Działka przeciwlotnicze wracają do łask – w USA

21 czerwca 2021, 07:45
IM_SHORAD_John_Richardson_White_Sands_PA
Zestaw IM-SHORAD. Fot. John Richardson/White Sands Missile Range Public Affairs.
Reklama

Zagrożenie ze strony bezzałogowców, jak i załogowych statków powietrznych powoduje, że amerykańskie siły zbrojne „przepraszają się” z zastosowaniem klasycznej, lufowej broni przeciwlotniczej. Odgrywa ona coraz większą rolę nie tylko w wojskach lądowych, ale i w US Marines.

Odtwarzanie zdolności obrony powietrznej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu to jeden z najważniejszych priorytetów amerykańskich sił zbrojnych. Składa się na to kilka czynników, z których najważniejszy to rosnąca dostępność i wykorzystanie bezzałogowych systemów powietrznych (BSP), które są wykorzystywane przeciwko amerykańskim wojskom na różnych teatrach działań i w przeciwieństwie do klasycznego lotnictwa w większości nie wymagają rozbudowanej infrastruktury.

Niemal równie istotne jest spostrzeżenie, że w sytuacji hipotetycznego starcia z zaawansowanym technicznie przeciwnikiem, takim jak Chiny czy Rosja Amerykanie muszą liczyć się z tym, że lotnictwo nie zapewni ich wojskom skutecznej obrony przed wrogim śmigłowcom i bezzałogowcom.

Amerykańska armia podjęła więc pilne kroki w celu odtworzenia zdolności obrony przeciwlotniczej. Do służby są obecnie wprowadzane zestawy M-SHORAD Inc. I, do niedawna zwane IM-SHORAD. Są one oparte na podwoziu KTO Stryker i wyposażone w wieże rodziny RwIP, oferowane przez Leonardo DRS we współpracy z Moog, wyposażone w kontenerowe wyrzutnie z czterema pociskami Stinger, a także dwie kierowane radarowo rakiety Longbow Hellfire oraz uzbrojenie artyleryjskie: działka M230, podobne do tych stosowanych na śmigłowcach Apache (docelowo z amunicją programowalną) oraz służące do samoobrony zestawów karabiny maszynowe.

image
MADIS - pojazd z systemem przeciwdronowym i karabinem maszynowym Minigun. Fot. Lance Cpl. Jack Howell/USMC.

Okazuje się jednak, że zestawy IM-SHORAD na Strykerach to nie jedyne „przeciwlotnicze” zastosowanie działek M230. Podobną broń wprowadza również piechota morska. Chodzi o zestaw MADIS, złożony z dwóch pojazdów L-ATV (JLTV). Jest on o tyle ciekawy, że łączy w sobie zdolności przeciwlotnicze, jak i przeznaczone do obezwładniania BSP (C-UAS).

Pojazdy MADIS mają bowiem działać w parach, tak by posiadane sensory, efektory i środki łączności wzajemnie się uzupełniały.

Wariant „C-UAS” ma mieć na wyposażeniu system radiolokacyjny pozwalający na wykrywanie i śledzenie celów w kącie 360 stopni, system walki elektronicznej do obezwładniania dronów, karabin maszynowy Minigun 7,62 mm oraz dodatkowe środki łączności. Z kolei wersja „przeciwlotnicza” będzie mieć również systemy optoelektroniczne i do zakłócania dronów, ale oprócz nich – zamiast Miniguna i radaru – ma otrzymać poczwórną wyrzutnię Stingerów i wspomniane działko 30 mm.

Obecnie w służbie jest już wariant L-MAIDS, oparty na lekkim pojeździe ULTV, również działający w parach: jeden pojazd ma systemy dowodzenia, a drugi radary i środki zakłócające. System ten został już z powodzeniem wykorzystany bojowo, obezwładniając na oczach kamer irański dron w 2019 roku. Należy dodać, że pojazd ze środkami zakłócającymi był umieszczony na pokładzie okrętu.

image
System L-MADIS. W odróżnieniu od cięższego MADIS posiada jedynie niekinetyczne efektory, i jest na lżejszym pojeździe. Fot. Lance Cpl. Dalton S. Swanbeck/USMC 

Warto jednak zauważyć, że obok systemów walki elektronicznej (a w przyszłości – energii skierowanej) do zwalczania bezzałogowców kierowane są pojazdy z lufową bronią przeciwlotniczą. Działko M230 wybrano zapewne dlatego, że było dostępne, sprawdzone i zapewniało adekwatną skuteczność – wraz z możliwością wdrożenia amunicji programowalnej, szczególnie przydatnej do zwalczania dronów. Wykorzystuje ono mimo wszystko lekką (jeśli porównać ją do innych systemów przeciwlotniczych np. niemieckiego Geparda) amunicję 30x113 mm, ale za to może być instalowane na kołowych pojazdach jak L-ATV czy Stryker.

Zarówno US Marines, jak i wojska lądowe zapowiadają, że będą dalej rozwijać systemy MAIDS i M-SHORAD, można się więc spodziewać wprowadzenia na ich wyposażenie pocisków rakietowych o wyższych parametrach, a może i systemów artyleryjskich o większych zdolnościach. Już jednak samo przywrócenie ich do służby wiele mówi o zmianach środowiska walki wojsk lądowych i wzroście znaczenia obrony powietrznej. Oczywiście są one tylko jednym z elementów systemu, bo cała odpowiedź na zagrożenie musi być realizowana w sposób warstwowy i zintegrowany, uwzględniając zróżnicowany charakter zagrożeń, a także stosunek koszt-efekt. I jak widać, obok pocisków rakietowych, służących przede wszystkim przechwytywaniu załogowych statków powietrznych i największych dronów z jednej strony i „nowych” efektorów w rodzaju walki elektronicznej, miejsce w tym systemie mają „stare, dobre” lufowe środki OPL – oczywiście dysponujące nowoczesnymi systemami kierowania ogniem i korzystające z nowoczesnych zdobyczy techniki, takich jak amunicja programowalna.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 134
Reklama
ito
wtorek, 29 czerwca 2021, 07:59

A forumowi mędrcy proponują złomowanie Białych zamiast doprowadzenie wszystkiego, co przypomina w WP działko PLot do standartu "łowcy dronów" (pasywne wykrywanie małych obiektów, automatyzacja celowania/poprawek, autotracker). Amerykanom w Syrii właśnie czegoś takiego zabrakło- pierwszym sygnałem, że są atakowani były wybuchy w bazie. A oni mają do czynienia z milicjami o niewielkich możliwościach technicznych i finansowych. Wygląda na to, że praktycznie żadna jednostka nie powinna się rozstawać z systemem przeciwdronowym.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:18

Amerykanie w Syrii istotnie nie mieli Centurion C-RAM wszystkie mają w Bagdadzie gdzie sprawdzały się wysmienicie.

Niuniu
czwartek, 24 czerwca 2021, 01:43

I co z tego?

Ha ha ha
piątek, 25 czerwca 2021, 19:59

Dla Rosji? Fatalnie!!!

SKRZYPEK
wtorek, 22 czerwca 2021, 20:18

SPOKOJNIE.. uruchomiono procedurę rewitalizacji i konfiguracji wszystkich ZSU-23-4 tj 120 sztuk do opcji Biała

Halo
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:39

Jak więc widać , zarówno wyśmiewany Macierewicz zamawiając w pełni sieciocentryczną i zautomatyzowaną Pilicę , jak też PIT-Radwar oferujący swój nowy całościowy system plot obejmujący AG35 na Jelczu i Rosomaku, plus Poprada- mieli rację. Potrzebna jeszcze sekcja niekinetycznych środków walka z dronami.

środa, 23 czerwca 2021, 10:20

i ktoś od wyglądu zewnętrznego... tego działka okrętowego na pikapie.

Tadeusz
wtorek, 20 lipca 2021, 12:07

Zdecydowanie. Bez tego nie ma możliwości sprzedaż ,,baniaka na kołach".

Etam
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:39

Estetów zapraszamy do Zachęty, sprzęt wojskowy to nie wystawa dzieł sztuki.

Max
wtorek, 20 lipca 2021, 12:06

Błąd powiedz to każdej firmie zbrojeniowej - to cię wyśmieją. Aby mieć środki na rozwój i prace naukowo-badawcze, trzeba sprzęt finansować ze sprzedaży, a tutaj liczy się marketing. Nikt nie zamówi sprzętu który budzi poirytowanie albo śmiech. Dobry sprzęt jest kompletny, także pod względem wyglądu. Dochodzi tez aspekt psychologiczny, np. nikt nie chce być sfotografowany na tle czegoś co pasuje do kabaretu, bo to wpływa negatywnie na prestiż i honor.

czwartek, 24 czerwca 2021, 07:37

a może napiszesz jak wygląda Stryker z nową wieżą?

Podmuch
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:00

A co z rojem? Proponuję programowalną amunicję siejącą spustoszenie w strefie roju. Zjawisko fizyczne wykorzystane do anihilacji zdolności roju pozostawiam fachowcom. Może coś wyżej i impulsik? Może oślepianie sensorów?

ja
wtorek, 22 czerwca 2021, 11:20

pamiętam jak krytykowano polski rząd, za to że kupuje "pilicę"...

A jakby tak
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:36

Opracować jakiś przeciwdronowy "metalstorm"czy" firestorm"?? Gęstość ognia a tym samym nasycenie pociskami danego obszaru gwarantuje że żaden cel nie przetrwa. Tylko czy warta skórka wyprawki?

rED
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 23:47

Poczytaj czym jest amunicja programowalna 30 mm

A jakby tak
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:42

Ja już wiem nawet czym jest ABM 120mm. Ale ty poczytaj o zaletach "metalstorma" i jego chwilowej sile ognia.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:21

A ty poczytaj o zaletach amunicji programowalnej bo metalstorm ma taka mała wadę: zwykła amunicja.

Jerry
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:13

A może drobna siatka,która by się rozwijała w okolicy drona i każdy napęd śmigłowy by zatrzymywała lub spowalniała

Jestem za
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:50

To dobry i bezpieczny sposób i też już jest to testowane. Musiałbym sprawdzić kto , ale gdzieś pracują nad projektami "myśliwskich" dronów wyrzucających właśnie takie leciutkie siatki czy rodzaj "pajęczyny" w postaci wiązki nitek z obciążeniem tworzących coś jak "parasol" na drodze drona. Siatkę zwiewa wiatr, ale taka ukierunkowana wiązka jest ponoć bardziej odporna, choć ma mniejszą rozpiętość i wymaga ciut bardziej precyzyjnego naprowadzania. Ale sam pomysł już jest sprawdzany. Punkt dla ciebie!

asdf
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:58

co z zastosowaniem automatycznych strzelb zasilanych tasmowo albo granatnikow wyrzucajacych sruciny? przeciez amunicja krazaca nie jest opancerzona i srut powinien na nia wystarczyc.

El ninio
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 20:53

Strzelby mają za mały zasięg by brać taki pomysł poważnie

...
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:55

To zależy. Są pociski rozszczepiają w się w locie

asdf
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 21:44

do 40m za to jak juz cos wejdzie w zasieg to ma niewielkie szanse ze przejdzie, chodzi mi glownie o amunicje krazaca moze nawet ppk. oczywiscie wszystko zautomatyzowane cos jak ASOP Trophy tylko efektorem bylby amunicja srutowa.

Reaper
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:34

Nie śrutowa tylko zapalnik zbliżeniowy i odłamkowa. I precyzja nie saturacja - zagrożeń dużo i zdjąć trzeba wszystkie, a nie wystrzelić cały zapas w kierunku zagrożenia.

Kombinator
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:47

A może wrócić do klasycznych szrapneli lub opracować amo typu "kartacz" do zwykłych 30mm działek? Kartacz to przecież taka właśnie "śrutówka"!

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:21

Śrut może nie bardzo. Ale Niemcy już kombinują z granatnikami automatycznymi i amunicją ABM. To, o czym myślisz nadawałoby się raczej do bezpośredniej osłony pojazdów. Taki ASOP skuteczny także z góry. Przypuszczam, że niebawem takie właśnie ASOP zaczną się upowszechniać.

poniedziałek, 21 czerwca 2021, 23:19

Nijak ma sie to do ppk czy amunicji kinetycznej a rozdrabnianie sie na takie i taaakie i jeszcze inne jest bez sensu bo najdrozsza jest elektronika i sensory. Efektor to nwjmniejszy problem i koszt.

Nikt
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:10

W tym sensie? O wybuch odłakó kierowany działą trochę ASOP

Nikt
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:00

Rozrzut śruciny jest zdecydowanie za dauży by miało to sens

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:24

Niekoniecznie. Do bezpośredniej osłony pojazdu miałoby to sens. Są już ASOP oparte na podobnych rozwiązaniach. Teraz trzeba tylko, żeby działały także na to, co leci z góry.

asdf
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:56

zainstalowac to na ZSMU

poniedziałek, 21 czerwca 2021, 17:06

Może i by wystarczył, tyle że a

Hanys
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:15

Jak to działka przeciwlotnicze ? Przecie miały być lasery, plazmy i pola siłowe.

Ciekawy
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:26

Lasery są. Trzeba tylko wyjąć pieniążki i kupić. Można u Niemców. Można u Amerykanów. Tyle, że twoi nie kupią, bo oni nie sprzedają Rosjanom.

H2O
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:05

Przecież już są. I tylko Rosja nadal nie wie co to jest.

Tosiek
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 14:12

A tak niektórzy na tym forum śmieli się z polskich systemów opartych na karabinach maszynowych i działkach plot.

asdf
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 21:33

bo sa smieszne, ktos je kupuje zza granicy?

piątek, 25 czerwca 2021, 20:02

Nie, Pilica nie jest śmieszna. Pilica jest znakomita. Ale co ty tam wiesz. Ty zwakcxasz wszystko co polskie. TO jest dla ciebie cel.

asdf
sobota, 26 czerwca 2021, 09:14

w sytuacji gdy po Donbasie wszyscy szukaja broni plot jest zerowe zainteresowanie Pilica, to mowi wszystko, pilica jest wspaniala tylko w waszych urojeniach. jakikolwiek konflikt szybko ja zweryfikuje niestety ze szkoda dla naszych zolnierzy ale co tam najwazniejsze ze kasa poszla na bedziewie co nie?

Eter
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:05

Bliski wschód o afryka. Tani i niezawodny efektor na najtańsze drony, rownież rosyjskie.

asdf
wtorek, 22 czerwca 2021, 22:59

heh, oni tam to wykorzystuja do ostrzeliwania wroga spoza zasiegu broni recznej a nie na drony

Gnom
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:51

A miał szansę. Pilica wcale nie jest gorsza od tego ca maja jankesi na tym poziomie. Gdyby ktoś dal wreszcie szanse to może by cos z tego było, ale w Polsce, wielu Polaków nie znosi polskich produktów - dopóki ktoś z zewnątrz nie powie że są cacy (patrz Rosomak).

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:27

Działka jak najbardziej tak.

asdf
środa, 23 czerwca 2021, 11:48

tylko ze sa tam pakowane na pickupy i uzywane do ostrzeliwania celow naziemnych (spoza zasiegu broni recznej) a nie do zwalczania dronow. na YT byl film z cwiczen indonezyjskiej OPL tak sie sklada ze dysponowali dokladnie takim sprzetem jakie posiada WP i sorry ale jedyne co tam trafilo w latajacy cel wielkosci Orlan 10 to byla rakieta Grom z systemu Cobra, wczesniej latal bezkarnie wzdluz szpaleru plujacych ogniem ZSU23, S60.

Davien
niedziela, 27 czerwca 2021, 12:43

Taak, w Indonezji mieli w pełni automatyczne działka 23mm z pociskami Grom/Piorum, kazde działko ze skomputeryzowanym celownikiem, działąjace w sieci z pozostałymi działkami, zdolne do dzielenia sie celami zpozostałymi działkami baterii i przekazujace dane z głowic optronicznych do innych działek i na stanowisto dowodzenia. Całość wsparta radarem. Bo to taki prosty opis Pilicy:)))

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 07:47

Sam kolimator to przymało. a jak w Indonezji z zewnętrznym systemem kierowania ogniem tego nie wiesz. Tak samo jak nie wiesz czy ci, co je to kupują będą ustawiali działka na pickupach. Poza tym to i tak nieważne, bo liczy się kasa.

kb
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 23:39

Tak, https://www.defence24.pl/setka-armat-z-tarnowa-na-eksport

środa, 23 czerwca 2021, 08:53

Pilice ktos kupil? to ze ktos kupil jakies stare zsu23mm po to zeby wpakowac je na pake Toyoty Hillux i naparzac z nich do celow naziemnych ma niby potwierdzac jej skutecznosc przeciwko dronom?

Marzyciel
czwartek, 24 czerwca 2021, 17:43

My kupiliśmy 6 systemów tj 36 dział. I to wciąż za mało, przydałoby się co najmniej ze dwa tuziny pełnych systemów.

asdf
sobota, 26 czerwca 2021, 08:58

mozesz sobie i 100 tuzinow zamowic i tak to nic nie da dlatego ze ten system jest nieefektywny

Kolo
sobota, 26 czerwca 2021, 12:51

Jest efektywny. Posiada własne głowice opto i bateryjny radar. Posiada Pioruna i zupełnie nową amo. Może działać w 100% automatycznie, całkowicie pasywnie, naprowadzany z zupełnie zewn źródła danych poprzez łącze Link. Wszystkie 6 dział systemu może albo strzelać do różnych celów, albo prowadzić ogień skoncentrowany na jednym kierunku. Ma dobrą szybkostrzelnosc i znakomite rakiety. Wszystko jest skomputeryzowane. I można strzelać kierując ogniem z wynośnego pulpitu. W tej kategorii to bardzo dobry sprzęt. Twoja negacja tego nie zmieni. Pilica broni się sama parametrami, a ty nie masz żadnych argumentów tylko puste słowa.

rezerwa 77r.
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 14:10

dlatego ten osobnik który uwalił projekt ,, LOARA " , powinien ,, siedzieć ''

Boczek
środa, 23 czerwca 2021, 08:41

Słusznie użyłeś czasu przeszłego. To było wtedy i wtedy były inne zagrożenia i system był coraz mniej adekwatny i nie tylko my się z tego wycofaliśmy. Takie rozpatrywanie w oderwaniu od czasu i warunków prowadzi zawsze na manowce.

El ninio
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 20:56

Do Loary zapakowano wszystko co było możliwe słowem swieciła by jak choinka nocą. W godzinie "W" była by tylko kosztownym celem

Loara2!!!
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 21:42

Do Loary zapakowano wszystko co było niezbędne. W godzinie "W" sprawdziłaby się znakomicie. Już wtedy była bardzo wysoko oceniana. Dziś byłaby dopracowana, już z własną głowicą optoelektroniczną. A gdyby wsparł ją wariant rakietowy mielibyśmy pełny wypasiony zestaw plot dla brygad "na gąskach".

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:28

Raczej nie zapakowali tam możliwością strzelania amunicją rozcalaną bo Polska wtedy nie miała technologi na produkcje takowej, takowa jest opracowywana dopiero teraz, czyli wtedy Loara była by tylko łatwym celem dla rakiet antyradarowych i innych. Dużo lepszym rozwiązanie była modernizacja Szyłek do Białych.

Na chłodno
piątek, 25 czerwca 2021, 20:07

Ktoś miał wtedy amunicję ABM? NIE! Więc o czym w ogóle piszesz? Lata ci się pomylił? Po wtóre, wtedy było bardzo mało rakiet antyradarowych. Poświęcanie tak kosztownych rakiet dla każdej Loary to byłby obłęd! Równie fałszywe było prorokowanie, że czołgi są bez sensu bo są rakiety ppanc. Więc w sumie kompletnie nie masz racji.

Ernst Stavro Blofeld
sobota, 26 czerwca 2021, 09:03

Bzdury. Wtedy już była amunicja rozcalana AHEAD od Nammo z tego co pamiętam, skoro były działka do niej dostosowane to była i amunicja proste. A rakiet antyradarowych jest wiele choćby Ch-25MPU które kosztowne nie są. I co mają do tego czołgi?? Czy ja kiedyś pisałem że czołgi są bez sensu ? chyba coś ci się pomyliło!!!! Loara też by miała sens ale wtedy była niedopracowana i jak piszę nie było POLSKIEJ amunicji rozcalanej, a jak wyglądają zakupy z zagranicy to wiadomo.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:26

Blofeld amunicje AHEAD opracował Oerlicon i w 2005r dostepna była dla działek rewolwerowych 35mm wiec dlaLOARY dopiero pózniej

Gnom
środa, 23 czerwca 2021, 10:31

Ale program już był (Loara była rozpisana na kilka autonomicznych etapów zanim ostatecznie upadła strzelano już polską amunicją programowalna na poligonie. Badania były pozytywne, tyle, że rozwiązanie umarło w końcu razem z Loarą. Lobbyści zadbali by tak się stało a wszelkie dokonania i powiązania z Loary, w tym polskie łańcuchy dostaw elementów krytycznych zniknęły.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:27

Chyba ze sobie ta amunicje kupili w Oerlikonie panei Gnom, bo nikt inny wtedy jej nie miał (2005r)

Ernst Stavro Blofeld
czwartek, 24 czerwca 2021, 11:47

Niby jakim cudem strzelano polska amunicją programowalną skoro ta jest opracowywana dopiero teraz?? Co do lobbystów to nie lobbyści tylko agenci obcych służ nazywający się polskimi politykami.

Nikt
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:10

Loara była kopią przestarzałego Geparda. Obecnie można to dużo lepiej zrobić

Hmm
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:39

Loarę zabił jej koszt, MONu nie było wtedy stać na Loarę. Ale dziś, kto wie? Gdy wrogich celów powietrznych w razie "W" będzie zatrzęsienie?

Extern
wtorek, 22 czerwca 2021, 11:31

Była droga bo po pierwsze była prototypem, a po drugie miała importowany radar i głowicę opto. Dziś to wszystko było by już krajowe. Rezygnacja z choć symbolicznego rok do roku wdrażania niedużych nawet ilości Loary (choć ze dwie sztuki rocznie) było niestety sporym błędem. Biała która za nią weszła choć oczywiście jest nawet ok, to jednak nie może zastąpić systemu klasy Loary.

piątek, 25 czerwca 2021, 20:08

Podobno koszt opracowania to było 300mln. Duuuzo.

czyżby
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:29

A było stać na F-16. Tak jak dzisiaj stać ich na F-35 a nie stać na nowoczesne rodzime drony z WB group, systemy maskujące, samochody opancerzone, wymianę ciężarówek, modernizacja T-72 kończy się na jednej kamerze, marynarka nie istnieje, tak samo jak obrona powietrzna. Także nie bajaj.

Czyżby-czyżby??
sobota, 26 czerwca 2021, 13:30

Start programu Loara to rok 1994, zas pierwsze F16 przyleciały w listopadzie 2006. Pamietasz co wtedy robiłeś? I jaka była sytuacja w 1994 i latach 2005-2006??

karuzela
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 13:38

Było dużo szydrestw i śmiechu z Poprada, a może się okazać, że to przyszłościowy system. To co było śmieszne wczoraj, może stać się przyszłościowe i na odwrót.

lugg
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:47

Pewnie, że tak taki Dawidek zabił proca wielkiego Goliata, sensacja wtedy była więc i teraz też mzoe byc.

Nikt
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:01

Poprad jest o radar, działko autmatyczne i 2 rakiety do tyłu za M-SHORADdem

zeneq
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:01

Z Poprada? Niedługo okaże się że "pylica" to szczyt nowej techniki wojskowej.

Eter
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:06

Pilica pewnie tak.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 22 czerwca 2021, 08:35

Przecież "Pilica" zwłaszcza po tym, jak zintegrowano ją z KDA to całkiem sensowny V-SHORAD.

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 23:28

Zeneq wiec rozumeim że wg ciebie w pełni sieciocentyczny zautomatyzowany system artyleryjsko rakeitowy, zdolny do automatycznego wyboru celów i rozdzielania ich pomiędzy działa baterii, wyposazony w skomputeryzowane celowniki z głowica optroniczna na każde działo i radarem na kazą baterie, zdolny do przesyłania danyh pomiedzy działkami i do innych systemów nie ejst nowoczesny? Opisąłemci Pilice:)

zeneq
czwartek, 24 czerwca 2021, 09:13

Brawo. Jak z ulotki reklamowej producenta. Czyli słabiutkie działko starego typu świecące jak choinka w ruskich systemach detekcji, którego jedynym faktycznym plusem są pociski Grom/Piorun to jednak dla Daviena - cymes. Pewnie dlatego że stacja radiolokacyjna w tym jakże polskim produkcie (ze zmodyfikowanym sowieckim działkiem i rakietami) jest z rodem z Izraela choć jak wiemy miała być rodzima Soła/Bystra. Zatem warto popierać ten geszeft. A może dlatego że MON zamówił aż sześć tych wspaniałych zestawów. Czyli 36 stanowisk ogniowych. To potwierdza że cały kraj jest zabezpieczony przed wszystkim co nadleci z Federacji. Ruska armia nie ma szans. Teraz tylko zastanówmy się jakie rezydencje oficjeli osłaniamy, bo na lotniska, porty, elektrownie i koszary to jakby niewiele. PS Gromy/Pioruny można obsługiwać bez ciągnika, izraelskiego radaru i starej ruskiej dubeltówki 23mm. Wychodzi taniej i równie dobrze. Opisałem ci optymalne wykorzystanie jedynych plusów "pylicy".

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 18:50

Co ci świeci? Pasywne głowice? Bo radary są gdzie indziej przecież. Tak na margiesie. Czemu nie martwi ciebie Pancyr? Nie dość, że świeci, to jeszcze jest stodołą, w którą łatwo trafić.

Miodzio
sobota, 26 czerwca 2021, 13:34

I do tego stodołą przeraźliwie niecelną! Taka np. - ponoć duzo lepsza od Pancyra - Tunguska, ma celność raptem ok 70%. Dla odmiany "stary" Gepard w wersji z ostatnim radarem miał testową celność ok... 98%!!

Gnom
środa, 23 czerwca 2021, 10:27

Niemożliwe, ty chwalisz (i słusznie) polskie wyroby, "koniec świata ..." jak mawiał Popiołek. Ale na poważnie to wielki szacun za dostrzeżenie czegoś w Polsce! Może też nadszedł czas wrócić do pomysłu pochodnego od Sopla i wsadzić Pilicę na coś ruchomego.

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:29

Jak co to wsadzic tam działko 35mm i SKO i eletronike od Pilicy, wyjdzie lepiej.

Plus dla Daviena
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:53

Doskonała riposta! Brawo!

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 13:30

I co teraz powie Davien, który przekonywał, że USA zrezygnowały z działek, bo są nieskuteczne a rakiety lepsze i przekonywał, że Rosjanie mają działka, bo rosyjskie rakiety są kiepskie i nie trafiają? :D

Davien
piątek, 2 lipca 2021, 16:31

Taak, i pewnie dlatego Centurion C-RAM jest jednym z najlepszych systemów C-RAM na świecie:))

Zen
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 13:06

To tylko kwestia krótkiego czasu kiedy powstanie skuteczny system A2AD przeciw dronom.

Extern
wtorek, 22 czerwca 2021, 11:43

Może i powstanie jakiś dosyć skuteczny. Ale drony też "nie śpią", idą w coraz większą autonomiczność i działanie w rojach współpracujących ze sobą. A z powstrzymaniem skoordynowanego ataku dużego roju małych autonomicznych dronów prawdopodobnie będzie miał kłopot każdy system przeciwlotniczy. Skończy się pewno na tym że w powietrzu roje dronów myśliwskich będą polowały na roje dronów samobójczych. A ludzie na dole będą się bili na bagnety, bo logistyka niszczona przez drony nie dostarczy amunicji:-).

Matołusz
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 11:37

to "działanie w parach" i "uzupełnianie się" to nie jest ryzykowne w momencie uszkodzenia jednego z pojazdów pary?

Tymoteusz
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:09

Czy to nie jest automatyczne wykluczenie CAŁEGO systemu w momencie uszkodzenia jedynego pojazdu?

Reaper
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:37

HEREZJA! Nie podważać Amerykańskiej innowacyjności i współpracy! Będą chłopcy na plecach nieśli, adaptując się, pokonując i wygrywając!

bajak
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 11:34

Jak nie moga zrobic dobrych rakiet, to korzystaja z lufowej artylerii, która jak pokazały konflikty do niczego się nie przydaje.

Tomi
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 11:02

A kiedy my ? Już czas wykorzystać Bushmastera z amunicją programowalną + Piorun może Piorun 2 i byłby niezły zestaw.

Chyżwar dawnej Marek
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:29

Bushmaster to działko do BWP. Dlatego ma maksymalnie 200 strzałów na minutę. Z tego powodu Amerykanie chcą lotniczą M230, która wypruje 625 pocisków na minutę, choć jeszcze nie mają do niej amunicji programowalnej. My mamy KDA z ABM. Jest większa i cięższa, ale ma lepszą balistykę i jest w stanie wypruć 550 pocisków na minutę. Dlatego to ono powinno być zastosowane w V-SHORAD. Nie ma po co kombinować i robić z Bushmastera działko przeciwlotnicze. ZSSW-30 ma posiadać pewne zdolności OPL i to wystarczy.

Marzyciel
wtorek, 22 czerwca 2021, 17:06

Co do ZSSW30, to ta wieża powinna mieć - od początku jej założeń - konstrukcyjną zdolność prowadzenia ognia plot. Mamy juz sieciocentryczny bsm/sko dla Pilic więc potrzeba by było tylko zaimplementować go dla sko ZSSW i wtedy w razie potrzeby każda lufa każdej wieży może być działem plot. Wystarczy wtedy spiąć Linkiem te lufy z Łowczą/Regą albo byle radarem od Poprada czy nawet jakiegoś "przygodnego" AWACSA i kolumna Rosomaków czy przyszłych Borsuków wraz z towarzyszącym im Popradem - staje się kolumną przeciwlotniczą o potężnej sile ognia. Pytanie czy MON jest zainteresowany prawdziwym wzmocnieniem naszych zdolności plot?

Chyżwar dawnej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:10

ZSSW-30 ma taką zdolność przecież. Kłopotem jest działko o zbyt małej szybkostrzelności jak na OPL. Ale tu nie może być inaczej, bo w przypadku BWP zbyt duża szybkostrzelność działka to niestety wada.

Marzyciel
czwartek, 24 czerwca 2021, 18:05

A ma? Skąd ta pewność? Napędy nadążają? Kąty podniesienia ma wystarczające? Moim zdaniem "kłopot" niskiej szybkostrzelnosci znika po wdrożeniu amunicji programowalnej. Poza tym w liczbie luf siła!! Kolumna Rosomaków czy Borsuków to zawsze aż "naście" luf siejących sieciocentrycznie ogniem, nie będąc już tak bezbronnymi wobec byle ataku powietrznego!! A o skuteczności zadecydowałyby algorytmy planowania ognia i sprawność rozdziału ognia na poszczególne cele lub tworzenia barier czy stref zaporowych. A już po wprowadzeniu kal 40mm to ho ho!!

Optimistic
piątek, 25 czerwca 2021, 20:11

Są już sprawdzone: Blenda, Rega, Łowcza. Damy radę! Tylko MON musi podjąć decyzję.

Chyżwar dawniej Marek
piątek, 25 czerwca 2021, 18:59

Nie sądzę, żeby napędy były wystarczająco szybkie. Dlatego właśnie piszę, że ZSSW-30 posiada pewne zdolności OPL. Szybsza będzie lżejsza wieża z HSW o ile powstanie. Tyle tylko, że otwarta konstrukcja w naszym klimacie ma poważne mankamenty, o których przekonali się chociażby Czesi. Poza tym szybkostrzelność zawsze ma znaczenie przy OPL. Dlatego właśnie Niemcy w swoim zestawie 30 mm proponują lotniczą trzydziestkę.

sobota, 26 czerwca 2021, 13:45

I o to mi chodzi.Że taka wieża, juz nasza, a nie jakieś włoskie barachło, powinna być na tyle futurystyczna, by moc z założenia być zarówno klasyczną, jak i w razie potrzeby plot!! Zatem napędy powinny być dwubiegowe, a zasilanie czy kąty podniesienia, przewidziane w miarę kompromisu także do prowadzenia ognia do celów powietrznych.

asf
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:52

Dokładnie. Wszystkie elementy, żeby stworzyć taki zestaw IM-SHORAD do montażu na Rosomakach i Borsukach mamy. Trzeba tylko podjąć decyzję...

Proste jak drut
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:50

"Na szybko" trzeba by tylko dorobić do tego nowego systemu plot z PIT - Radwaru segment środków niekinetycznych.

El ninio
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 21:02

Na razie to niech stworzą pioruna 2 a potem mozna pomyśleć o nośnikach

Giszex
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:51

Armatki ZUR-23 zintegrowane z Gromami to nasze zwalczanie dronów

Żebyś wiedział!
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 20:18

I to bardzo dobre! Mamy do nich nawet nową doskonałą amunicję. A Pioruny w Ustce jako jedyne zdjęły wszystkie cele, w tym wszystkie drony.

asdf
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 21:35

ojej nawet amunicje mamy do nich to rzeczywiscie super, skrzyneczki po 100szt amunicji w Pilicy tez pewnie beda sie same zmienialy w tym wspanialym zdalenie sterowanym systemie.

Ja być z Burkina Faso i dlatego nie wiedzieć
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:32

Czyli w zagranicznych zestawach są skrzyneczki na milion pocisków?

Davien
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 23:30

A po co, każde działko ma załogę by je zmieniała:) Ale rozumeim ze coś ci zdecydowanei nie odpowiada?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 22 czerwca 2021, 15:00

Jemu nie odpowiada przede wszystkim to, że Pilica jest produkowana w Polsce i kupuje ją Polskie Wojsko.

asdf
środa, 23 czerwca 2021, 11:44

nie odpowiada mi sposob podawania amunicji w niby autonomicznym systemie plot, powinien byc tasmowy. to ze w niemczech nikt by takiego bubla rozwalajacego caly system nie zrobil to inna sprawa.

Chyżwar dawniej Marek
czwartek, 24 czerwca 2021, 08:13

Rozumiem, że w odróżnieniu od skrzynek z amunicją taśma będzie się wymieniała sama?

asdf
sobota, 26 czerwca 2021, 09:09

moze gdyby byla podawana z magazynu amunicji powiedzmy 500szt to nie byloby takiej potrzeby. ale to tak jest jak sie z dzialka dla desantu robi na sile stacjonarny system do ochrony lotnisk.

...
wtorek, 22 czerwca 2021, 13:59

Miało być niemieckie...

Ja
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 21:03

Miały być juz pioruny 2 tylko kakoś nic nie dzieje

Extern
wtorek, 22 czerwca 2021, 12:11

Dzieje się. Do Pioruna 2 są obecnie rozwijane dwie głowice: jedna działająca na zasadzie prowadzenia rakiety w wiązce laserowej. Druga działająca na autopilocie sterowanym inercyjnie. Chodzi oczywiście o ten pierwszy etap lotu rakiety w którym ma ona podlecieć na tyle blisko do celu aby głowica IR złapała namiar. Bardziej zaawansowana jest ta wersja z laserem, ale i ta wersja z autopilotem nie jest dużo w tyle. Oba projekty są obecnie gdzieś w okolicy zaawansowania na poziomie 80%. Ciekawe która z głowic będzie docelowo wybrana do tej rakiety. Wydaje się że wersja z autopilotem jest bardziej ambitna i ona będzie promowana. Wersja z laserem chyba bardziej jest pomyślana jako projekt rezerwowy w razie porażki tego bardziej ambitnego.

tut
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:43

Do tego kupiliśmy KDA 35mm, dużo, dużo lat temu....

;)))
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 10:08

Nooo, to wychodzi na to że nasi byli wizjonerami, trzymając przez całe dekady te 23ki...

Marek1
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 10:06

Eeee tam, pierdolety - mocarstwowa III RP nie potrzebuje takich cudeniek. Kupiono w 1995r licencję na Oerlikon KDA-35 i starannie tę licencję zakopano, by nie kusiły głupich wojskowych. Uwalono koncertowo Loarę, po wielu latach zrobiono za ogromna kasę 2 holowane egzemplarze KDA-35 i projekt okrętowej wersji i ... NIC. Od 3 lat pełna cisza i stagnacja, czyli polska normalka. No, ale WP ma wszak nieśmiertelne i muzealne armatki ZSU-23/2, które przecież elektorat musi móc produkować, bo nie zagłosuje na jedynie słuszna partię. Pełna recydywa okresu schyłkowego II RP ...

Gnom
środa, 23 czerwca 2021, 10:23

Nie narzekaj na kaczki, bo wespół z Gromami i optoelektroniką tworzą Pilicę, a to całkiem przyzwoity system, do tego lekki i wbrew pozorom manewrowy. Zapytaj raczej IC MON czy wie do czego potrzebuje innych elementów OPL niż te zakupione z szumem z USA (Wisła). Do tamtych są zasady użycia (jankeskie, ale są). Tu biurwy będą same musiały się podpisać pod procedurami i ... potem za to odpowiadać, strach - już kombinują jak kupić w USA, nawet to samo ale poprzez USA z odpowiedzialnością za procedury po stronie USA. Norma w RP, niestety wiec zapomnij o rozwoju własnego przemysłu zbrojeniowego.

Janka
wtorek, 22 czerwca 2021, 11:09

Dokładnie. Dawno powinno być na co 20stym rośku zamontowane. Plus 4 pioruny

Vis
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:40

Wiesz, Amerykanie z powodzeniem dalej wykorzystują nkm-y M2 HB a trochę lat ta konstrukcja już ma. Próbowano ją zastąpić jakimś dziwactwem ale na szczęście rozsądek zwyciężył. A te sowieckie ZU-23 są naprawdę dobre i dobrze że je mamy i dalej produkujemy.

Marek1
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:40

Może napisz nam tu konkretnie w CZYM muzealne pukawki z Tarnowa są "naprawdę dobre" ? Znasz parametry tego eksponatu ? Parametry balistyczne i "skuteczność" produkowanej do nich amunicji ?? Jak to przystaje do nowocześnych środków napadu powietrznego ? Ps. Porównanie z M2 kompletnie nieuprawnione - to tak jakbyś napisał, że kusze/łuki są super, bo przecież do dziś się je wszak produkuje, a nawet wyposaża w różne tech. nowinki ...

Ja
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 21:07

Skoro tak to po co kupiono 35? Nie mieli na co wydac kasę? Jezeli juz mamy tą 35 to czy by nie wypadało zrobic z niej jakiś uzytek?

Extern
wtorek, 22 czerwca 2021, 12:13

Kilka projektów opartych na KDA tylko przecież czeka na w końcu jakieś decyzje MONu.

Oczki
wtorek, 22 czerwca 2021, 10:00

PYTASZ MON? Bo przemysł zrobił 35mm Hydre, Trytona, Noteć. Co zamówił MON? Ile?

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:35

Bo 35 to większe możliwości. I rację masz. Należy coś z tym zrobić. Tymczasem jak na razie tematem interesuje się głównie MW.

Marecki
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:10

Pilica?

michnikowszczyzna
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 17:07

Porównywanie dzisiejszej Polski z tą schylkową 2RP ?Moze to jakiś krótki skrót myślowy?

Tweets Defence24