Duńskie Piranha V z modułami RWS firmy Kongsberg

11 grudnia 2019, 12:04
208b3657e98cbda3fa6bb5fd0a6b48d9
Piranha V z modułem RWS. Fot. Kongsberg

Kongsberg Defense & Aerospace poinformował w oficjalnym komunikacie prasowym o zawarciu kontraktu z duńską Agencją Zamówień Obronnych i Logistyki na dostawy zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia Kongsberg Protector RWS dla duńskiej armii. Podpisana umowa ma wartość 26,5 mln euro.

Umowę zawarto w wyniku zakończenia przetargu na dostawę nowego modułu wieżowego dla kołowych transporterów opancerzonych Piranha V używanych przez duńskiej wojska lądowe, którego zwycięzcą została norweska spółka Kongsberg.

Duńskie ministerstwo obrony w maju 2015 roku ogłosiło wybór docelowego następcy obecnie używanych, przestarzałych transporterów opancerzonych M113 G3 DK, którym została Piranha V skonstruowana i produkowana przez koncern General Dynamics European Land Systems. Łącznie zamówiono 309 wozów tej rodziny, których dostawy, według planu, miały zostać zrealizowane w latach 2018-2023.

W kwietniu 2019 roku Dania odebrała pierwsze egzemplarze Piranha V, służące do szkolenia przyszłych załóg i personelu technicznego. W celu wdrożenia ich do służby liniowej konieczny był zakup zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia, które zostaną zamontowane na bazowych transporterach.

Kongsberg jest bardzo dumny z wygranej w konkursie  RWS w Danii. Oczekujemy bliskiej współpracy z armią duńską w ramach rodziny użytkowników Protectora na wiele lat. Ta umowa podkreśla naszą wiodącą technologię w RWS i umacnia naszą silną pozycję w Europie.

 Pål E. Bratlie, wiceprezes wykonawczy Protech Systems, Kongsberg Defense & Aerospace AS

Protector RSW to zaprojektowana i produkowana przez koncern Kongsberg Defense & Aerospace rodzina zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia dla różnego rodzaju wozów bojowych. System ten dzięki modułowej konstrukcji może być wyposażony w dowolny zestaw uzbrojenia i sensorów zgodnie z wymaganiami użytkownika. Obecnie Dania została 23 użytkownikiem systemu tego typu, które na całym świecie używane są obecnie w liczbie blisko 20 tysięcy.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Lld
czwartek, 12 grudnia 2019, 09:22

Ludzie to jest nardzo prosty sprzet, czemu nas nie ma na tym rynku?

LMed
środa, 11 grudnia 2019, 13:21

Atrakcyjna cena imo. Aż się samemu dłubać chcieć nie powinno.

MAX13
środa, 11 grudnia 2019, 15:56

Tak lepiej zlikwidować cały przemysł bo komuś nie chce się dłubać. Może popracuj nad tym by się opłacało.

pomz
środa, 11 grudnia 2019, 17:04

Zwiazki zawodowe staną na drodze zmian i oplacalnosci.

Tweets Defence24