Geopolityka
Dowództwo COL dla działań grup bojowych NATO? Macierewicz składa ofertę
Minister obrony Antoni Macierewicz powiedział, że na spotkaniu ministrów obrony państw Unii Europejskiej Polska zaoferowała wykorzystanie krakowskiego Centrum Operacji Lądowych (COL) dla działań unijnych grup bojowych. Przy tej okazji przeprowadzono również rozmowy z radą sterującą EDA.
W Brukseli odbyło się spotkanie unijnych szefów resortów obrony, którzy omawiali współpracę UE-NATO przed zbliżającym się szczytem Sojuszu w Brukseli. Poza ministrem obrony narodowej uczestniczył w nim również podsekretarz stanu Tomasz Szatkowski.
Omawialiśmy dzisiaj bardzo bogaty program koncentrujący się wokół prac mających na celu zacieśnienie współpracy w sferze obronnej, w sferze przemysłu obronnego oraz ewentualnie współdziałania strukturalnego, trwałego w sferze obronnej. Tutaj Polska ma jasne stanowisko – jesteśmy zwolennikami wzmacniania obrony europejskiej tak, żeby była nastawiona zwłaszcza na obronę flanki wschodniej, wsparcie tych państw, które są zagrożone agresją ze strony rosyjskiej. Ofiarowaliśmy dowództwo krakowskie Centrum Operacji Lądowych dla działań grup bojowych, ale także ewentualnie dla działań natowskich jeżeli będą one potrzebne. Grupy bojowe UE będą mogły korzystać z tego olbrzymiego potencjału i znakomitego wyposażenia.
Minister Macierewicz odniósł się także do kwestii stałej współpracy strukturalnej w sferze zbrojeniowej, mówiąc: "widzimy to bardzo optymistycznie, no ale pod warunkiem, że nie doprowadzi to do tworzenia Europy dwóch prędkości w sferze zbrojeniowej, w sferze militarnej".
Podjęliśmy rozmowy z EDA, agencją związaną z przemysłem zbrojeniowym, tak żeby otworzyć drogę do dalszej dyskusji, równocześnie dalej mówiąc, że ona nie może przekroczyć pewnego poziomu, a mianowicie nie może pozbawić Polski swobody wyboru partnera przy dostawach strategicznych dla przemysłu zbrojeniowego.
W trakcie wizyty w Brukseli minister obrony narodowej Antoni Macierewicz rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem spotkania, pod przewodnictwem Wysokiej Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Federici Mogherini były długoterminowe priorytety i propozycje działań wzmacniających EDA (European Defence Agency), postęp we wdrażaniu Europejskiej strategii Globalnej (EUGS) w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony, w tym współpraca w ramach Stałej Współpracy Strukturalnej UE (PESCO), przegląd obronny CARD, operacjonalizacja Grup Bojowych UE.
Został także omówiony przebieg współpracy z NATO ze szczególnym uwzględnieniem kwestii przeciwdziałania zagrożeniom terrorystycznym.
PAP/MON