Technologie
Drony kamikaze dla Navy Seals? [WIDEO]
Firma AeroVironment otrzymała wart 26,1 milionów dolarów kontrakt dotyczący dostaw systemów amunicji krążącej Switchblade 600 dla US Special Operations Command (USSOCOM). System ma zostać zintegrowany na niesprecyzowanych jednostkach pływających.
Amerykańskie dowództwo wojsk specjalnych jest pierwszym nabywcą nowego systemu Switchblade 600, który swoją premierę miał w październiku 2020 roku. Jest to dalsze rozwinięcie systemów Switchblade firmy AeroVironment, które startują z wyrzutni rurowej i napędzane są silnikiem elektrycznym ze śmigłem pchających. Są one wykorzystywane już zarówno przez U.S. Army jak i inne formacje amerykańskie w różnych wersjach, ale też trafiły do wybranych odbiorców zagranicznych. Na przykład w ubiegłym roku Wielka Brytania ogłosiła zakup systemów Switchblade 300.
Switchblade 600 jest obecnie największych i najnowszym z całej rodziny, ale nadal przenośnym systemem w którym płatowiec o masie 22,7 kg startuje z wykorzystaniem sprężonego gazu z lekkiej wyrzutni rurowej. Płatowiec posiada rozkładane skrzydła i elektryczny silnik napędzający śmigło pchające, dzięki czemu osiąga prędkość przelotową 112 km/h i maksymalną niemal 180 km/h. Maszyna może pozostawać w powietrzu ponad 40 minut i przebyć w tym czasie ponad 80 km. Głowica wielofunkcyjna jest w stanie niszczyć pojazdy opancerzone i siłę żywa przeciwnika. W przedniej części maszyna posiada ruchomą głowicę optoelektroniczną działającą w świetle widzialnym i podczerwieni, co pozwala na skuteczne zwalczanie zarówno celów stacjonarnych jak też poruszających się w każdych warunkach pogodowych w dzień i nocą.
Zgodnie z informacją opublikowaną przez AeroVirament system Switchbalde ma być dostępny nie tylko w wersji przenośnej, ale również zostanie zintegrowany z „platformami bojowymi, takimi jak wyspecjalizowane jednostki morskie US SOCOM”. Nie sprecyzowano o jakie platformy chodzi, ale w przypadku operacji morskich amerykańskie wojska specjalne dysponują szeroką gamą jednostek. Są wśród nich na przykład słynne Mark V Special Operations Craft, których używa jednostka U.S. Navy SEALS do patrolowania wybrzeża oraz ekstrakcji i dostarczania zespołów bojowych.
Czytaj też: Jaka amunicja krążąca dla Wojska Polskiego?
Amunicja krążąca to rodzaj taniego oraz skutecznego uzbrojenia, który w ostatnich latach osiągnął spore sukcesy i popularność, m. in. dzięki informacjom o jej wykorzystaniu w Syrii czy Górskim Karabachu. Co ważne, systemy tego typu pozwalają wykryć, zidentyfikować i zniszczyć cel trudny do eliminacji innymi środkami. Przy tym operator nie jest zagrożony ogniem przeciwnika gdyż jest trudny do wykrycia a zasięg systemu sięga dziesiątek kilometrów nawet w wariantach przenośnych, takich jak amerykański Switchblade czy polski Warmate.
Warto w tym miejscu odnotować, że na uzbrojeniu polskich sił zbrojnych znajduje się niewielka liczba systemów amunicji krążącej Warmate. Użytkownikiem amunicji krążącej są Wojska Obrony Terytorialnej, które w 2017 roku zamówiły partię tych systemów, wprowadzonych do służby oficjalnie w 2021 roku.
Planowane są kolejne zakupy, jednak szczegóły nie są znane. Warmate w wersji wprowadzonej do WOT to lekki, przenośny system, opracowany przez polską Grupę WB. Został też zakupiony przez co najmniej kilka innych państw, w tym Turcję oraz Ukrainę i był on użyty operacyjnie. Istnieje kilka wersji rozwojowych Warmate, w tym te pozwalające na odpalanie z wyrzutni na pojazdach (załogowych i bezzałogowych), system może też być integrowany z różnymi głowicami bojowymi. Cechą systemu Warmate jest zdolność do współpracy z systemem kierowania ogniem Topaz, powszechnie używanym w polskiej artylerii. Jak na razie jednak system nie jest używany w Wojskach Lądowych, a WOT wykorzystują go w ograniczonej liczbie.
WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie