Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Czwartkowy przegląd prasy-Podwodna "Orka" odstraszy z opóźnieniem; Separatyści szykują się do ataku na Debalcewe; Program Wisła w starorzeczu

Fot. Glenn Fawcett/US DoD.
Fot. Glenn Fawcett/US DoD.

Przegląd prasy pod kątem obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, Podwodna "Orka" odstraszy z opóźnieniem: Zbigniew Lentowicz opisuje na łamach Rzeczpospolitej program modernizacji okrętów podwodnych "Orka". Zwraca m.in. uwagę, że "ostatnie deklaracje MON nie pozostawiają wątpliwości: nawet jeśli procedura przetargowa wystartuje w tym roku, do czasu podpisania umowy z producentem mogą upłynąć dwa lata". O sprawie informował już 19 stycznia Defence24.pl w tekście Maksymiliana Dury pt. "MON przesuwa termin pozyskania okrętów podwodnych"..


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, Bandyci szykują się do ataku: "Według szefa grupy Informacyjny Opór Dmytra Tymczuka w okolicach Debalcewa walczy pięć batalionowych grup taktycznych, w tym co najmniej jedna składająca się z żołnierzy rosyjskich wojsk powietrznodesantowych, a także trzy mieszane grupy artyleryjskie. (...) Liczebność rosyjsko-terrorystycznych wojsk walczących wokół Debalcewa ocenia się na 2,5 tys. ludzi. Na ich wyposażeniu znajduje się 35 czołgów, ok. 50 bojowych wozów piechoty, 50 jednostek artylerii lufowej (w tym działa samobieżne), a także 22 samobieżne wyrzutnie rakietowe."


Ludwik Dorn, Rzeczpospolita, Program Wisła w starorzeczu: Ludwik Dorn poddaje analizie kwestie pozyskania przez Polskę komponentów obrony przeciwrakietowej średniego zasięgu. Zwraca uwagę m.in, że system Patriot w wariancie proponowanym Polsce będzie się istotnie różnić od zestawów, jakie trafią na uzbrojenie sił zbrojnych USA: "Ten system będzie miał charakter czysto eksportowy i na obecnym etapie wieloletnie prace badawczo-rozwojowe będą musiały być sfinansowane wyłącznie przez stronę polską, co jest znakomitym interesem dla Raytheona i bardzo złym dla Polski."


Piotr Subik, Dziennik Polski, Szeregowi martwią się o przyszłość armii: Piotr Subik analizuje sytuację szeregowych zawodowych, którzy mają być zwalniani ze służby po 12 latach. Pisze, że „Koalicja rządząca doprowadza do sukcesywnej degradacji Wojska Polskiego napisano w anonimowym liście otwartym do parlamentarzystów. Chodzi m.in. o zwalnianie do cywila szeregowych, którzy odsłużyli 12 lat." Autor przytacza wypowiedź byłego dowódcy Wojsk Lądowych gen. Waldemara Skrzypczaka dla Radia Wnet, który sugerował, że żołnierze którzy odchodzą ze służby mogli by uczestniczyć w ochronie jednostek wojskowych.


Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, Od dziś głos wojskowych będzie silniejszy: Artur Radwan analizuje na łamach Dziennika Gazety Prawnej zmiany w rozporządzeniu ministra obrony narodowej z 17 grudnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie organów przedstawicielskich żołnierzy zawodowych (Dz.U. z 2015 r. poz. 61). Podkreśla, że "Prezydium organów przedstawicielskich składające się z przewodniczących trzech korpusów będzie mogło w sprawach ważnych dla wszystkich żołnierzy zawodowych wypracowywać jednolite stanowisko. Jej przewodniczący będzie przekazywał te opinie szefowi MON, BBN, premierowi i prezydentowi, także Sejmowi i Senatowi".


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, Inwazja zielonych ludzików z NATO: Maciej Miłosz pisze o zaangażowaniu sił NATO w zapewnienie bezpieczeństwa wschodniej flance Paktu. Publicysta podkreśla, że "W IV kw. ubiegłego roku w ramach różnych ćwiczeń każdego dnia przebywało w Polsce prawie trzy tysiące żołnierzy sojuszników. Choć w tej chwili jest ich zaledwie 290, to już za kilka tygodni będzie ich znów ponad tysiąc. I znów popłynie pot." 

 

Komentarze (3)

 1. sorbi

  "program modernizacji okrętów podwodnych "Orka"." jaki program modrnizacji?? Modernizować to można okręty już posiadane i używane jak Kobeny,czy nasz "Orzeł", a to jest program zakupu nowych okrętów podwodnych

 2. stary

  Pan gen. Skrzypczak pewnie nie wie, że dziadkowie - emeryci i renciści z firm ochroniarskich pod szyldem zakładów pracy chronionej i biorących dodatkowe fundusze z PFRONu pracują za najniższą krajową. Czy takie pobory chce zapewnić generał żołnierzom z 12-letnim stażem?

  1. buc

   ci ludzie nie dostają nawet najniższej krajowej.

 3. RIKI

  Widać że do Ludwika Dorna już dotarło jaki piękny interes zrobimy jeśli wypierzemy ten nieodpowiadający ale przedewszystkim nie perspektywiczny złom od RAYTHEONA !