwy fan p.Davien'a(?)

      A w moim worku na mole wszystko całe nie uzywane,choć nie pierwszej młodości,na Besamie były żarówki 100 w (do namiotu- pkt. naprawy),elektrody że świętej pamięci Beldonu.Kolega przysięgam, że w Polowej Stacji Ładowania Akumulatorów jako alkohol do styków była czysta stolowa.Nowki z fabryki,choć nie pierwszej młodości.Na chlansko po Zwycięstwie powinno wystarczyć, jak nie to jeszcze jest destylarka i Gąsior szklany po k.siarkowym na "PSzoŁce".W dziurawe szmaty,wybacz,nie wierzę.

  12. Mechanik kierowca.

    Rosomak, to jakies nieporozumienie, zlom zakopuje sie dziesiec metrow od utwardzonej drogi !

    1. Panna Pyza

      Słuszaj Wania! U nas rosomak nie musi jeździć po bagnach bo mamy dużo dróg.

  13. Zaq

    A co z amunicja do Raków ciągle wz. 43.???

  14. igor

    A co z Rakami na gąsienicach?

  15. ASDF

    Dobrze, że zakupiono aż 40 moździeży. Szkoda, że zakupiono tylko 40 moździeży.

  16. ja

    Nie znam sie ale 1 woz dowodczy na 2 Raki to moim zdaniem za duzo. 1 do 4 to by bylo ok:)

    1. wza

      No właśnie, "nie znam się", ale się odezwę. :)

    2. QRF

      Rzeczywiście, nie znasz się. Dowódca i zastępca dowódcy mają swoje wozy plus dwa dla dowódców plutonów.

  17. Andrzej

    Wojsko jak niż nie ma sprzętu to choć niech ładnie wygląda.

  18. olo

    Dobry zakup ale już dano powinna być uruchomiona produkcja silnika i skrzyni biegów z opcją do Rosomaków i mocniejszych Jelczy a w przyszłości dla Borsuków. Polonizacja tego typu sprzętu jest w naszym zasięgu. trzeba też uruchomić produkcje podwozi do Krabów i rozwijać w oparciu o nie zmodernizowana Loarę. Cała artyleria nie ma sensu bez mogącego ich zabezpieczać sprzętu przeciwlotniczego. Tak samo nie mogę zrozumieć braku licencji na podwozie samochodu terenowego - taki zakup jest niezbędny i gwarantował by unifikacje szeregu pojazdów wysokiej mobilności rozwijanych w oparciu o to podwozie.

  19. Vvv

    Ptaszki śpiewają ze Roski pod raki to te które zostały już kupione dla rozpoznania i zostaną skanibalizowane :) nie będzie rozpoznania

    1. pr rp

      Masa AWR jest za duża na Rosomaka dlatego przymierzają się do posadzenia AWR na Rosomaku XP

  20. Tomek pl

    To znaczy że aż 15 batalionów będzie przezbrojona na rosomaki

    1. fdsgfdgdfh

      Wreszcie ilości większe niż defiladowe.

  21. Marek

    Jeszcze tylko precyzyjne ammo 120 mm.

    1. Dca

      Projekt WILK i 120 mm Reihnmetal. To dobry środek na szybkie czasy.

    2. Marek

      Widziałeś Strykera ze 105 mm w akcji? Pooglądaj sobie. Jak chcesz takie coś, to prędzej na Rośku XP. Inaczej porządnie zrobić się nie da. A i to nie będzie zrobione jak należy. Generalnie powinno być do tego inne podwozie. Taki pojazd wymaga podejścia do rzeczy mniej więcej takiego, jakie mają Włosi albo Japończycy. Pewnie dałoby się zrobić jakby ktoś taki chciał. Tylko, że musiałoby potrwać.

    3. Nope

      Marek, da sie! Przecież wszystkie testy zarówno 105mm jak i 120mm wież wypadły na Rosomaku dobrze. Nie ma żadnych przeciwwskazań nawet dla 120mm L44.

  22. tankpt

    Rak wporzadku ale gdzie rozpoznanie dla niego. Gdzie AWR?

    1. ;)

      Obecnie trwają prace rozwojowe w tym zakresie, które powinny zostać zakończone w 2020 roku.

    2. Vvv

      Właśnie zostanie zjedzone rakami

    3. MON?

      Ktoś w MON go po prostu nie chce. Bo to osłabia WP. Podobnie jak blokowanie zakupów dronów obserwacyjnych FlyEye "organicznie" współpracujących z Topazem. Bo wtedy mielibyśmy wreszcie coś w pełni ukompletowanego, w pełni sieciocentrycznego. Po to też MON celowo opóźniał latami opracowanie docelowej amunicji oraz BMS-a. Sam najważniejszy dowódca WRiA "płakał" w znanym wywiadzie, że nie mogą zamówić AWR, bo... "muszą czekać na wybór podwozia"! Znaczy najważniejszy dowódca artylerii nie miał nic do powiedzenia ws. wozu AWR dla artylerii, gdyż nie miał takich uprawnień.

  23. Gość 222

    Czy będzie obrona aktywna?

    1. tut

      Twoje pytanie nie jest bez zasadne. Otóż polska posiada taki system. Jest on podobny do izraelskiego i przeszedł pomyślnie testy. Tylko żeby ktoś chciał go kupić. Choć dla 50 wozów.... Żeby był jakiś początek.

    2. Marek1

      ;))) zgłupiałeś ? ASOP na SM Rak ?? ;)))

    3. Frantz

      W międzyczasie pracowano w Polsce juz nad 3 różnymi ASOP. Coś ok. 2000 roku pracował nad tym WAT. W 2007 powstal nasz Szerszeń oparty o ukraiński Zasłon, ale też MON go nie chciał. Potem mieliśmy jeszcze bodaj d w a kolejne własne opracowania, ale mimo pozytywnych testów, oraz pełnej gotowości produkcyjnej... znowu "nie spełniały wymagań" MON. A od 2018 "miała być" kolejna faza analityczna na... kolejne podejście (znowu fikcyjne?) do rodzimego ASOP. Na razie nasz MON, jak wyraźnie widać, robi wszystko, ażeby uniemożliwić wyposażenie naszych wozów bojowych w jakikolwiek ASOP.

  24. fefe

    "Z kolei zamówienie mundurowe dla Maskpolu obejmuje 440 tysięcy mundurów" 440 tysięcy? sporo coś na pewno to nie błąd ?

    1. And

      Nie to nie jest błąd, patrząc na liczebność armii, to i tak się rozejdą od razu

    2. Piotr ze Szwecji

      Nie słyszałeś o takim wynalazku jak... pranie? Chyba żołnierze nie chodzą goło podczas prania. Przynajmniej mam nadzieję. To Polska w końcu. Eh! Nigdy nic nie wiadomo na pewno.

    3. Alfret

      Zamowienie na dwa lata, po 2 komplety munduru na rok dla zolnierza... Chyba w normie.

  25. Pytajnik

    Co z opl NAREW? Na RAKach i KRABach się armia nie kończy.

    1. mobilnyPL

      Nie będzie przynajmniej przez następne 10 lat

    2. Zły jest tylko jeden

      Decyzji nie ma i na razie nie będzie. Za to MON podjął juz decyzję o wycofaniu w przyszłym roku - b e z jakichkolwiek nastepcow- wszystkich KUBów, a rok później - również bez następców - wszystkich systemów OSA. Zatem MON zaplanował daty ostatecznego rozbrojenia WP z mobilnych systemów plot , świadomie N I E planując zastąpienia ich niczym innym. Niech mi ktoś powie, że MON nam nie szkodzi.

Reklama