Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Nosek odwołany, kolejne dymisje wkrótce; Był przeciek w kontrwywiadzie; Krakowski korpus do cywila; MI5 ostrzega przed islamskim terroryzmem

ujszo.com
ujszo.com

Przegląd prasy

Gazeta Wyborcza, Szef SKW odwołany. Kolejne dymisje wkrótce: Premier zdymisjonował wczoraj gen. Janusza Noska. Według naszych informacji do końca miesiąca zapadnie także decyzja o odwołaniu wiceministra Waldemara Skrzypczaka. Oficjalnie powodem odwołania szefa SKW jest niezadowolenie z pracy Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Donald Tusk powiedział, że przychylił się do wniosku ministra obrony, bo „ciche, skuteczne działanie bez zbędnych konfliktów jest podstawą bezpieczeństwa państwa".(...)  Gen. Skrzypczak zwrócił się do premiera o udzielenie mu certyfikatu. Donald Tusk powiedział, że ma zaufanie do ekspertów, którzy mają ocenić, czy generał powinien mieć dostęp do informacji niejawnych. Zaznaczył, że jeśli będzie rekomendacja pozytywna, to taki dostęp zostanie przywrócony. Jednak według nieoficjalnych informacji wiceminister odejdzie ze stanowiska

Dziennik Gazeta Prawna, Był przeciek w kontrwywiadzie, Robert Zieliński: Ze Służby Kontrwywiadu Wojskowego wyciekały informacje z operacji, której celem była weryfikacja wiceministra obrony narodowej Waldemara Skrzypczaka przed wydaniem mu certyfikatu bezpieczeństwa - wynika z informacji DGP. Doniesienie o przecieku trafiło do warszawskiej Prokuratury Okręgowej, gdzie obecnie trwa już śledztwo dotyczące m.in. gen. Skrzypczaka - Materiały trafiły do nas 12 września, w całości są tajne. Mogę potwierdzić jedynie, że mamy śledztwo wszczęte z artykułu 266 kodeksu karnego, paragraf 2 - mówi DGP prokurator Przemysław Nowak. Ten paragraf przewiduje karę do trzech lat więzienia dla funkcjonariusza publicznego, któremu udowodni się ujawnienie osobie nieuprawnionej informacji stanowiącej tajemnicę.

Nasz Dziennik, Relikty komuny w MON, Anna Ambroziak: Ministerstwo obrony nie zamierza wycofywać się z umowy, jaką zawarło z Klubem Generałów Wojska Polskiego, zrzeszającym wojskowych z czasów komunizmu. - Minister Siemoniak spotyka się z różnymi stowarzyszeniami. Jednym z nich był Klub Generałów - tłumaczy w rozmowie z "Naszym Dziennikiem" ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy resortu, zaznaczając, że z inicjatywą podpisania porozumienia wystąpił Klub. - Porozumienie to nie niesie ze sobą żadnych zobowiązań finansowych. To są generałowie, którzy służyli w wojsku jeszcze przed 1989 r., lecz znaczna część z nich kontynuowała też służbę w wolnej Polsce. Ich zaangażowanie w szeroko pojęte bezpieczeństwo państwa zostanie wykorzystane. Nie mamy ani możliwości prawnej, ani zwyczaju, żeby sprawdzać życiorysy wszystkich członków stowarzyszeń, z którymi zawieramy umowy - dodaje. MON nie zamierza wycofywać się z umowy zawartej z Klubem Generałów WP. - To zwykły wykręt. A przyzwoitość Instytucja zaufania publicznego, jaką jest Ministerstwo Obrony Narodowej, nie może podejmować działań, które to zaufanie podrywają. A tak się właśnie dzieje - komentuje Romuald Szeremietiew, były szef MON.

Dziennik Polski, Krakowski korpus do cywila. Wojsko tylko na czas wojny, Piotr Subik: Rząd zdecydował o likwidacji 2. Korpusu Zmechanizowanego. Rozważa zostawienie w naszym mieście niewielkiej jednostki, która podczas wojny będzie dowodzić Wojskami Lądowymi Zgodnie z decyzją ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka, 2. Korpus Zmechanizowany (2KZ) w Krakowie zostanie podporządkowany nowemu dowództwu generalnemu, po czym przestanie istnieć na początku 2014 r. Korpus odpowiada obecnie za szkolenie jednostek Wojsk Lądowych, np. przygotowanie dowództw kolejnych zmian polskiego kontyngentu w Afganistanie. Na wypadek wojny ma dowodzić operacjami lądowymi polskich wojsk. Podczas wczorajszej, kolejnej już rozmowy byłego ministra obrony, senatora Bogdana Klicha (PO) z Tomaszem Siemoniakiem, padło jednak ważne zapewnienie. Resort rozważa możliwość pozostawienia w Krakowie tzw dowództwa komponentu

Rzeczpospolita, Minister obrony powoła nową jednostkę: Dwie agencje wojskowe zajmujące się gospodarowaniem nieruchomościami mają zostać połączone w jedną. Takie są plany Ministerstwa Obrony Narodowej. Na razie zostały przygotowane założenia projektu ustawy. Nowe przepisy mają określić zasady połączenia Wojskowej Agencji Mieszkaniowej oraz Agencji Mienia Wojskowego. Operacja ta ma nastąpić i stycznia 2015 r. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa ma przejąć na zasadach sukcesji uniwersalnej wszystkie aktywa i pasywa Agencji Mienia Wojskowego.

Dziennik Polski, Budowa Muzeum Katyńskiego:  Muzeum, którego otwarcie ma nastąpić w 2015 r., upamiętni ofiary mordu NKWD z 1940 r. Będzie się mieścić na terenie Cytadeli Warszawskiej. Wczoraj z udziałem szefów MON i resortu kultury odbyła się prezentacja terenu budowy muzeum.

Rzeczpospolita, MI5 ostrzega: zagrożenie islamskim terroryzmem nie maleje, Jarosław Giżiński:  Szef brytyjskich służb specjalnych ocenił liczebność rodzimych potencjalnych terrorystów na kilka tysięcy. Andrew Parker wystąpił publicznie po raz pierwszy od swojej nominacji na dyrektora generalnego MI5 w kwietniu. Za największe niebezpieczeństwo dla obywateli Wielkiej Brytanii i zachodniej Europy uznał Al-Kaidę i pozostające pod jej wpływem organizacje islamistów z Pakistanu i Jemenu. Parker oświadczył, że poważnym ciosem dla skutecznego zwalczania terroryzmu okazało się upublicznienie ok. 50 tys. brytyjskich dokumentów, które znajdowały się wśród materiałów ujawnionych przez Edwarda Snowdena. Jak jednak zapewnił, na razie nie doszło do sytuacji, by brytyjskie służby musiały przerwać istotną dla zwalczania terroryzmu akcję. Przyznał, że zagrożenie dla bezpieczeństwa obywateli Wielkiej Brytanii może stanowić "nawet kilka tysięcy osób". Chodzi o wyznających skrajne poglądy i gotowych do akcji terrorystycznych islamistów przebywających na Wyspach.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Zgryźliwy

    I to jest efekt "multi kulti" na Wyspach. I nie tylko tam. I oni byli kiedyś Imperium??