Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartkowy przegląd prasy: Putin stawia NATO ultimatum; Rosyjsko-francuskie manewry wokół mistrala; Berlin przestał się łudzić w sprawie Rosji; Amerykański atom rdzewieje; Islam dla Polski z Niemiec; Na stronie PKW grasują hakerzy
Przegląd prasy pod kątem obronności.
Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Putin stawia NATO ultimatum: Dmitrij Piesków, rzecznik prasowy prezydenta Władimira Putina, żąda od NATO deklaracji, że Ukraina nigdy nie znajdzie się w szeregach Sojuszu. (…) Wypowiedź Pieskowa jest odpowiedzią Kremla na doniesienia NATO o dalszej eskalacji konfliktu na wchodzie Ukrainy. (...) We wtorek sekretarz generalny organizacji Jens Stoltenberg poinformował o nagromadzeniu rosyjskich wojsk wewnątrz Ukrainy. - Rosja nadal destabilizuje Ukrainę. Widzimy ruchy wojsk, sprzętu, czołgów i ciężkiej artylerii. To rażące naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni - dodał Stoltenberg.
Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Rosyjsko-francuskie manewry wokół mistrala: Paryż wymiguje się od wydania Moskwie wojennego okrętu, na który usiłuje się dostać rosyjska załoga. (…) "Francja bardzo twórczo szuka sposobów, by uniknąć wydania okrętu Rosji" - powiedział agencji AFP ukraiński minister spraw zagranicznych Pawło Klimkin. (…) 30 czerwca do francuskiego portu Saint-Nazaire przybyło kilkuset marynarzy z Rosji, by uczyć się, jak pływać na okręcie (…). Zwodowany w 2013 roku "Władywostok" miał zostać do 1 listopada przekazany Rosji. Według planu miał popłynąć do Petersburga, a tam zostać wyposażony w rosyjski sprzęt. (…) tymczasem do dzisiaj stoi we francuskim porcie. Drugi helikopterowiec dla Rosji, "Sewastopol", został zwodowany w czwartek i Francja ma czas do stycznia 2015, by oddać go inwestorowi.
Rzeczpospolita, Jędrzej Bielecki, Berlin przestał się łudzić: Dyplomacja Rosja traci kluczowego partnera w Europie. Niemcy nie wierzą już Putinowi. Frank-Walter Steinmeier uchodzi za gołębia w polityce wobec Rosji. (…) - Nie widzę żadnych podstaw do optymizmu - powiedział na konferencji prasowej(…) Dwa dni wcześniej jeszcze mocniejsze słowa padły z ust Angeli Merkel. - Po horrorze dwóch wojen światowych i zakończeniu zimnej wojny to, co robi Rosja, podważa pokojowy porządek w Europie - oświadczyła pani kanclerz. (…) Doskonale poinformowane niemieckie źródła twierdzą, że zmiana tonu to wynik przeszło trzygodzinnego spotkania Merkel z Putinem (…) w czasie szczytu G20 w minioną niedzielę. (…) Merkel zdaje sobie sprawę, że w tej grze nie chodzi już tylko o los Ukrainy, ale całego systemu bezpieczeństwa w Europie. Dlatego jest gotowa ponieść koszty zaostrzenia polityki wobec Kremla.
Gazeta Wyborcza, Mariusz Zawadzki, Amerykański atom rdzewieje: O rozprężeniu i bałaganie w bazach z rakietami atomowymi mówiło się w USA od roku, ale dopiero teraz poznajemy zastraszającą skalę zjawiska.
Ogłoszony właśnie raport jest wynikiem kontroli, którą Departament Obrony USA zarządził po serii kompromitujących incydentów z udziałem dowódców wojsk nuklearnych. (…) trudno utrzymać wysokie morale w jednostkach, które nigdy (…) nie zostały użyte i wszyscy mają nadzieję, że już nie zostaną. A na co dzień jedynie doglądają rdzewiejących rakiet i silosów. Bezczynność i poczucie nieistotności, jak się wydaje, ciąży na psychice żołnierzy. (…) siły nuklearne borykają się z poważnymi problemami systemowymi. Najbardziej szokująca jest sprawa 450 pocisków międzykontynentalnych typu Minuteman w trzech bazach w stanach Wyoming, Montana i Dakota Północna. Okazuje się, że te bazy - odległe od siebie o setki mil - mają na spółkę tylko jeden zestaw narzędzi potrzebnych do uzbrojenia pocisku w głowicę atomową.
Gazeta Polska Codziennie, Cybernetyczny atak Rosjan: Estonia stała się celem ataków hakerskich, gdy postanowiła usunąć ze stolicy pomnik sowieckiego żołnierza. (…) powodem włamania na serwery urzędu miasta Kowna była notka prasowa dotycząca Eurowizji. Kraje bałtyckie od lat są narażone na elektroniczne włamania ze Wschodu. (…) Zagrożenie państw bałtyckich zauważyli decydenci NATO. Już w 2008 r. Pakt powołał Centrum Doskonalenia Obrony przed Atakami Cybernetycznymi z siedzibą w Tallinie.
Gazeta Wyborcza, Bartosz T. Wieliński, Islam dla Polski z Niemiec: Niemieccy saiafici, powiązani z terrorystami wyznawcy najbardziej radykalnej odmiany islamu, chcą nawracać Polaków. - Już nad tym pracujemy - mówi ich przywódca. W szeregach niemieckich islamistów już jest sporo polskich imigrantów. (…)Lau, 34-letni konwertyta, (…) We wrześniu razem z 11 radykalnymi muzułmanami wyruszył na pierwszy w historii kraju patrol islamskiej policji obyczajowej. (…) Patrol rozwścieczył Niemców, szybkiej rozprawy z Lauem i salafitami domagała się kanclerz Angela Merkel i szef MSW Thomas de Maiziere.
Dziennik Polski, Marcin Banasik, Na stronie PKW grasują hakerzy. Informatyczny bubel długo liczy: Systemy komputerowe administracji publicznej wciąż słabo zabezpieczone. (…) Afera z wyborami samorządowymi z dnia na dzień robi się coraz większa. (…) system informatyczny, za pomocą którego liczone są głosy, to bubel. (…) Hakerzy włamali się na stronę Państwowej Komisji Wyborczej. Mieli uzyskać dostęp do bazy, w której znajdują się m.in. e-maile i hasła członków PKW.(…) Zawiadomiona została Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która wydała już szereg zaleceń dotyczących m.in. zmiany haseł i zabezpieczeń logowania. (…) - Taka sytuacja podważa jednak wizerunek Komisji, która nie potrafi zabezpieczyć swoich stron w tak ważnych wydarzeniach - mówi Wiesław Paluszyński, współtwórca raportu z 2012 roku o bezpieczeństwie systemów informatycznych administracji publicznej. Według analizy, aż 81 proc. wszystkich systemów jest podatnych na ataki i zagrożenia np. ze strony hakerów.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie