Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy- WZL1 walczy o miejsca pracy; Co niemiecka tarcza mówi o Wiśle?; Kongsberg kusi Polskę rakietami; Świdnik skorzysta na umowie z Rosją; W oczekiwaniu na rosyjską inwazję; Bundeswehra zaciska pięść; Grom ma ćwierć wieku

Fot. MEADS
Fot. MEADS

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem obronności.

Sylwia Witkowska, Gazeta Wyborcza, WZL1: "Walczcie o nasze miejsca pracy": "WZL 1 nie zamierzają oddać wielomiliardowego kontraktu na produkcję helikopterów. Wczoraj przy placu Wolności zgromadziło się około pięciuset pracowników i związkowców. Manifestowali swoje poparcie dla MON w wyborze śmigłowców Caracal. Demonstrujący trzymali transparenty z napisami: „WZL 1 SA. - Polski kapitał, polskie miejsca pracy", „Czas na nowoczesne Caracale", „Parlamentarzyści z Łodzi walczcie o nasze miejsca pracy" (...) Wybór dostawcy śmigłowców budzi tak wielkie emocje, bo w grę wchodzi przede wszystkim wiele miejsc pracy. Zakłady w Łodzi zatrudniają dzisiaj 400 osób, a w Dęblinie - 300. Wyprodukowanie co najmniej 50 helikopterów dla polskiego wojska oznacza utrzymanie obecnych stanowisk pracy, ale też utworzenie nowych. W montowni Caracali zatrudnienie znajdzie 300 osób. Maszyny polskiego wojska będą serwisowane w WZL 1 w Łodzi (to utrzymanie 400 miejsc pracy)."


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, Co niemiecka tarcza mówi o Wiśle?: Autor komentuje wybór przez Niemców systemu MEADS i odnosi go do polskich realiów. W tekście cytowany jest m.in. poseł Ludwik Dorn, który stwierdza, że bezpośrednią konsekwencją niemieckiego wyboru dla Polski jest zmniejszenie liczby użytkowników Patriota. "Będzie to oznaczało większe koszty po stronie naszego kraju" - konkluduje parlamentarzysta. W tekście podkreśla się także, że system MEADS jest niedokończony w 20% a system Patriot Next Generation w 90 % - tymczasem to właśnie brak finalnego produktu był jednym z głównych powodów wyboru amerykańskiej oferty.


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Kongsberg kusi Polskę rakietami: Zbigniew Lentowicz pisze, że w środę norweska firma Kongsberg "podpisała z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi (...) kolejną umowę, która rozszerza zobowiązania offsetowe". Warto przypomnież, że chodzi o dostawcę pocisków NSM dla Morskiej Jednostki Rakietowej. Nowa umowa umożliwi ich serwis w polskich zakładach.


Łukasz Minkiewicz, Dziennik Wschodni, Świdnik skorzysta na umowie z Rosją: Autor informuje, że "AgustaWestland podpisała kontrakt z Rosjanami na dostawę śmigłowców AW189." Kadłuby tych helikopterów będą produkowane w Świdniku. Chodzi o cywilne maszyny dla potentata naftowego - Rosnieftu. Minkiewicz konkluduje, że to bardzo dobra informacja w kontekście przegranego przez Włochów przetargu na polski śmigłowiec wielozadaniowy.


Mirosław Czech, Gazeta Wyborcza, W oczekiwaniu na rosyjską inwazję: "W połowie maja w Odessie odbyła się druga konferencja tzw. Rady Ludowej Besarabii - samozwańczego ciała, które ma rzekomo reprezentować interesy mniejszości narodowych kilku obwodów południa Ukrainy. Na konferencji ogłoszono projekt "autonomii narodowo-kulturalnej Kraju Besarabskiego", który ma obejmować również terytorium Mołdawii i Naddniestrza. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy aresztowała kilku członków owej rady, ostatnio w Mikołajowie. Uznano bowiem, że to wstęp do proklamowania "republiki ludowej" na wzór donieckiej i ługańskiej."


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, Bundeswehra zaciska pięść: "W Berlinie zapadła właśnie decyzja, że Bundeswehra wzmocni swój system obrony antyrakietowej i powiększy marynarkę wojenną (...) W efekcie Berlin zdecydował się do 2025 r. wymienić używane obecnie amerykańskie rakiety Patriot na nowocześniejszy systemem rakietowej obrony powietrznej MEADS opracowywany przez Stany Zjednoczone we współpracy z Niemcami i Włochami. Kontrakt na to ma być podpisany w kwietniu przyszłego roku, a jego koszt szacuje się na 4 mld euro (...) Wzmocniona też będzie niemiecka marynarka. Za prawie 4 mld euro zakupione zostaną bowiem cztery wielozadaniowe okręty MKS 180 zdolne do odpierania ataków podwodnych, z powierzchni morza, jak również z powietrza. Mają one być przystosowane do długiego przebywania na morzu bez konieczności zawijania do portu. Zakłada się, że znajdą się na wyposażeniu armii w 2023 r."


Polska Głos Wielkopolski, Elitarny Grom ma ćwierć wieku: "GROM został utworzony 13 lipca 1990 r. do realizacji operacji specjalnych na lądzie i w wodzie."

Reklama

Komentarze (2)

  1. Afgan

    Caracal dla polskiej armii. AW-189 ze Świdnika dla ruskich A Sikorski od dawna planował przenieść swoje europejskie centrum do Turcji, to niech już spada i nie mataczy. Więc chyba każdy powinien być teraz zadowolony.

    1. andy

      jak nie wiesz na czym polega produkcja śmigłowca i nie odróżniasz produkcji od końcowego montażu do nie pisz bzdur ... Caracal dla naszej armii to transfer nie technologii tylko kasy nad Sekwanę

    2. GP

      W Polsce wszyscy się na wszystkim znają …………. rewelacyjny kraj. BTW nick perfekcyjnie oddaje poziom twojej wiedzy. Gratuluję. Caracal (średnio) za ok. 65 mln Euro szt. W Afganie - 8000 Euro za godzinę lotu.

  2. andy

    zakup Caracala to koło zamachowe dla francuskiej gospodarki i koń trojański dla polskiego przemysłu ... 300 miejsc pracy w montowni zamiast tysięcy przy całkowitym procesie produkcyjnym w Świdniku - skandal

    1. tak to chyba wygląda

      A powiedz Andy dlaczego oba przegrane zakłady nie złożyły odwołań skoro taki "skandal"?

Reklama