Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

DCNS będzie budował natowską tarczę antyrakietową

fot. DCNS
fot. DCNS

Francuski koncern stoczniowy DCNS został wybrany do międzynarodowego konsorcjum, które ma zbudować dla NATO system obrony antyrakietowej NATO BMD (NATO Ballistic Missile Defence).

Program NATO BMD jest realizowany przez zespół przemysłowy, któremu przewodniczy amerykańska firma Leidos, a w którego skład wchodzą koncerny: turecki Aselsan, amerykańskie Boeing i Parsons, francuskie DCNS i Thales, brytyjski QinetiQ, kanadyjski RIMPAC i niemiecki TMS.

DCNS ma uczestniczyć przede wszystkim w integrowaniu rozwiązań na wybranych platformach. Umowa przewiduje czteroletnią współpracę z możliwością jej wydłużenia o kolejne 32 miesiące. Pracując przez cały ten okres DCNS może otrzymać 77 milionów dolarów.

Celem programu jest integracja istniejących w poszczególnych państwach członkowskich NATO systemów uzbrojenia, sensorów, systemów dowodzenia i kierowania z systemem z systemem zarządzania, dowodzenia kontroli i rozpoznania walką (NATO Battle Management Command Control Communications and Intelligence system).

Ma to zapewnić aktywną obronę przed atakiem różnego rodzaju rakiet balistycznych całego terytorium państw NATO. DCNS wniesie m.in. swoje doświadczenia nabyte przy budowie dwóch typów okrętów: fregat przeciwlotniczych typu Horizon i fregat wielozadaniowych typu FREMM.

  • DCNS
Reklama

Komentarze (3)

  1. Wacieńka

    Super ważna i spóźniona inicjatywa. Część terytorium NATO, Polska i kraje Bałtyckie nie mają własnej wielowarstwowej obrony antyrakietowej i przeciwlotniczej. To w wielkim stopniu utrudniłoby lotnicze operacje Sojuszu. Nasze F-16 musiały by szybko uciekać!

    1. ap

      Celem tej inicjatywy jest integracja istniejących w poszczególnych państwach systemów. Czyli na dziś moglibyśmy sobie zintegrować np. Newy i Wegi.

  2. podbipięta

    Tylko jak potem ZMUSIĆ wszystkich europejskich członków NATO do wdrożenia systemu. Lagą czy batem..Taki program należałoby zacząć od ogólnego porozumienia i partycypacji w nim /również technologicznej / wszystkich.Ale jakie NATO , takie programy a potem będą integrować i integrować . Biznes to dla poniektórych tylko a nie jakieś tam traktaty i Unie

  3. zniesmaczony

    To dobrze, że nie ma łapówkarzy z Raytheona.

    1. LOL

      No tak bo poza raytheonem zbrojeniówka to sami uczciwi,ciężko pracujacy na swoje miliony dobrzy ludzie.No i broń Boże łapówkarze...

Reklama