Czy Rosja potrzebuje bombowców stealth? [KOMENTARZ]

13 maja 2020, 07:47
PAK-DA rzut
Koncepcja sylwetki bombowca Tupolew PAK-DA. Rys. mil.ru
Reklama

Trwa obecnie renesans bombowców strategicznych, które dzięki zastosowaniu technologii stealth mogą mieć szanse spenetrować obronę powietrzną przeciwnika. Ameryka posiada maszyny B-2, ale pracuje nad maszyną B-21 Raider. Chiny rozwijają maszynę oznaczoną H-20. Rosja mówi o oblocie, już w 2025 roku, trudnowykrywalnego bombowca Tupolew PAK-DA. Jednocześnie jednak strona rosyjska ponownie rozpoczęła w 2018 roku budowę maszyn Tu-160, które są równolatkami amerykańskich B-1B Lancer. Czy Rosja faktycznie potrzebuje PAK-DA, czy ponownie dała się wciągnąć w technologiczny i finansowy wyścig, na który Moskwy po prostu nie stać?

Jak informuje Izwiestia, potwierdzając informacje sprzed około dwóch lat, Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej wybrało projekt biura konstrukcyjnego Tupolewa w programie PAK-DA (rus. ПАК ДА - перспективный авиационный комплекс дальней авиации) czyli Perspektywicznego Kompleksu Lotniczego Dalekiego Zasięgu. Zapowiedziano również „adekwatne środki”, aby w 2023 roku ukończony został prototyp i w 2025 roku został przekazany do testów państwowych w locie. Maszyna ma być zbudowana w technologii stealth i stanowić odpowiedź, na amerykańskie maszyny B-2 Spirit oraz nowy projekt B-21 oraz chińskie H-20. Uzbrojenie nowej maszyny mają stanowić pociski hipersoniczne i manewrujące, zwiększając szansę na penetrację obrony powietrznej przeciwnika.

Rosyjski superbombowiec

Podobnie, jak B-21 i H-20, rosyjska maszyna ma być zbudowana w układzie latającego skrzydła, jednak rosyjski projekt posiada też stateczniki pionowe na jego obu końcach. Jest to dziwne, ponieważ takie powierzchnie zwiększą znacznie echo radiolokacyjne maszyny. Napęd nowego bombowca strategicznego pierwotnie miały stanowić nowej generacji silniki Saturn AL-41F1 używane w myśliwcach Su-35S i Su-57. Ostatecznie jednak PAK DA zostanie wyposażony w głęboko zmodyfikowane silniki Kuzniecow NK-32-T2, które stanowią modyfikację zespołu napędowego Tu-160. Na ich rozwój przeznaczono z budżetu 8 mld rubli (ok. 110 mln Euro).

Dodatkowo spółka ma także wykorzystać własne środki do rozwoju najnowszej wersji NK-32, którego testy powinny rozpocząć się w bieżącym roku na specjalnej platformie testowej, jaką stanowi przebudownany samolot Ił-76.

Według planów masa startowa PAK-DA wyniesie około 125 ton, czyli ponad dwukrotnie mniej niż w przypadku Tu-160. Masa przenoszonego uzbrojenia ma natomiast być o 1/3 mniejsza niż w jego przypadku i wyniesie około 30 ton. To bardzo ambitne założenia, gdyż dla porównania amerykański B-2 Spirit przy masie startowej 150 ton zabiera jedynie 22 tony ładunku bojowego.

Rosyjski bombowiec przyszłości ma mieć czteroosobową załogę i zasięg ponad 12500 km bez tankowania w locie. Realnie czas i długość lotu będą ograniczać tylko możliwości załogi, choć po 2040 roku planowane jest opracowanie wariantu bezzałogowego. W obecnej koncepcji maszyny zrezygnowano z forsowanej pod koniec ubiegłego wieku prędkości co najmniej Mach 5 na rzecz obniżonej wykrywalności. Ma to umożliwić skryte podejście na rubież ogniową pozwalając na precyzyjne użycie pocisków hipersonicznych, które mają stanowić podstawowe uzbrojenie PAK-DA.

PAK-DA, kwestią mody czy potrzeb?

Ambitne założenia, dotyczące zarówno czasu, jak i osiągów nowego bombowca, są raczej mało realistyczne. O problemach technicznych, szczególnie dotyczących silników i technologii stealth, świadczyć mogą wieloletnie opóźnienia w programie myśliwca PAK-FA, który obecnie nosi oznaczenie Su-57. Istotnym hamulcem jego rozwoju były też problemy finansowe. W obecnej, kryzysowej sytuacji rosyjskiej gospodarki, związanej zarówno z niską ceną ropy, jak też walką z koronawirusem i sankcjami związanymi z aneksją Krymu, deklaracje o „asygnowaniu adekwatnych środków dla realizacji tego projektu” należy umieścić w zakresie pobożnych życzeń. Równie istotnym pytaniem jest – czy Rosja potrzebuje takich maszyn? Wydaje się, że jest to raczej decyzja prestiżowa, lub też kwestia wyścigu zbrojeń z Chinami i USA. Oba państwa rozwijają tego typu konstrukcje, jednak z odmiennych przyczyn.

Wizja artystyczna nowego bombowca strategicznego B-21 Raider w hangarze bazie sił powietrznych Dyess AFB. Fot. Northrop Grumman
Wizja artystyczna nowego bombowca strategicznego B-21 Raider w hangarze bazie sił powietrznych Dyess AFB. Fot. Northrop Grumman

Stany Zjednoczone kontynuują de facto koncepcję maszyny B-1 Spirit w nowym samolocie B-21 Raider, który ma być znacznie nowocześniejszy i masowo produkowany, aby zastąpić wreszcie zarówno B-1B Lancer, jak też wiekowe B-52 Stratofortress. Przy tym B-21 ma być mniejszy od swego poprzednika i stanowić zarówno nośnik uzbrojenia jądrowego, jak i konwencjonalnego. Wpisuje się w obecną koncepcję maszyn umożliwiających projekcję siły na różnych poziomach intensywności konfliktu. Przewagą USA jest też znaczne doświadczenie w maszynach w technologii stealth.   

Chiny, w odróżnieniu od Rosji i USA, nie posiadają nowoczesnych bombowców podobnej klasy. Podstawowe chińskie bombowce strategiczne to nadal Xian H-6, który bazuje na pozyskanych w 1959 roku z Rosji bombowcach Tupolew Tu-16. Nie jest to konstrukcja adekwatna dla realizowanych działań, a przy tym Chiny nie dysponują obecnie pociskami balistycznymi czy manewrującymi, które mogłyby zapewnić skuteczne dostarczenie głowić jądrowych do celu. Bombowiec strategiczny o obniżonej wykrywalności Xian H-20 ma wypełnić tą lukę, zwiększając szansę dostarczenia uzbrojenia na dystans wystarczający dla pocisków jakimi dysponuje Pekin.

Myśliwiec dalekiego zasięgu z pociskiem Kindżał stał się częścią strategicznego systemu odstraszania. Fot. kremlin.ru
Myśliwiec dalekiego zasięgu MiG-31K z pociskiem hipersonicznym Kindżał stał się częścią strategicznego systemu odstraszania. Fot. kremlin.ru

Tymczasem Rosja posiada w swoim arsenale stale modernizowane pociski balistyczne wystrzeliwane z platform lądowych i okrętów podwodnych. Posiada pociski manewrujące wystrzeliwane z okrętów nawodnych i wyrzutni lądowych oraz pociski manewrującą i balistyczne, w tym również najnowsze rakiety hipersoniczne, przenoszone przez samoloty. Jeśli chodzi o samoloty, to potencjał strategiczny reprezentują turbośmigłowce Tu-95, przeznaczone do odpalania ciężkich pocisków z dużego dystansu (podobnie jak amerykańskie odrzutowce B-52), ale również naddźwiękowe ciężkie bombowce Tu-160, odpowiednich amerykańskich B-1B i lżejsze Tu-22M3 które otrzymały nowe rodzaje pocisków. Nie należy też zapominać o pociskach Kindżał, jak zapewnia Moskwa, jest to uzbrojenie hipersoniczne, przenoszone przez ciężkie myśliwce MiG-31. Przy tym Tu-160 są obecnie modernizowane oraz uruchomiono ponownie montaż płatowców ze zmagazynowanych części.

Wszystko to wskazuje, że rosyjskie lotnictwo strategiczne nie posiada obecnie luki, którą wypełniałoby wprowadzenie poddźwiękowej, trudnowykrywalnej maszyny bombowej PAK-DA. Oczywiście poza luka propagandową i podtrzymywaniem przekonania, że Rosja posiada maszyny „nie mające odpowiednika na świecie” a nie odwrotnie. PAK-DA może okazać się bardzo kosztowną fanaberią, która pochłonie setki milionów, jeśli nie miliardy rubli bez przełożenia na realne możliwości operacyjne Sił Powietrzno-Kosmicznych Federacji Rosyjskiej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 206
Reklama
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
niedziela, 17 maja 2020, 09:41

Po prawdopodobnym zakończeniu programu pocisku manewrującego z napędem jądrowym Ruskie będą próbowali bardziej klasycznych rozwiązań, tyle że cena ropy jest na dobrym poziomie i oby była jak najdłużej, więc mogą sobie budować makiety z tektury.

Tani
sobota, 16 maja 2020, 19:30

Nie zbuduja, bo nie sa wstanie zbudowac. Leza technologicznie bo komponenty z zachodu sie skonczyly. Kiedy ogladalem film z montazu pierwszego egz Su 57 na necie kiedy robotnik przykrecal element wyposazenia samolotu zwyklym kluczem tzw zabka, to zmieklem. Oni sa technologicznie w latach 80-tych XXw. Ich Su 35 jest napedzany silnikami ze zmiennym wektorem ciagu ale ich sterowanie jest mechaniczne. Elektroniczne jest dopiero w Su 57. Chciala by dusza do raju. Nie sa w stanie nic takiego zrobic z kompozytu bo go nie maja, a USA im nie da technologii. Nie zrobia bo nie maja technologii imiec nie beda. Superjet w25 %jest amerykanski silniki francuskie. Su 30 nazywano krzemowa dolina bo wyposazenie sprzedawalo USA. Dzisiaj ani jutro nikt I'm nic nie sprzeda.

lol
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 16:40

Kolejny mitoman w stylu daviena... I te su-30 ktore nadal produkuja dalej maja avionike jankeska, pomimo tylu lat sankcji... Moze czas sie obudzic i przestac wypisywac bzdety koles. A jak juz przestaniesz udaj sie do jakiegos dobrego psychiatry. Byc moze jeszcze kwalifikujesz sie do wyleczenia z rusofobii i mitomanii, szansa mala ale sprobuj:>.

Niuniu
piątek, 15 maja 2020, 18:53

Davien - przeczytaj ze zrozumieniem co piszesz: "B-2 miał jak najbardziej sens ale powstało ich za mało i okazał sie zwyczajnie za drogi" - a co ja napisałem? I teraz powsaje B-21 który ma być tańszy niż B2 ale czy będzie lepsz? Ma mieć mniejszy udźwig, mniejszy zasięg to w czym będzie lepszy?

Wania
poniedziałek, 18 maja 2020, 08:46

To nie tu-160, który jest doskonały od chwili powstania jak żiguli. Kolejny model będzie miał najnowsze technologie i nie będzie składaniem z części walających się po hangarze i innych zepsutych samolotow.

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 00:26

Niuniu po pierwsze o zasiegu czy udzwigu to bedzie sie mozna wypowiadac jak powstanie, po drugie tak, będzie lepszy i to znacznie bo technologia poszła do przodu w ciągu tych kilkudziesieciu lat wiec daruj sobie:)

lol
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 16:45

A to ciekawe "..o zasiegu czy udzwigu to bedzie sie mozna wypowiadac jak powstanie..." od kiedy taki obiektywny sie zrobiles i dlaczego tak chetnie nie trzymasz geby na klodke gdy chodzi o ruskie projekty czy prototypy, tylko zawsze wpluwasz z siebie stek niczym nie potwierdzonych bzdur i dezinformacji rodem z CIA... Nastepnym razem jak zaczniesz komentowac ruska prototypowa czy projektowana technike to sobie przypomnij co tu wypisales. ps. Tak sobie wlasnie pomyslalem ze, to wlasciwie niemozliwe bys cokolwiek obiektywnie ocenil, w koncu podwojne standardy to jak woda i powietrze dla cie chlopcze, a i z podstawowa wiedza i logika kiepsko u cie...

plusik
piątek, 15 maja 2020, 15:14

Panie Juliusz drodzy forumowicze. Plusy wynikające z posiadania bombowca stealth są chyba jasne więc luka nie luka dla nas to zła wiadomość. Za to ja nie widzę luki która usprawiedliwia kupno F-35 w chwili kiedy NIK krytycznie wypowiada sie na temat tego co w MoNie się dzieje. Żołnierze poruszają się bwp1 MW leży i kwiczy a powagi sytuacji z powodu braku OPL nikt nie zauważa! Za to na koszt własny zapraszamy do bytności obcych wojsk w Polsce zamiast pieniadze te przeznaczyć na własne wojsko. Dodatkowo nabija się pan z armii pewnego sąsiadującego z nami mocarstwa co raczej w świetle w.w. "rewelacji" jest nie na miejscu.

plusik
środa, 20 maja 2020, 11:19

I cisza....

Cynik
piątek, 15 maja 2020, 09:58

Niech budują. Skoro są tacy zamożni. Kto jak to ale żeby Rosja nie miała takiego bombowca... to nie jest mocarstwem. Jak zbudują to głodni Rosjanie wyjdą na ulice i skończy się era cara Putina I.

mobilny
piątek, 15 maja 2020, 18:06

Martw się o swoje podwórko bo wiele się dzieje. W 2014 roku od aneksii Krymu i nałożenia sankcji słyszę gadkę jak to Rosja bankrutuje a ludzie władze obalają. Dochodzą plotki o chińczykach zagarniajacych Syberię, islamistach i patologii która wykończy Rosję. To już 6 lat i nic się nie dzieje. W Syrii pokazali USA i Turcji przy okazji a o Donbasie i Krymie nikt już nie mówi. Nie zdziw się jak dopracują Su-57, zbudują tego swegoTuStealth a my nie odbierzemy wszystkich F-35. Narew poza plany nie wyjdzie nadal. I tyle w temacie Cynik

robo
poniedziałek, 18 maja 2020, 06:21

Jasne, tyle że obecny dług Rosneftu i Gazpromu już większy niż cały osławiony "fundusz dobrobytu" wirus zbiera żniwo nawet wg oficjalnych danych w które i tak nikt wł z samymi Rosjanami nie wierzy, a "o Krymie i Donbasie" rzeczywiście u was mało się teraz mówi, natomiast Pompeo podczas rozmowy 8 maja z ukraińskim Min SZ podkreślił że US gotowe znieść sankcje na Rosję natychmiast po tym gdy Moskwa zwróci Krym i wycofa się z Ukrainy. Tak że rzeczywiście "nic się nie dzieje" może oprócz respiratorów "Rubin" stających w płomieniach i Putina wydzwaniającego co tydzień do Waszyngtonu ... ha ha ha

plusik
poniedziałek, 18 maja 2020, 20:39

Więcej ludzi choruje i umiera w kraju zachodnich dobrobytow. O dlugi innych ty sie martw a na zapewnieniach USA wielu sie przejechalo. Cos jeszcze masz do dodania?

robo
wtorek, 19 maja 2020, 12:32

w krajach "zachodnich dobrobytów" niestety nie da rady zakłamywać statystyk ...tak że "więcej" to typowe dla moskiewskiej propagandy której nawet Rosjanie nie wierzą? O "zapewnieniach USA" rozmawiaj z dziesiątkami tysięcy ludzi którzy nawet obecnie koczują przy meksykańskiej granicy aby dostać się do tego kraju nielegalnie. Zadziwiająca ilość imigrantów w Ameryce z "wiodących krajów" jak ChRL czy Rosja? Włącznie z dziećmi kremlowskiej "wierchuszki"? Jakieś wyjaśnienie??

lol
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 16:54

Smiechlem, majac przed oczami obecny (nie)rzad w Polsce i klamliwa, lejaca sie strumieniam propagande i falszowanie wszelkich mozliwych danych makroekonomicznych. A kto wierzy w bajki ze, niby na zachodzie tak cacy i transparentnie jest,w najlepszym wypadku jest cholernie naiwny i nigdy na tym ze "zachodzie" nie byl/mieszkal. Pisze to z perspektywy kilkunastu lat w UK - klamia i manipuluja nie gorzej niz w Polsce czy Rosji. Tyle ze, kryja te manipulacje zwykle lepiej, a jak im nie wychodzi to dodatkowym pomaga im glupota wiekszosci spoleczenstwa, ktore oczywistych nonsensow i kombinacji po prostu nie potrafi nawet zauwazyc.

bender
środa, 20 maja 2020, 12:39

Tytułem uzupełnienia: rosyjska dziennik Wiedomosti poinformował dziś, że śmiertelność wśród rosyjskich medyków jest 16 razy wyższa niż wśród lekarzy gdziekolwiek indziej. To może znaczyć, że statystyki śmiertelności są zaniżone kilkanaście razy.

plusik
środa, 20 maja 2020, 11:19

No patrz post nie przeszedl choc byl grzeczny i metoryczny

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 00:30

Mobilku w Syrii to Rosja pokazała jedynie ze jest zbrodniarzem wojennym i chroni innego zbrodniarza czyli Asada a co do Su-57 to najierw dopracujcie FBW bo będzie więcej puzzli nza ziemi:) A PAK-DA raz juz upadał wiec zobaczymy jak się tym razem skończy:)) Ale juz widac ze nawet do poziomu starego B-2 nie możecie dorównac.

Johann
poniedziałek, 18 maja 2020, 10:28

USA - 1milion 500 tysięcy chorych , zmarło 60.000. Bezrobocie 35 milionów , mieszkających w kartonach , przyczepach - 70milionów ludzi ? Toż to gorzej jak w rosji..o ubikacji nie wspomnę ?z kartonu I przyczepy tylko w krzaki .

mobilny
niedziela, 17 maja 2020, 14:11

Davien trollu propagandy Waszyngtonu i Tel Avivu. W Syrii Rosjanie są na zaproszenie Legalnego rządu Syryjskiego a że wam nie jest to na rękę to cóż. Assad nic nie może i padł tak jak cała Syria ofiarą polityki mocarstw. Opozycja była potem zamieniła się w fanatyków religijnych bo tak jak Kurdów poza czczym gadaniem olaliście. Jeśli chodzi o zbrodnie to więcej ofiar wasze i waszych sprzymierzeńców krucjaty przyniosły niż Rosyjskie działania. Spójrz na Palestyne. Nawet Turcy się od was odwrócili bo próbowaliście proamerykanskie rządy wprowadzić by mieć poparcie by iść na wojne dalej. Co do SU-57 to będzie szybciej niż wasze nieloty dla nas a co do rosyjskiego stealth bombera to mam to gdzieś niech zdechnie. Po raz kolejny, ostatni proszę byś mnie nie obrażał i nie wyzywał od ruskich trolli. Nie każdy myśli tak jak wy a forum to jest po to by przedstawiać różne pkt widzenia. Obecnie polityka UE i USA jest większym zagrożeniem niż FR. Nie spróbujcie nas wpędzić w wojne bo Polska na tym straci. Troll może i jestem ale propolski i tak za pewne myślisz wszak i tak macie Polskę gdzieś ku przychylności naszych władz niestety a w tle ustaw 447. Żegnam ozięble propagandzisto ze stanów

lol
poniedziałek, 24 sierpnia 2020, 17:05

Rozumiem ze chcesz byc kulturalny i grzeczny w stosunku do innych uzytkownikow forum. Ale niestety przegiales piszac i sugerujac ze, davien i jemu podobni mysla w ogole ("...Nie każdy myśli tak jak wy..."). To straszliwa konfabulacja(lol) i dodatkowo niesamowicie obrazliwa. Sugerowac ze on i jemu podobni osobnicy o IQ rzedu temperatury pokojowej ;p, mysla... Normalni uzytkownicy tego forum tak nisko nie upadli zeby ich z davieniem zrownywac, naprawde w piers powinienes sie uderzyc;).

bender
środa, 20 maja 2020, 12:11

Twoje poglądy są nie tylko kontrowersyjne. Są szkodliwe. Niemal codziennie jakiś forumowicz stara się otworzyć Ci oczy, ale bezskutecznie. Nie rozumiem Twojego anty-amerykanizmu jak i wiary w dobre serca cynicznych morderców ze wschodu, za to doskonale rozumiem, że kłamstwa, które uporczywie rozpowszechniasz, mogą faktycznie ludzi denerwować. Przestań kłamać, to nie będziesz obrzucany błotem.

robo
poniedziałek, 18 maja 2020, 06:39

"Troll może i jestem" .. zawsze coś, ten pierwszy krok ! Tylko z ciekawości: czy w ogóle czytałeś tekst-jak to nazywasz- "ustaw" 447 ? I może zacytujesz nam fragment o który wg twoich przełożonych mamy się martwić? Bo jak łatwo zauważyć macie wytyczne aby o tym jak najczęściej pisać czy ma to związek z danym wątkiem dyskusji czy nie, a najczęściej nie...

NB
niedziela, 17 maja 2020, 22:31

To w Polsce tez polityka obcych mocarstw obalila komune? Ludzie nie chca zyc w krajach, gdzie rzadzi jedna partia, jedna rodzina, jedna sekta... z jakiegos powodu emigruja do krajow demokratycznych, jakbys nie zauwazyl.

mobilny
poniedziałek, 18 maja 2020, 21:53

Zauważyłem emigrujacych z pewnego demokratycznego kraju który obalił komunę a drudzy emigrują też ale głównie by żyć na koszt innych jednocześnie ich kulturowo wzbogacać i wyobraź sobie że wybór jest pomyśl a znajdziesz tylko najpierw wstań z kolan

plusik
niedziela, 17 maja 2020, 20:00

Trafnie_ nic dodać nic ująć

Andrettoni
piątek, 15 maja 2020, 04:27

Czy Rosja potrzebuje bombowców stealth? A co to za pytanie? Czy USA potrzebuje bombowców stealth? Czy Meksyk potrzebuje bombowców stealth? Pytanie powinno brzmieć czy bombowce stealth są potrzebne? Jaka jest obecnie rola tych maszyn? Piorąc pod uwagę rozwój technologii i cenę tych maszyn wydają się być przeżytkiem. Miałyby przenosić bomby bezpośrednio nad cel? Jeżeli mają przenosić pociski manewrujące dużego zasięgu to wydaje się, że mogą to robić klasyczne bombowce operując poza zasięgiem radarów przeciwnika. W bliskim zasięgu samoloty typu F-35 zawsze będą mniej wykrywalne niż dużo większe maszyny. Mamy też drony i rakiety. Ogólnie bombowce stealth wydają się być absurdalne pod względem relacji koszt/efekt. Co więc skłania Rosję do realizacji takiego samolotu ? Prestiż? Duma? Myślę, że powody mogą być inne. Amerykanie mają F-35, który jest myśliwcem wielozadaniowym, ale z naciskiem na wykonywanie uderzeń naziemnych wykonanym w technologii stealth. Rosjanie mają duży problem w tej dziedzinie i dlatego mogą dążyć do zastąpienia myśliwca wielozadaniowego tandemem lekkiego myśliwca i bombowca (w technologi stealth). Może tu chodzić o problem z silnikami oraz charakterystykami F-35. Rosjanie ze względu na brak odpowiednich silników po prostu nie są w stanie zrobić odpowiednika F-35 i muszą przeciwstawić mu lekki myśliwiec o małych zdolnościach zwalczania celów naziemnych. Żeby wyrównać ten brak potrzebują bombowca. Jaki powinien to być bombowiec? Trudno wykrywalny oraz bardzo szybki - taki by mógł przedrzeć się przez zasłonę stosunkowo powolnych F-35. Dlaczego? Bo zmusi to Amerykanów do zaprojektowania maszyny zdolnej go przechwycić. W pewnym sensie jest to nawiązanie do historii. ZSRR też przekonało USA o istnieniu floty bombowców strategicznych co zmusiło USA do stworzenia myśliwców przechwytujących. Zauważcie, że sam fakt projektowania takiego bombowca - wymusza na USA konieczność projektowania myśliwca, który go przechwyci. Nie dlatego, że trzeba, tylko z powodu prestiżu.

Wujek Bob
piątek, 15 maja 2020, 01:49

Nie martwcie się tak o Rosję, że jak opracują i wdrożą do produkcji nowy czołg, samolot czy helikopter to przez to zbiednieją. Oni inaczej podchodzą do zbrojeń niż za czasów ZSRR, ostatnio nawet cięli wydatki i niektóre projekty, np. te niszczyciele. A taki bombowiec pewnie będzie elementem triady nuklearnej a więc odstraszania i to jest Rosji potrzebne, ale nie martwcie się, nawet jak zbudują takich 10, to przez to Rosja sie nie rozpadnie :) No ale będzie miała 10 bombowców, które pewnie zastąpią Tu-95 i tyle, jest to im potrzebne, bo jakoś Hitler czy Napoleon, nie uważali że to jest "stacja benzynowa" na którą nie warto wpadać, tylko widzieli widocznie jakieś korzyści w pokonaniu Rosji, no ale im się nie udało. A taki bombowiec będzie jednym z elementów który sprawi, że nowy Hitler chcąc napaść na Rosję - znowu popełni samobójstwo tak czy inaczej i tyle w temacie :)

Ukulele
piątek, 15 maja 2020, 08:52

Myślę że jest to dla nas dobry znak. Nie wiem jaka różnica istnieje w wydawaniu pieniędzy na uzbrojenie w Rosji i Sowietach ale opracowanie takiego samolotu właściwie od zera będzie kosztowało mnóstwo pieniędzy. Nie dziesiątki ale setki miliardów rubli. Może nawet biliony kto wie. Natomiast jeżeli podejście się zmieniło oznacza to kontynuowanie programu kosztem innych i dlatego trzymam kciuki za ten projekt. Nie dość że kosztowny to potrwa lata i nie ma żadnej gwarancji że spełni oczekiwania. Ale to raczej desperacka próba dotrzymania kroku Chińczykom i Amerykanom. Wygrały kwestie prestiżowe nie ma już lotniskowca to przynajmniej będzie pseudostealth z wingletami. Lud w większości się nie połapie bo naprawdę niewielka część społeczeństwa rozumie o co chodzi w stealth. Zobaczą latające skrzydło no to haraszo :)

Marek
piątek, 15 maja 2020, 08:34

Masz rację. Oni inaczej podchodzą do zbrojeń. Mentalność taka. Skutek tej mentalności był taki, że ZSSR zazbroił się na śmierć i dlatego na nasze szczęście się rozpadł.

Niuniu
czwartek, 14 maja 2020, 16:09

Rosja na pewno nigdy nie zbuduje samolotu klasy B2. I to nie dla tego, że to jest niemożliwe technologicznie tylko dla tego,że to jest bez sensu. Za cenę jednego B2 Rosja może zbudować strategiczny okręt podwodny z 16 rakietami międzykontynentalnymi posiadającymi w sumie 96 głowic o mocy do 500 kT każda. Nawet Davien nie jest w stanie wykazać, że budowa B2 mjała jaki kolwiek sens. Obecnie USA z rekordowym budżetem wojskowym dochodzącym do 800 mld dolarów nie zamierza budować kolejnych bombowców porównywalnych z maszynami B2. A tak przy okazji to może Davien z kolegami podzielił by się z resztą świata skąd wie, że obecnie tylko 2 Tu 160 są zdolne do lotów?

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
piątek, 15 maja 2020, 11:19

Wszystko czego Rosja nie jest technicznie w stanie wykonać jest bez sensu :)

bender
czwartek, 14 maja 2020, 23:55

Przekonanie, że pojedynczy boomer (zapewne droższy niż cały program Su-57) jest rozwiązaniem na wszystkie bolączki wydaje się mocno na wyrost. Primo nie każdego gwoździa chciałbyś wbijać atomówką, secundo jeśli w ogóle dojdzie do salwy (bo boomerów jest mało i są ciągle śledzone), to po jej oddaniu możesz równie dobrze się wynurzyć i porzucić okręt. Samolot jednak jest sporo tańszy i o niebo bardziej uniwersalny. W klasie bombowców B-2 w USA obecnie powstaje B-21 Raider. Oblot planowany na grudzień przyszłego roku. https://www.defence24.pl/amerykanski-bombowiec-strategiczny-b-21-wychodzi-z-cienia

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 21:27

Niuniu po pierwsze to Rosja własnei buduje taki gorszy odpowiednik starego B-2 czyli PAK-DA, po drugie wznawia produkcje jeszcze starszych i równei drogich Tu-160, po trzecie B-2 miał jak najbardziej sens ale powstało ich za mało i okazał sie zwyczajnie za drogi. Po czwarte, kazdy rosyjski Tu-160 ma swoja nazwę i łatwo poznac które lataja i jak czesto, nawet tego jak widac nie wiedziałeś:) A obecnie USA ma zamair budowac maszynę lepszą i tansza od B-2 i popatzr też stealth. A zew Rosji zrobic stealt nie potraficie to Niuniu się produkuje.

Tani
wtorek, 19 maja 2020, 23:45

E tam, ich powstalo tyle ile US Air Force potrzebowalo. Byl i jest przeciez B-1 I B-52.Tyle Lotnictwo potrzebowalo i tyle dostalo. Nie rozumiem slowa za drogi. On kosztowal tyle ile trzeba bylo zaplacic za spelnienie wymagan. Czy B-21 bedzie tanszy, nie bo to jest wartosc nieporownywalna. Zadania B-21 maja byc inne niz te ktore mial i ma B-2. Pisanie o ruskim Paku jest smieszne, niech narpierw Rosja zbuduje sama bez komponentow z zagranicy samolot pasazerski takiego superjeta ktory dzisiaj ma udzial 20% komponentow z USA/dane producenta/aapotem mozna mowic o czyms wiekszym. Na MC 21 maja materialy na 6 platowcow zrobili4. Jak zrobia 7 to pogadamy. Rosja technologicznie w ciagu 10 lat jest w stanie zrobic samolot ze stali. Z kompozytow nie ma szans. Bo ich nie maja i miec nie beda

Wisiu
piątek, 15 maja 2020, 09:06

A to znaczy,ze mieszkasz przy lotnisku w Engelsie,i widzisz co lata? Pisałeś ostatnio,ze śruby do okrętu nie mają to im pożycz,bo masz.

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 00:31

Wisiu a niech im nawet i Chiny z KRLD pożycza to i tak ich nie załozą bo dok sobie utopili:)) Aha dla twojej niewiedzy: chodzi o sruby okretowe napedzające ten antyk:)

Ali
piątek, 15 maja 2020, 18:16

Bo nie mają, kiedyś musieli obrabiarki TOSHIBA używane sprowadza, żeby na jako-takim poziomie śruby zrobić :P Samochodu na miarę Fiata 500 też nie potrafią :P

Wisiu
piątek, 15 maja 2020, 23:45

A wiesz że cccp nie produkował wogóle pociągów osobowych,a mieli. Palet euro tez nie zbijali. My ,czyli ja i Ty umiemy wyprodukować fiata 500? A kowal musi być też piekarzem? Taka mala refleksja dla rozumnych.

Ali
sobota, 16 maja 2020, 23:34

A towarowe ? Palet euro nie mieli... no to może palety azji mieli, w końcu to potomkowie Mongołów. Co do Fiata 500, ja nie jestem zacofanym mocarstewkiem o PKB Meksyku, żeby się na obcych forach chwalić za marne ruble, co to nie ja i czego nie mogę :) Nie wiem jak Ty... Również mała refleksja dla rozumnych.

GB
czwartek, 14 maja 2020, 18:17

To po co Rosja wznowiła produkcję Tu-160 i chce produkować PAK-DA??? Zastanowiłes się? Przecież PAK-DA to taki odpowiednik B-2.

Adam
czwartek, 14 maja 2020, 14:06

Ciekawe że wg przecieków dostępnych w internecie H-20 też ma mieć winglety.

Pawel
czwartek, 14 maja 2020, 13:28

iech wydaja kase jak wariaci! Tak trzymac!!!

Tupolew
czwartek, 14 maja 2020, 13:05

Robić zamieszanie i chcieć sobie mogą.Ale ani funduszy wystarczających na to nie mają ani technologii i techniki.Są dwie generacje do tyłu w lotnictwie.

ciekawy
czwartek, 14 maja 2020, 08:14

Pak-DA To ten projekt który już raz kasowali? No ale ropa droga to ich stać....

yaro
czwartek, 14 maja 2020, 07:54

Na poparcie słów autora artykułu, że Rosjanie nie ma ciśnienia na szybkie wdrażanie PAK DA ----- "Rosyjski krążownik podwodny o napędzie atomowym projektu 955A K-549 „Książę Włodzimierz” w kompleksie stoczniowym Siewmasz. TASS poinformował, że 12 maja książę Włodzimierz - strategiczny okręt podwodny o napędzie jądrowym (Borej-A) przenoszący 18 pocisków balistycznych R30 "Buława" , opuścił Siewierodwinsk na próby morskie, po czym zostanie włączony w skład okrętów rosyjskiej marynarki wojennej."

Cesarz Bolesław się Wałęsa
poniedziałek, 18 maja 2020, 12:47

To prawda, że jest to najnowszy krążownik Putinowskiej Marynarki Pokojowej ale na możliwości jego podwodnego działania trzeba poczekać do pierwszej amerykańskiej torpedy...

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 13:54

Yaro a niby jakim cudem przenosi te 18 Buław jak ma 16 silosów startowych:)) A próby miał zakończyc do końca 2019r.

bender
czwartek, 14 maja 2020, 13:03

"Rosyjski krążownik podwodny" jako bombowiec stealth? Jestem za :-D

Wania
czwartek, 14 maja 2020, 12:09

W 2018 miał wejść do służby. Budowany od 2012 roku. O nowym krążowniku nawodnym i lotniskowcu jeszcze wspomnij. I nie wiem jaki ma związek z niemożnością zbudowania nowego bombowca przez Rosję. Bo odgrzewany kotlet czyli 2 latające tu-160 pudruje tylko zapaść Rosji w lotnictwie bombowym.

yaro
czwartek, 14 maja 2020, 07:34

"Wszystko to wskazuje, że rosyjskie lotnictwo strategiczne nie posiada obecnie luki, którą wypełniałoby wprowadzenie poddźwiękowej, trudnowykrywalnej maszyny bombowej PAK-DA. Oczywiście poza luka propagandową" ---- ja myślę, że to powinni przeczytać trole typu GB, Davien, ZYG i wszelkiej maści inne Wanie żeby zrozumiec co jest Rosji potrzebne a co nie ...

GB
czwartek, 14 maja 2020, 14:10

Ja myślę że powinieneś trolu przeczytać artykuł ze zrozumieniem. A po drugie, Rosja posiada lukę nie tyle propagandową co technologiczną bo jeszcze długo nie zbuduje samolotu klasy B-2 (nie mówiąc o B-21) i finansową - bo jej na to nie stać. Musi klepać przestarzałe, latające wysoko T-160.

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 13:56

Yarus, jak jej nie potzrebujecie to po kiego wydajecie biliony rubli by cos takiego stworzyc:)) No ale rozumiem ze antyczne Tu-22M3 i Tu-160 wam wystarczaja:)

Hanys
czwartek, 14 maja 2020, 07:24

No niestety, nie możecie Rosjanom zabronić konstruowania nowych broni, będą chcieli to będą je robić. Może mają się pytać pentagonu o pozwolenie ? Natomiast wam zostaje tradycyjnie - ból tylnej części ciała, kompleksy, ponieważ polski przemysł samodzielnie może wyprodukować tylko działo holowane przez konie (czyli 120 lat za Rosją) i wklejanie stałych trolowych formułek że to złom, braknie kasy, ze to kradzione, że zara Chiny zajmą Syberię, itd. :) Serio, gdybym był Rosjaninem, to czytając taki kwik na polskich forach utwierdziłbym się w przekonaniu, ze Putin wykonuje kawał dobrej roboty :) Jak NATO sie zbroi to super, a jak Rosja to źle i "udaje mocarstwo" , no śmiech na sali :)

piątek, 15 maja 2020, 11:21

Niczego nie trzeba Rosji zabraniać. Wystarczy posiadać coś czego nie są w stanie zbudować.

xawer
czwartek, 14 maja 2020, 14:46

Nikt nie zabrania Rosji zbrojenia się. Ja nawet będę kibicował Rosji! Im bardziej się zbroi tym szybciej będzie spokój. Niech "zazbroją" się jak najszybciej(jak w końcówce Breżniewa i za Czernienki)

bender
czwartek, 14 maja 2020, 13:01

Wręcz przeciwnie. Jak widzisz solidarnie namawiamy rosyjskich planistów aby nie porzucali mrzonek i dalej rozwijali nowe, ale już lekko trącące myszką konstrukcje. Ważne, żeby były drogie. Osobiście marzy mi się wieli program lotniskowców, a jak nie, to niech chociaż wezmą się za budowę okrętów klasy LHD. Będzie zabawnie.

piątek, 15 maja 2020, 22:13

Niestety, Rosja mimo swej długiej linii brzegowej jest

GB
czwartek, 14 maja 2020, 17:05

Jaja są z Iwanem Grienem. Do tej pory nie odbył rejsu operacyjnego i stoi przy nabrzeżu. A jak widać Rosjanie cały czas wysyłają transporty do Syrii polskimi Polnocnymi (projekt jeszcze z lat 70).

Moskwianin
czwartek, 14 maja 2020, 11:08

Może Rosjaninem nie jesteś ale na pewno jesteś ruskim trollem

dfgdgfdhgbvcxv
czwartek, 14 maja 2020, 09:13

NATO zaczęło się zbroić jako drugie Rosja jako pierwsza. W dodatku Rosja jest ofensywna (wywołała kilka wojen i zajęła cudze terytorium) w stosunku do Słowian.

Hanys
piątek, 15 maja 2020, 01:56

NATO powstało 6 lat przed Układem Warszawskim, takie są fakty, zupełnie nie rozumiem, dlaczego propaganda głoszaca że "NATO było odpowiedzią na powstanie UW" nadal sie trzyma :)

Davien
piątek, 15 maja 2020, 15:35

Hanys, zapoznaj się może z sytuacja geopolityczna w tym okresie, bo UW istniał od 1945r tyle że formalnie podpisali go w Warszawie w 1955 ale i wczesneij i pózniej ZSRS rządził w tzw krajach demokracji ludowej:))

HeHe
czwartek, 14 maja 2020, 11:07

A kto stwierdził czy to NATO zaczęło się zbroić jako drugie a jako pierwsza zrobił to Rosja? Czy mógłbym prosić o przetłumaczenie na język polski zdania "Rosja jest ofensywna i zajęła cudze terytorium W STOSUNKU DO SŁOWIAN"?

Paragraph23
czwartek, 14 maja 2020, 10:33

@dfgdgfdhgbvcxv W stosunku do Słowian ??? Jakie cudze terytorium ? Jakie kila wojen ?

bender
czwartek, 14 maja 2020, 12:56

Konflikt w Naddniestrzu, Gruzja i od 2014 Ukraina.

Paragraph23
piątek, 15 maja 2020, 14:54

@bender To gdzie te "cudze terytoria" a Gruzini to Słowianie ? A w Naddniestrzu to "Słowianie" czy "cudze terytoria" ?? Ukraina ? ale podobno Krym to Tatarzy albo lepiej Grecy, a Sewastopol Rosyjski do bólu...

bender
środa, 20 maja 2020, 11:54

Dla Rosji to wszystko są cudze terytoria. Nie wiem za to dlaczego żeś się tych Słowian uczepił. To tylko Słowian nie można napadać, a innych wolno? Skoro tak, to tylko 100% Słowian, czy 80% czystej krwi wystarczy? Ogromnie głupie jest to co piszesz. A Naddniestrze i Ukraina to kraje o dominującej populacji słowiańskiej.

stefan
czwartek, 14 maja 2020, 01:04

Rosyjska technologia stealth jest tak zaawansowana, że pozwala tworzyć samoloty, których nikt nigdy nie widział. I nie zobaczy.

bender
czwartek, 14 maja 2020, 00:08

W 30 sekundzie filmu widać wenezuelski F-16 w locie. Ciekawe dlaczego to F-16 a nie Su-30 asystowały Tu-160. Jakieś pomysły? Ciekawe też ile z tych F-16 jest w stanie lotnym dziś. I nadal w Wenezueli.

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 14:06

Maja obecnie 20 F-16 A/B bl15 OCU choc z uzbrojeniem do nich to kiepsko. Mają tez 22 Su-30MK2 z uzbrojeniem głównei do ataków na cele naziemne/nawodne.

bender
czwartek, 14 maja 2020, 23:25

Oryginalnie mieli 18 sztuk F-16A i 6 sztuk F-16B. Trzy samoloty rozbito w wypadkach. Rok temu na stanie wciąż było 21 sztuk. Teraz mają 20, więc jeden im niedawno spadł (a nie przypominam sobie takiego wypadku), został skanibalizowany lub coś innego mu się przytrafiło.

Davien
piątek, 15 maja 2020, 15:36

Dlatego pisałem obecnie, Mieli też 24 Su-30MK2 a teraz maja 22.

fifi
czwartek, 14 maja 2020, 09:07

A co ,mieli je zezłomować ?Jak Niemcy swoje Migi 29 :)?

GB
czwartek, 14 maja 2020, 14:11

Po prostu dobre samoloty się wykorzystuje, badziewia w postaci MiG-29 sprzedaje, czy złomuje...

Gnom
piątek, 15 maja 2020, 10:21

Przypomnij sobie ile lat latały w barwach Luftwaffe owe badziewia, do tego były bardzo dobrze oceniane przez Niemców. Tyle, ze jak podszedł im okres MLU to niemiaszki wolały kupić standardowe (tak planowano) i produkowane u nich Eurofigtery niz utrzymywac mała flotę MiG-29.

BieS
piątek, 15 maja 2020, 22:24

Oceny w 1989 roku były takie: samolot dobry na walkę kołową (dogfight) w odległości do 100 km od bazy. W 2003 okazały się zbędne, nie perspektywiczne i przestarzałe, więc Polska je wzięła.

Davien
piątek, 15 maja 2020, 15:39

Panei Gnom, Niemcy kupili MiG-29 w 1989r a wycofali je wszystkie do 2003r wiec jaki MLU?? Po 14 latach uzywania? Aha, jakie MLU chciałes zrobic z małpiej wersji MiG-29?

Marfew
niedziela, 17 maja 2020, 12:11

Fińskie Hornety wybrane w 1992 roku (a dostarczane/budowane w kolejnych latach) zaczęły przechodzić dwuetapowy MLU od 2006 roku.

Davien
wtorek, 19 maja 2020, 01:46

Panie Marfew F-18C istotnie przeszły pewne MLU które zakończyło sie dla 32 maszyn w 2015r tyle ze to dalej zwykłe F-18C nieco unowoczesnione, zobacz jak wygladało MLU dla F-16

bender
czwartek, 14 maja 2020, 23:02

Coś innego chodziło mi po głowie. Flota wenezuelskich F-16A/B jest wiekowa, a po amerykańskich sankcjach na broń skazana na kanibalizację. Ale już na przełomie mileniów Chavez wkurzył Amerykanów próbując dogadać się z Iranem zainteresowanym wówczas tymi F-16. Dziś powstają plotki, że Rosjanie mogliby je chcieć do inżynierii wstecznej albo jako eskadrę agresorów. Abstrahując od mniej lub bardziej wymiernych korzyści badawczych lub szkoleniowych, to łatwo sobie wyobrazić jaką pożywką dla propagandy byłyby niezliczone "zwycięskie potyczki" dowolnego rosyjskiego samolotu vs F-16. Stąd wysłanie F-16 a nie Su-30 na spotkanie Tu-160 mogło służyć zrobieniu wrażenia na potencjalnym nabywcy (był tam jakiś generał lotnictwa na pokładzie?). Z drugiej strony Maduro wie, że takim ruchem zaprosiłby JASSMa do wizyty prze własne okno, więc to pewnie jednak plotka.

biały
czwartek, 14 maja 2020, 19:26

mig 29 był dobrym samolotem , do 2010 nie było żadnych wypadków w Polsce na nim , ale teraz kiedy nie mamy dostępu do orginalnych części zapasowych należy ich się pozbyć , nawt na białoruś oni z pomocą rosjan może sobie je zmodernizują i naprawią

piątek, 15 maja 2020, 11:41

Sobie zmodernizują bez silników które nawet w Rosji nie są już podukowane....

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 14:07

A po keigo Niemcom ten posowiecki złom?

Gnom
piątek, 15 maja 2020, 10:22

Używali go ponad 10 lat.

Davien
piątek, 15 maja 2020, 15:40

I jak tylko mieli go czym zastapic to pozbyli się od razu.

bender
czwartek, 14 maja 2020, 12:54

Ale czemu nie wysłali Su-30? Przecież tyle ich nakupowali i tacy są z nich dumni.

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 21:30

Maja całe 22 Su-30 i 20 F-16, widac Falcony sa w lepszym stanie. Od 1985r ubyło im 4 Falcony a juz sa o 2 Su-30 w plecy.

Wania
środa, 13 maja 2020, 22:26

A gdzie fanklub twierdzący, że obniżona wykrywalność to ślepa uliczka i bezsensowne wydawanie pieniędzy. Prototyp drona w tej technologii a teraz znowu powrót do projektu PAK-DA nie jest ślepą uliczką Rosji? Czyżby generałowie nie słuchali fanklubu? Fanklub wie, że powstanie drogi i powolny samolot?

Sailor
czwartek, 14 maja 2020, 15:12

Pracownicy Olgino tak kłamią na każdy temat, a szczególnie gdy jest w jakiś sposób związany z Rosja, że czasami sami sobie przeczą. Już nie raz zaplątali się o własne nogi.

fifi
czwartek, 14 maja 2020, 09:08

Projektujesz samoloty?Od dawna?

Mniej niż 10 sekund
czwartek, 14 maja 2020, 13:10

A ty?

bender
czwartek, 14 maja 2020, 12:52

Czytasz bez zrozumienia. Może postaraj się włączyć myślenie. Od teraz.

Trolle zwolnieni
środa, 13 maja 2020, 21:48

Z pewnością jest to świetna wiadomość o ile potwierdzona. Konieczne jest również a nawet znacznie ważniejsze wyremontowanie Kuźniecowa lub projekt nowego lotniskowca. To kwestia prestiżowa bez nich nie ma mowy o byciu poważnym mocarstwem. Globalna siła musi dysponować takim sprzętem. A gdy zajmą się nimi to dużo mniej środków zostanie na wojska lądowe artylerię zagrażające nam najmocniej. Trzymam kciuki by projekt był prowadzony najlepiej długie lata.

mc.
środa, 13 maja 2020, 23:04

Powinni zbudować krzyżówki - lodołamacze będące jednocześnie lotniskowcami. Najlepiej 6 sztuk. Wszystkie o napędzie dieslowskim. Żeby białe niedźwiedzie widziały że nadpływają.

DSA
środa, 13 maja 2020, 20:43

aż dziw bierze, że bombowce nie są pierwszymi maszynami projektowanymi całkowicie jako bezzałogowe. W ich przypadku jest to dużo bardziej uzasadnione. Nie mówię tu nawet o Rosjanach ale o USA czy Chinach.

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 01:03

Ciagle jeszcze załoga daje przewage nad bezzałogowcem, no i wysyłanei gdzies drona wyładowanego bombami czy pociskami jądrowymi nie jest zbyt madre bo nigdy się nei przewdzi wszystkich wypadków a załoga pozwala mimo wszystko niektórych z nich uniknac. Mało prawdopodobne by kiedykolwiek bombowce strategiczne były bezzałogowe

bender
środa, 13 maja 2020, 23:14

B-21 będzie "opcjonalnie pilotowany". W miarę postępów prac nad uderzeniowymi dronami (vide taki X-47B oblatany już w 2003) wodzowie uświadomili sobie, że nie chcą żeby to komputer decydował komu i kiedy posłać pigułę. Ale to chwilowa refleksja i minie raczej wcześniej niż później. Dlatego B-21 będzie mógł polecieć też bez pilota.

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 00:36

Ale na pewno nei w misjach strategicznych bo ich waga jest zbyt duza by ryzykować.

DSA
sobota, 16 maja 2020, 01:22

ale przecież nie chodzi by mógł wykonywać misje bez pilota, bo to nie jest problem i nawet samoloty pasażerskie mogłyby latać w ten sposób. Chodzi o to że taka maszyna jest całkowicie inaczej projektowana. I z tego są same korzyści. A o zrzucie i tak może decydować człowiek tyle że z odległości tysięcy km.

Davien
niedziela, 17 maja 2020, 00:35

Panei DSA, tyle ze zdalne sterowanie dla takiej maszyny jest całkowicie bez sensu bo mozna je zagłuszyć i co wtedy. Nagle w dobie swiatowego konfliktu panska flota bombowców robi za ładne przyciski do papieru bo nic nie wystrzelą ani nie zrzucą jak z powodu zagłuszania czy WRE nei może im pan wydac komendy.

Herr Wolf
środa, 13 maja 2020, 19:21

Chyba oni lepiej wiedzą co potrzebują w przeciwieństwie do Polski..

vkldfsjkgljfdklsgf
czwartek, 14 maja 2020, 09:15

Oni słabo wiedzą, co potrzebują. Potrzebują szpitali i autostrad, a kupują złom.

rED
czwartek, 14 maja 2020, 07:09

Gospodin Wolf do czego wam Kuzniecow? Proszę o wyjaśnienie, tak w krótkich żołnierskich słowach.

chateaux
czwartek, 14 maja 2020, 01:25

To dlaczego się odzywasz w kwestii potrzeby F35?

bender
środa, 13 maja 2020, 23:09

Nie jestem pewien. Umieszczają Stalina w cerkwi. Jednego z największych morderców w historii, gościa, który trzymał ponad 5% własnego społeczeństwa w łagrach. Zamiast jak Niemcy rozliczyć się z historią i potępić swojego świra-mordercę, to oni Stalina do cerkwi. Nie brzmi jakby wiedzieli lepiej.

Herr Wolf
piątek, 15 maja 2020, 13:26

Polecam upadek kabały wtedy wam się trochę rozjaśni

bender
środa, 20 maja 2020, 11:46

Upadek Kabały to fałszywka, takie Protokoły Mędrców Syjonu XXI wieku. Za oryginalną publikacją stała carska Ochrana, za bzdurami z filmików pani Janet Ossebaard nie wiemy jeszcze kto stoi, ale narracja może wskazywać na tą samą wschodnią inspirację.

AlS
środa, 13 maja 2020, 18:32

Iwanie, podszywający się pod Johanna. To nie " USA zbliżyły się wojskiem do granic Rosji", tylko zostały przez suwerenne kraje - sąsiadów Rosji poproszone, aby wzmocnić lokalne wojska swoimi siłami. Właśnie w obawie przed tym, aby wasza Krassnaja Armija znowu do tych krajów - jak eufemistycznie nazywacie swoje znane z historii oportunistyczne ataki - nie "wkroczyła". Paniał? Amerykanie nikogo nie zaatakowali i do żadnych z tych krajów nie "wkroczyli", ale zostali zgodnie z wolą ich wolnych obywateli zaproszeni. Wiem, że z perspektywy kogoś wychowanego w tatarskiej mentalności, nie mieści się w głowie jak można poprosić kogoś silniejszego o protekcję, nie płacąc mu przy tym haraczu w postaci własnej wolności, ale tak to wygląda i zostało przećwiczone w wielu wolnych i zamożnych dziś krajach już kilkadziesiąt lat temu - od czasów powojennych. PS. Doucz się polskiego, bo mimo iż z pozoru nieźle nim operujesz, zdradzają cię trudne słowa, których nie nauczyłeś się stosować. WASZE rosyjskie finanse, owszem - z pewnością COVID-19 nie "wytrzymią". Nasze, polskie - spokojna twoja głowa, odziana w papachę - wytrzymają.

ślązok
czwartek, 14 maja 2020, 16:37

AIS - i cóż tak przycichłeś ? A tak nerwowo piszesz o johannie ! A ja pamietam jak wybudowano naprzeciw stadionu Śląskiego - najwyższe wieżowce na tamte czasy ( PRL ) zwane kukurydze ? A park WPKiW ( Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku ) ZOO czy Wesołe Miasteczko jak i słynne Planetarium na hałdzie po kopalnianej . 9 maja mineła rocznica wybudowania słynnego Spodka przy rondzie i oczywiście słynne Trzy skrzydła symbolizują Powstania Śląskie na tej ziemi .

johann
środa, 13 maja 2020, 23:53

AIS @ - rozczaruje cię ? Jest godzina 23.30 na Eleven sport 2 - powtórka Formuła 1 Grand Prix Azerbejdżanu 2017 w Baku ..... gdzie Rosberg miał kolizję z Vettelem ! To abyś nie myślał że mieszkam na jakimś stepie ? Lecz posiadam dekoder Polsatu ! A urodziłem się w roku gdzie Katowice nazywały się Stalinogród . Opinię piszę nie jako rusofob lecz widzący szerzej na naszą sytuację PO89r. gdzie nasz lider Solidarności obiecał nam po 100 milionów złotych a Balcerowicz razem z Buzkiem ( notabene mieszka w Lublińcu ) zamknął naszą kopalnię w Bytomiu ! Ot jak widzisz mieszkańcem jestem na Śląsku i jestem Ślązakiem bez opcji Niemieckiej ... i jak to nam wmawiano iż utrzymujemy cały kraj przez lata PRL jak i PO 89r. GÓRNICTWO ? Ale to fajnie usłyszeć że się jest obywatelem innego kraju ...Jak w sejmie tak i tu na D24 ....?! Żadnej mądrości nie zdradziłeś tym wpisem ..... Gorbaczow i Koll oraz senior Bush z podziwu nie mogą się nacieszyć - choć z tej trójki już dwaj nie żyją ... a nick można zawsze zmienić hoć jak to godają zołza to nie żona ino sos

ZZZZ
środa, 13 maja 2020, 18:04

A kto powiedział, że Rosja dała się wciągnąć w nowy wyścig zbrojeń? Propagandowe zapowiedzi oblotu już za 5 lat jakiegoś samolotu nie są dowodem na udział w wyścigu zbrojeń. Zresztą wystarczy popatrzeć na historię budowy samolotu Su57, żeby sobie uzmysłowić jakie Rosja ma szanse na zbudowanie trudno wykrywalnego bombowca. W skrócie: ŻADNE. Na podstawie programu, który zakończył się klęską, nie da się sformułować doświadczeń, które dadzą sukces. Bo Rosja jak nie posiadała niezbędnych dla stealth technologii tak dalej nie posiada.

www
czwartek, 14 maja 2020, 07:37

"The Economic Times 12 maja 2020 r. Potężne maszyny: najlepsze myśliwce na świecie "The Economic Times" pisze, że współczesne myśliwce wyróżniają się wysoką manewrowością, zwiększoną niewykrywalnością, najnowszą awioniką, niezawodnością a także doskonałym uzbrojeniem. Analitycy z The Economic Times określili listę 4 najlepszych myśliwców na świecie. Oczywiście, na czele listy znalazł się amerykański F-22 "Raptor", który jest produktem Lockheed Martin. Według obserwatorów, Raptor to unikalne połączenie zaawansowanej niewidzialności, dobrej zwrotności i doskonałej awioniki, która zapewnia pilotom świadomość sytuacyjną. Silniki F119 są zainstalowane w F-22, mają unikalną dyszę z wektoryzacją ciągu, która pozwala na osiągnięcia prędkości Mach 1,5+ bez użycia dopalaczy. Drugie miejsce wśród najlepszych specjaliści oddali rosyjskiemu wielozadaniowemu myśliwcu piątej generacji Su-57 (zgodnie z kodyfikacją NATO: „Kryminalista”), który po raz pierwszy poleciał w niebo 29 stycznia 2010 r. W porównaniu ze swoimi poprzednikami Su-57 łączy w sobie funkcje samolotu szturmowego i myśliwca, a zastosowanie materiałów kompozytowych i innowacyjnych technologii, a także aerodynamiczny układ samolotu, zapewniają niski poziom sygnatur radarowych i podczerwieni, co czyni go niewidzialnym. " --- to tak żeby Ci pokazać, że mądrzy ludzie twierdzą coś innego.

Sailor
czwartek, 14 maja 2020, 15:26

Panie www przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak Su-57. Kiedyś był ale się rozbił. Poza tym w prawdzie nie czytałem artykułu< na który się powołujesz ale albo analitycy z The Economic Times są nic nie warci albo zwyczajnie zmyślasz. Przecież nie można porównywać F-22 z czymś co uzwyczajnienie istnieje, a istniejących prototypów nie można porównywać z samolotem seryjnym. Poza tym nawet te prototypy nie mają docelowych silników i jeszcze długo nie będą miały, a raczej nigdy. Poza tym ta wydmuszka poza tym, że nie jest stealth to nie ma nowoczesnej awioniki o sieciocentrycznosci nie wspomnę. Nie ma również nowego uzbrojenia. Więc co chcesz i z czym porównywać?

CdM
czwartek, 14 maja 2020, 09:28

Redaktorzy indyjskiej gazety ekonomicznej robią zestawienie bojowych maszyn latających. W przygotowaniu ranking MTB w wykonaniu redaktorów kalendarzy ściennych z Laosu.

Ukulele
czwartek, 14 maja 2020, 08:48

Dysze pozwalają na uzyskanie supercruise. No może na takich specjalistów to jednak lepiej się nie powoływać:)

Tyl
czwartek, 14 maja 2020, 08:38

Ty

mobilny
środa, 13 maja 2020, 16:51

Daleka jego droga do prototypu że o produkcji nie wspomnę. A jak tam Chińczycy z H-20?

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 14:12

Ma wejść do słuzby rok pzred testami PAk-DA razem z B-21 czyli w 2025r

Adam
czwartek, 14 maja 2020, 14:04

Maja go pokazać w listopadzie na Zhuhai Air Show. Zdjęcia już wyciekły do internetu.

agat
środa, 13 maja 2020, 16:18

Oczywiscie ze potrzebuje. I tak przez nastepne 20 lat. Mniej bedzie na inny bardziej klasyczny sprzed wojskowy a to dla nas lepiej. No i najwazniejsze: program ktory mial doprowadzic przeskok pokoleniowy pod tytulem " kazda szkola z toaleta" zostanie przelozony na nastepne 20 lat

jozek
środa, 13 maja 2020, 16:10

Rosja nie jest w stanie stworzyć takiego bombowca technologicznie to nie osiągalne dla moskwy norze zbudować atrapę i to w technologi z lat 90 XXw to jest realne dla przemysłu lotniczego Rosi.

Johann
środa, 13 maja 2020, 14:05

@autor - Czy Rosja faktycznie potrzebuje PAK-DA, czy ponownie dała się wciągnąć w technologiczny i finansowy wyścig, na który Moskwy po prostu nie stać? ----- cytat autora ? A jednak jak by nie przyjąć - to USA zbliżyły się wojskiem do granic Rosji ....czy to już jest stan na obecną chwilę czy tylko zapobieżenie by Rosja ze swoim wojskiem nie zbliżyła się do granic USA ? I tu pada zasadnicze pytanie jak wejść w strefę amerykanów nie zauważony ? Budując ( kopiując ) rozwiązanie bombowców USA ! Czy im się uda ? Można domniemywać że tak . Kiedy ? Ano kiedyś ...... Oczywiście nam forowiczom jest łątwiej się nabijać z Rosjan - jak sami niczego wyprodukować nie potrafimy - gdyż nawet zakładów czy technologi odpowiedniej nie posiadamy ! Ciągła rusofobia nam technologi nie da ? A nawet zakładów nie wybuduje - bo nie wiemy co budować ? Kupić coś tam kupimy i tyle i aż tyle - o ile nasze finanse wytrzymią po wirusiku zwanym Covid-19 ...To tak adwoce tego chichotu jaki zapanował pod tym artykułem - z powodu tematu Rosja - i jak sobie poradzi ? Zdążyli już zbudować kilka nowych szpitali na swoim terenie nie oglądając się na sojuszników ! Budują nadal nowe budynki na obrzeżach miast mimo wirusika , zachorowania w Rosji adekwatne do podejścia ludności do tego zagadnienia ? Podobnie w Angli czy USA ? A ropa jak to niektórzy twierdzą ? Uderza we wszystkich producentów tego paliwa . Obiektywizm jest i nam potrzebny - choć to nasz wróg ?

hyfgjgyhjkhjk
czwartek, 14 maja 2020, 09:27

To, że NATO zbliżyło się do granic Rosji, to typowa propaganda Rosyjska (zaciemnianie faktów, w tym wypadku poprzez zamianę ofiary z winnym). Prawdą jest, że Rosja zaczęła prowadzić neoimperialną, agresywną wobec sąsiadów politykę i NATO musiało zacząć reagować. Wcześniej NATO bardzo powściągliwie podchodziło do stacjonowania wojsk na wschodzie. Podsumowując to Rosja jest przyczyną i sprawcą ruchów NATO.

chateaux
czwartek, 14 maja 2020, 01:27

Owszem Rosja zbliżyła się do USA, okupuje wschodnią Syberię, Kamczatkę i Kuryle - tuż obok Alaski.

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
środa, 13 maja 2020, 22:33

No ciekawe jak będze Rosja wyglądać po "wirusiku"....

tępiciel stupików
czwartek, 14 maja 2020, 07:38

żeby nie wyglądała lepiej niż USA bo 12 mln bezrobotnych swoje robi a środki na utrzymanie ich właśnie się kończą ...

dsfdsgfdg
czwartek, 14 maja 2020, 09:29

12 mln bezrobotnych w USA, to nie tak dużo, wystarczy lekka poprawa gospodarki i te bezrobocie poważnie zmaleje lub nawet zniknie.

york
czwartek, 14 maja 2020, 13:15

Oczywiscie następna wojenka pod byle pretekstem i gospodarka się odrodzi.

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
piątek, 15 maja 2020, 11:45

Tak czy siak się odrodzi bo jest rynkowa, zbudowana jest na solidnych fundamentach i niema zjawiska oligarchii. W Rosji niewiamo co będzie. Nawet ilu chorych jest to niewiadomo.

Kot nr 398
piątek, 15 maja 2020, 15:27

Przecież USA to jest klasyczna oligarchia. Widać to po kandydatach w wyborach prezydenckich. "Klany polityczne" - Bush, Kennedy, Clinton... Ciekawe co to są te solidne fundamenty, produkcja przemysłowa w Chinach, w USA produkcja "instrumentów finansowych" i długu.

Ukulele
czwartek, 14 maja 2020, 08:44

Z pewnością oba państwa mocno oberwały ekonomicznie. Nie wiem ostatecznie kto wyjdzie na tym gorzej ale z pewnością Rosja pomału wycofuje się z kosmosu a w zasadzie jest do tego zmuszona. Prawdopodobnie skupi się mocniej na zbrojeniach i to jest dla nas kiepska wiadomość. Polska musi zwiększyć nakłady na armię.

Kot
środa, 13 maja 2020, 19:55

To rozumiem że nie mając technologi jak Rosja, topy i gazu jak Rosja, musimy ich kochać? BO nie rozumiem po co się tak rozpisałeś.

FR technologiczne imperium
środa, 13 maja 2020, 19:42

Okazało się że rosyjskie respiratory są wadliwe i ich przegrzanie powoduje pożary, póki co wybuchły dwa , w Moskwie i Santa Petersburgu, pożar zabił 6 osób, tyle w temacie rosyjskich technologii.

biały
czwartek, 14 maja 2020, 19:31

to nie wina technologii tylko niedopracowania , nieprzetestowania i brak jakości przy produkcji , taki stary durny polski film , jak pracownik ma montować zepsute kineskopy do telewizora aby wykonać plan , zapewne mogli cała serie bubli wprowadzić na rynek żałosne i smutne

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
piątek, 15 maja 2020, 11:46

Może to wina "faszystów z nato" albo CIA?

FR myślowym imperium
czwartek, 14 maja 2020, 07:39

A respiratory to czyjej produkcji były, nie Chińskie przypadkiem ?

Wania
czwartek, 14 maja 2020, 18:13

Na respiratorach jest tabliczka: Uralski Zakład Przemysłowy KRET. Model to Awenta-M. Być może jak to w Rosji w zakładzie jest tylko przykręcana tabliczka a części jadą z Chin.

spoko
czwartek, 14 maja 2020, 14:40

Respiratory byly rosyjskiej konstrukcji \firma ktora je produkuje jest pod sankcjami\ i co najsmieszniejsze te respiratory zostaly tez wyslane do USA Na Yotube mozesz znalesc wideo z fabryki gdzie te respiratory produkuja

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 14:14

Nie, rosyjskei ze Świerdłowska, produkcji Rostiechu takie jakei wysłano do USA gdzie własnie je wam odsyłaja.

Fak sejk
czwartek, 14 maja 2020, 13:21

Niestety rodzimej, rosyjskiwj produkcji...;(((

środa, 13 maja 2020, 20:43

Taaak masz nawet trochę racji , tyle że , respiratory były produk

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 14:14

Rosyjskie ze Swierdłowska.

Plw
czwartek, 14 maja 2020, 01:15

Respiratory były produkowane w Swierdłowsku - " The Aventa-M model in question, however, is reported to have been built this year in Sverdlovsk. A police source quoted by TASS news agency said the ventilator which caught fire was new - it had been installed just this month - and was made by Russia's Ural machine-building plant. "

CdM
czwartek, 14 maja 2020, 09:33

Nie siej defetyzmu. Może jedno koło odpadło ale trzy dobre!

środa, 13 maja 2020, 16:18

I wszystko w temacie!

Orthodox
środa, 13 maja 2020, 13:04

Pytanie zawarte w tytule artykułu jest czysto retoryczne. Oczywiście że Rosja chciałaby mieć zarówno bombowce, jak i myśliwce stealth, jednak z powodu braku technologii jest to w przewidywalnej przyszłości niemożliwe. I żadne zaklęcia różnych fanklubów tego nie zmienią.

Ukulele
czwartek, 14 maja 2020, 16:25

Nie zgadzam się. Gdyby zajęli się swoimi sprawami nikt by nie nakładał sankcji i nie byłoby wielu z tych problemów które mają obecnie. Pokrótce wojny zaborcze, zastraszanie sąsiadów Iskanderami itp. Prowokacje w stylu lotów Tu 160 nad Bałtykiem i w pobliżu Wielkiej Brytanii. Latanie samolotami bez włączonych transponderów. Ataki hakerskie na inne państwa utrzymywanie farm trolli bezczelna propaganda posługująca się kłamstwem na co dzień. I wisienka na torcie próby mieszania się w amerykańskie wybory. Gdyby nie to wszystko nie mieliby opinii rozbójników a może nawet wiele państw im wrogim byłoby przychylne. Tyle że Putin ubzdurał sobie że odbuduje ZSRR. Tego było za wiele i społeczność międzynarodowa powiedziała stop. Były inne scenariusze tyle że wybrano jeden z najgorszych konfrontacji z zachodem i bezwzględnej uległości wobec Chin. Niestety ale jest to co jest na własne życzenie Putina. W dodatku dał Amerykanom powody do zwiększenia wydatków na zbrojenia i nowe technologie opowiadając o nowych wunderwaffe i prowokując. Wówczas Chińczycy byli mili i nikogo nie prowokowali bez powodu. Kto miał rację już widzimy. Chiny budują lotniskowce a Rosja swój remontuje i remontować będzie nie wiadomo jak długo. A Amerykanom w to graj. Płaczą że Rosjanie uzbrojeni po zęby i mają coraz więcej kasy z budżetu na nowe zabawki. Można było spokojnie się rozwijać a oni woleli prowokować i prężyć muskuły. Tylko że w porównaniu do Chin te muskuły wyglądają jak patyki tak więc zrobili wielki krok na skraj przepaści. Trudno to ich zmartwienie.

ggfhgfjhgkjg
czwartek, 14 maja 2020, 09:32

To nie jest takie pewne, bo Rosja podąża tu dwutorowo, raz pracuje nad technologiami, dwa próbuje je ukraść poprzez wywiad. Jedyna pociecha, że nowoczesne technologie są tak skomplikowane, że nawet jak ukradnie się ich plany, to nie da się ich odtworzyć.

Orthodox
czwartek, 14 maja 2020, 15:44

Takie postępowanie, to raczej sprawdzona chińska droga. Rosjanie chcąc sprzedawać, muszą mieć własne technologie.

Kapustin
środa, 13 maja 2020, 12:53

Ruski bumerang powracana kamczatke

konstruktor
środa, 13 maja 2020, 12:15

Najpierw niech odetną ten wystający statecznik pionowy.

mc.
środa, 13 maja 2020, 13:10

To nie statecznik tylko Winglet. Tyle tylko że to zakłóca linię samolotu i nie ma mowy o stealth.

easyrider
środa, 13 maja 2020, 12:03

Zdecydowanie potrzebuje. Z PKB między Kanadą a Hiszpanią zdecydowanie stać ich na rozwój takich technologii. Kibicujmy im. Szybciej padną.

Wania
środa, 13 maja 2020, 15:16

Kanada: Populacja: 37 milionów, PKB: 1713 mld USD, Liczba miliarderów: 44;... 1% najbogatszych ma 26% bogactwa kraju, średnia płaca 3254 USD, minimalna: 1580 USD. Rosja: Populacja: 147 milionów, PKB: 1 658 mld USD, Liczba miliarderów: 99;... 1% najbogatszych ma 58% bogactwa całego kraju. Średnie wynagrodzenie: 580 USD, Płaca minimalna: 165 USD. Rosja jest najbogatszym krajem w zasoby naturalne na świecie z bardzo biednymi zwykłymi obywatelami.

biały
czwartek, 14 maja 2020, 19:39

ameryka najpotężniejszy i najbogatszy kraj , najwięcej miliarderów , od stycznia do marca 50 milionów ludzi straciło pracę , osoby które złożą prośbę o zapomogę dostaną jednorazowe wsparcie w wysokości 1200 dolarów , dziękuje postoje wole już Polskę , jak by świat nie dopuścił do monopolu i pilnowali aby ani firmy ani banki ani osoby prywatne nie były by zbyt potężne to nie było by tych kryzysów , teraz politycy sie boją nawet upadku banku bo jest tak potężny że bankructwo banku może spowodować upadek całej gospodarki , szkoda że mieli geniusza któy wprowadził system anty monopolowy któy tak łatwo obeszli

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
piątek, 15 maja 2020, 11:48

Ale jakoś ci wszyscy bezrobotni amerykanie nie zamierzają emigrować za chlebem do Polski. Ani tymbradziej do Rosji :)

dgfgfhdgfjghkf
czwartek, 14 maja 2020, 09:34

No właśnie, dlatego powinni zacząć wpłacać obywatelom tak zwaną premię surowcową, czyli dywidendę ze sprzedaży swoich surowców.

easyrider
czwartek, 14 maja 2020, 08:41

O tym właśnie mówię. Ale to ich cyrk, ich małpy. Dla tego kraju nie ma dobrego rozwiązania. Albo oligarchia i stopniowy demograficzny upadek narodu albo tzw. kapitalizm w zachodnim wydaniu i zezwolenie na powolny wykup własnej gospodarki, indoktrynację ideologiczną i również stopniowy demograficzny upadek narodu. A swojego B2 niech budują. Nam to pomoże a nie zaszkodzi.

fog
czwartek, 14 maja 2020, 11:18

Im potrzeba [niestety na naszą zgubę] nowego Piotra I. Który wezmie oligarchów za brodę i zacznie modernizować i rozdysponować bogactwo w dół. Bałem się, że Putin w to celuje. Ale patrząc co się dzieje zdaje się, że uwiązł jak Piotr I Romanow... dla nas na szczęście...

Viggen
środa, 13 maja 2020, 12:03

W marcu/kwietniu def24 pisał o 30 zakażonych w Rosji ile jest w tej chwili? Kapitał Rosji się skurczył tak samo wyglądają mozliwości stealth

xb-70
środa, 13 maja 2020, 11:30

Jeżeli Rosja chce pozostać państwem o znaczeniu mocarstwa militarnego to musi mieć takie samoloty. Kiedy za kilka lat Chiny będą posiadać eskadry H-20, USA eskadry B-21 to Rosja ze swoim TU-160M pozostanie daleko w tyle. Zarówno chińczycy, jak i USA teoretycznie będą mogli spenetrować jej terytorium przy niskich stratach własnych niszcząc infrastrukturę. Tyle że Rosji na dziś po pierwsze raczej nie stać na realizacje takiego programu i wdrożenie do seryjnej produkcji, po drugie raczej nie posiada potrzebnych do tego technologii. Maszyny stealth nie były nigdy tam produkowane poza SU-57 który pomimo tego że tam nazywany jest "stealth" to raczej nie jest 'stealth" ze względu na wysoki wskaźnik RCS.

mc.
środa, 13 maja 2020, 13:15

"Król jest nagi" - a dzisiejsze czasy świetnie to pokazały. IMPERIUM oparte na sprzedaży ropy i gazu, i całkowicie zależne od ich cen. Tylko tym razem to nie Prezydent Ronald Reagan (który na początku lat 80-tych razem z AS doprowadził do obniżenia cen), a ich własna chciwość (bo nie chcieli się dogadać z OPEC) oraz światowa epidemia ich dobiła.

Towarzysz Polak
środa, 13 maja 2020, 11:09

Kidżal jest tak hipersoniczny jak su57 trudno wykrywalny.

polak mądry po szkodzie
środa, 13 maja 2020, 11:56

Wiesz dlaczego z nas na świecie się śmieją ? Powiem Ci bo jesteśmy mądrzejsi od wszystkich a tak naprawdę to wychodzimy takimi komentarzami na buców ...

Orthodox
środa, 13 maja 2020, 14:00

A to jakie właściwości sprawiają, że Su-57 można zaliczyć do maszyn kategorii stealth? Bo np. każdy pocisk lecący nawet w części swojej trajektorii torem balistycznym można uznać za hipersoniczny.

y
środa, 13 maja 2020, 13:40

Z Was Rosjan rzeczywiście często się śmiejemy. I rzeczywiście często wychodzicie swoimi komentarzami na buców. Tak więc masz rację. Ale możecie poprawić swoją reputację. Wystarczy, że przestaniecie trollować na tym i innych forach.

Autor
środa, 13 maja 2020, 12:36

100% racji.Wstyd za takich ludzi

środa, 13 maja 2020, 14:26

Tylko 100%? Wstyd Polakowi być rusofilem.

środa, 13 maja 2020, 12:34

Śmieją się z was, bo udajecie mocarstwo i śnicie o potędze. A w kryzysie byliście nawet w czasach świtności ZSRR. Patrz jak budowano Czarnobyl....

środa, 13 maja 2020, 16:49

Bo sa mocarstwem ,gdyby tak nie bylo to USA juz by tam zaprowadzili demokracje po swojemu jednak nie zrobili tego i nie sadze zeby kiedykolwiek udalo im sie to zrobic .

ds;f;ldskf;ldkslf
czwartek, 14 maja 2020, 09:39

Gdyby USA zaprowadziła tam demokrację, to Rosja dopiero stała by się mocarstwem, z zarobkami takimi jak w Japonii i Niemczech.

biały
czwartek, 14 maja 2020, 19:42

tak jak w Polsce że kilka milionów wyjechała za pracą , czy tak jak Grecja która bankrutowała , a może jak Hiszpania czy Włochy , no nie wiem jednak Polska i Grecja to szczyt bogactwa po stworzeniu przez USA tu demokracji

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
środa, 13 maja 2020, 22:38

Nie są mocarstwem, i nic nie znaczą. WYkorzystują tylko słabości innych i swoją agenturę. Ale siły żadnej nie przedstawiają. Wystarczy nałożyć sankcje na NordStream aby zachodni wykonawcy po prostu odjechali - nie myśląc o karach umownych.... Po co USA miałoby tam zaprowadzać demokrację? Zresztą - mięli okazję na początku lat '90 kiedy rozpadał się ZSRR. Czemu nie skorzystali?

Hanys
czwartek, 14 maja 2020, 07:04

Drobna poprawka, to Polska nie jest mocarstwem i nic nie znaczy, a USA nie skorzystało, ponieważ nawet po rozpadzie ZSRR, Rosja miała wystarczający arsenał, żeby zmieść USA z powierzchni ziemi, dlatego :)

Veritas - pierwszy użytkownik tego nicka na forum Defence24 i Space24.
piątek, 15 maja 2020, 11:52

Duża poprawka: Polski nikt nie wymienia w kontekście mocarstwowości. Natomiast oprócz broni jądrowej Rosja nie przedstawia żadnej siły. Dlatego można bezkarnie nakładać na nią i jej kontrachentów skuteczne sankcje gospodarcze, sterować kursem jej waluty. A Rosja nie jest w stanie przeciwdziałać, ani tymbardziej wprowadzać kontrsankcji.

Davien
czwartek, 14 maja 2020, 14:16

Hanysku, Polska nie aspiruje do roli mocarstwa a co do arseału Rosji jak się rozlatywaliscie to wiekszośc tego arsenału była za granicą

sfdsfdsgfdgsfd
czwartek, 14 maja 2020, 09:41

Polska nie jest i nie chce być mocarstwem, Polska chce normalnie żyć i się rozwijać, awantury nie są nam potrzebne, stąd przynależność do NATO.

czwartek, 14 maja 2020, 13:19

Powiedz to Kaczyńskiemu

Dzieci też straszysz Kaczyńskim?
piątek, 15 maja 2020, 11:53

Bo Kaczyński już siodła konia na Moskwę....

Wania
środa, 13 maja 2020, 22:21

Może i lepiej bo skończyliby jak Japonia, Korea Południowa czy dawne RFN. A tak kończą jak Kuba, Korea płn czy Wenezuela. Silnej Rosji nam nie trzeba bo Rosja silna to Rosja agresywna ze skłonnościami do napisania na sąsiadów.

Davien
środa, 13 maja 2020, 21:23

A po co ktokolwiek ma atakować największa stację benzynowa swiata:))

GB
czwartek, 14 maja 2020, 17:11

Kolonia surowcowa. W Rosji jaja są... Wszędzie na świecie paliwo na stacjach potanialo, w Rosji cena na stacjach rośnie... Co więcej na Dalekim Wschodzie Rosja zaczęła importować paliwo bo cena nawet z uwzględnieniem wszelkich podatków jest niższa niż produkcji rosyjskiej...

Sailor
czwartek, 14 maja 2020, 15:27

Dokładnie. na stacji się tankuje, a nie prowadzi wojny:))

Anty rusofil
środa, 13 maja 2020, 19:58

Ale jak oni zaprowadzili mir w całej Azji i nawet Alasce to wtedy ci nie przeszkadzało.? ZSRR miał 22 mln km², Rosji teraz i tak zostało 17 mln. Myślisz że tyle mają z miłości do bliźnich?

frdgdfgf
czwartek, 14 maja 2020, 09:46

Mir w Azji się kończy, zaczyna się tam Chiński pokój.

12345
środa, 13 maja 2020, 10:47

Jeśli chodzi o samoloty to Rosja jest jakieś 30 lat za Ameryką. Nie mają niczego stealth obecnie, bo su-57 za pomocą dwóch wielkich silników, generuje tak dużo ciepła jak F-15 a może i więcej, przez co to na 100 procent nie jest myśliwiec stealth, bo każda rakieta go zestrzeli i bardzo łatwo go namierzyć. Nie wspominając już o bombowcach.

J.E.P.
środa, 13 maja 2020, 18:03

Idąc tą logiką możesz powiedzieć że f-22 też nie jest stealth bo również ma 2 silniki..

Davien
środa, 13 maja 2020, 21:24

Silniki zupełnie nowej generacji osłoniete powłokami RAM i termoizolacyjnymi z obnizoną sygnatura cieplna, a nie dwa Al-41 będace moderka starych AL-31:)

Autor
środa, 13 maja 2020, 12:37

Skad takie dane czlowieku.Widziales badales gratulacje haaaaahaaaaa

środa, 13 maja 2020, 14:27

Widziałem, badałem. Nie czytam sputnika. Nie słucham propagandy.

Fanklub Bilionera
środa, 13 maja 2020, 10:46

Tak, tak zbudują ... tak samo jak lotniskowce, krążowniki czy niszczyciele rakietowe ... o silniku do 57-ki nie wspominając :-)

Orthodox
środa, 13 maja 2020, 14:26

Ale oni wręcz twierdzą, głównie głosami fanklubów i tp.że lotniskowce, krążowniki, czy samoloty stealth są nieprzystające do współczesnego pola walki, czyli są przeżytkami.

czytelnik D24
czwartek, 14 maja 2020, 21:24

Każda jedna rzecz której nie potrafią wyprodukować jest w nich przeżytkiem. Tradycyjna wymówka niekompetentnych ludzi.

Fanklub Wschodu
środa, 13 maja 2020, 10:43

Oczywiście że potrzebuje!! Niech czym prędzej rozpoczną pracę rozwojowe, przecież ich stać w końcu to taki bogaty kraj.

Sailor
środa, 13 maja 2020, 10:29

Gdyby nie to, że rosyjscy politycy z Putinem na czele są zwykłymi złodziejami okradającymi swój naród i zwykłymi łajdakami to Rosja była by krajem mlekiem i miodem płynącym, a tak jest groteskowym "mocarstwem", które ma bronie nie mające odpowiedników na świecie i z tym projektem będzie tak samo czego życzę Putinowi i spółce.

Hektor
środa, 13 maja 2020, 16:22

Zabawne, ale to samo można by napisać o jakichś 90% polskich polityków.

lsldkfsklfdjks
czwartek, 14 maja 2020, 09:49

W porównaniu z Rosją w Polsce wierchuszka to raczej stosunkowo niezbyt bogaci ludzie. Także skali korupcji i kradzieży niema co porównywać.

Orthodox
środa, 13 maja 2020, 13:50

Rosja z jej oligarchicznym systemem władzy, jest typowo mafijnym sposobem władzy.

Igor
środa, 13 maja 2020, 12:05

Ocenia się, że korupcja i łapownictwo pożerają ponad 25% budżetu Rosji. Czyli nawet mnożąc razy 4 budżet obronny Rosji (uwzględniając realną siłę nabywczą rubla) wyrażony w dolarze, to i tak ok 1/3 tego idzie do kieszeni "pasożytów". Ten rak wywróci Rosję, bo choć korupcja jest historycznie wpisana w DNA Rosji, to w chwili obecnej osiągnęła już patologiczne rozmiary, co grozi zapaścią systemu.

R
środa, 13 maja 2020, 10:17

Bez obrazy, ale artykul o niczym.

fifi
środa, 13 maja 2020, 13:17

O przypuszczeniach.Ku pokrzepieniu.

GB
czwartek, 14 maja 2020, 14:13

rosyjskich troli...

środa, 13 maja 2020, 12:35

A komentarz o czym?

fifi
środa, 13 maja 2020, 14:21

Autor dał głos :)?Cenzura jak za czasów słusznie minionych.

bender
środa, 13 maja 2020, 16:05

O Rosji tylko dobrze, albo wcale? Te czasy już minęły i postaramy się, żeby nigdy nie wróciły. A artykuł jest ciekawy, tym bardziej, że ten sam autor popełnił też inne analizy, m.in. amerykańskiego B-1. No chyba, że nie interesują Cię militaria, to wtedy masz masę innych portali. Taki PudelekT mógłby Cię zaciekawić.

Tweets Defence24