Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartkowy przegląd prasy: Minister Siemoniak zaskoczony śledztwem w sprawie Skrzypczaka; Nowy szef SKW; Armia rozbita po misjach

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Wojna generałów- zwrot akcji: Nigdy nie przyjmowałem żadnych korzyści majątkowych - twierdzi gen. Skrzypczak na wiadomość o wszczęciu śledztwa w jego sprawie (...) Według naszych informacji wszczęcie śledztwa zaskoczyło ministra obrony Tomasza Siemoniaka. Jeszcze niedawno MON oficjalnie informował, że o żadnym śledztwie przeciwko Skrzypczakowi nie wie, minister zapewniał o pełnym zaufaniu do swego zastępcy. - Wniosek do prokuratury został wysłany przez SKW w kwietniu i nic się nie działo, nikt w MON nie wiedział, że prokuratura właśnie teraz sprawę podejmie - poinformował nas wysoki urzędnik ministerstwa (...) Tymczasem w Sejmie trwa zamieszanie związane z żądaniem opozycji, by gen. Nosek stawił się na posiedzeniu komisji ds. służb, która ma opiniować wniosek o jego odwołanie.

Andrzej Stankiewicz, Rzeczpospolita, Pułkownik za generała- "RZ" ustaliła i Nowym szefem Służby Kontrwywiadu Wojskowego będzie płk Dariusz Pilarz, dotąd wiceszef SKW (...) Pilarz uchodzi za bliskiego współpracownika odwołanego w minionym tygodniu szefa SKW gen. Janusza Noska. Razem pracowali w Urzędzie Ochrony Państwa, a potem byli dyrektorami delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ostatnio Pilarz był zastępcą Noska w SKW (...) Według naszych rozmówców w SKW i w kręgach politycznych nominacja dla Pilarza ma uspokoić sytuację po odwołaniu Noska.

Marcin Austyn, Nasz Dziennik, Speckomisja bez pośpiechu- Wniosek o przedstawienie przez premiera na utajnionym posiedzeniu Sejmu informacji o powodach odwołania szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego gen. Janusza Noska wpłynął do marszałka jeszcze we wtorek Złożył go Ruch Palikota (...) Szefowa komisji Elżbieta Radziszewska uznała, że jutro komisja zajmie się zaopiniowaniem wniosku w sprawie odwołania Noska, a z samym generałem spotka się na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

Wiktor Ferfecki, Rzeczpospolita, Honory dla generałów PRL- "Udział w uroczystościach wojskowych i państwowych oraz innych o charakterze patriotycznym" oraz "opieka nad pomnikami i miejscami pamięci narodowej" - m.in. takie zadania ma dla MON realizować Klub Generałów Wojska Polskiego. Porozumienie z resortem w tej sprawie podpisał przed tygodniem. Problem w tym, że w skład klubu wchodzą głównie wojskowi, którzy karierę robili w PRL. Niektórzy byli zaangażowali we wprowadzenie stanu wojennego (...) Jego szefami byli w przeszłości m.in. gen. Franciszek Puchała, który brał udział w opracowywaniu planów stanu wojennego, oraz gen. Mieczysław Dachowski, w latach 80, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Na liście klubowiczów jest też nazwisko gen. Józefa Baryły, byłego członka WRON i Biura Politycznego KC PZPR (...) Klub nie ukrywa też dobrych kontaktów z gen. Wojciechem Jaruzelskim. W internecie zamieścił zdjęcie z obchodów dziesięciolecia w 2006 roku, podczas których był gościem honorowym.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, Armia rozbita po misjach- Aż 90 proc. ankietowanych żołnierzy przyznaje, że w Afganistanie byli narażeni na ostrzał artyleryjski, 83 proc. twierdzi, że doświadczyło bezpośredniego zagrożenia życia. Ponad połowa musiała użyć broni (64 proc), a 54 proc. strzelała do ludzi. To wnioski z badań Wojskowego Biura Badań Społecznych (WBBS), do których dotarła "Rz" (...) Te trudne przeżycia powodują zaburzenia emocjonalne u co trzeciego żołnierza służącego w Afganistanie i odbijają się na jego sytuacji rodzinnej. Ich efekty to także agresja i nadużywanie alkoholu. 

Marcin Austyn, Nasz Dziennik, Armia szuka szeregowych- W skali całego kraju wojsko chce zatrudnić do końca roku 800 osób w korpusie szeregowych zawodowych. Wolne są stanowiska kierowców bojowych wozów piechoty, elektromechaników lub celowniczych. Praca nie jest jednak dla wszystkich. Mogą ubiegać się o nią osoby, które odbyły służbę zasadniczą lub przygotowawczą, innymi słowy - wiedzą, jak funkcjonuje wojsko, i opanowały takie czynności jak posługiwanie się bronią. Jednak i te umiejętności nie wystarczą, bo armia szuka głównie specjalistów. 

Katarzyna Pawlak, Gazeta Polska Codziennie, Tusk szykuje wojsko na 11 listopada- Donald Tusk skierował do MSW projekt zarządzenia przewidujący "użycie 11 listopada żołnierzy Żandarmerii Wojskowej do udzielenia pomocy policji". Wojskowi mają zabezpieczać Marsz Niepodległości i odbywający się tego samego dnia szczyt klimatyczny.

Jacek Krywko, Gazeta Wyborcza, Proteus nas obroni- Polacy zbudowali jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów wspomagania jednostek antyterrorystycznych i reagujących w sytuacjach kryzysowych (...) Działający w miejscu akcji sztab dostanie do dyspozycji umieszczone na ciężarówce mobilne centrum dowodzenia. Niepozorny szary kontener zawiera technikę, jaką można zobaczyć na pokładach statków kosmicznych. Na ścianach wbudowane są ogromne ekrany, mapa sytuacyjna, na której kierujący akcją dowódca może nabieżąco monitorować rozwój wypadków (...) Kluczowe elementy systemu PROTEUS to mobilne centrum dowodzenia (ciężarówka), robot (średni -całkiem niezły snajper) oraz bezzałogowy samolot.

Reklama

Komentarze (1)

  1. XYZ

    Śmiać się czy płakać? Potencjalnym następcą szefa SKW ma być jego zastępca, tak? I to ma uzdrowić sytuację? Acha. Ale gdzie? Tutaj, czy w Zanzibarze? "Armia rozbita po misjach" - Acha... i w Polsce otrzymają pomoc? Jakąkolwiek? Bo o profesjonalnej nie mówię. Od tej pielęgniarki, która do rannego mówi: "sam się tam najemniku pchałeś" - też? Od ludzi mediów (niektórych), którzy nie widzą różnicy między słowami bojownik a bojówkarz? Albo poległy a ofiara? Matura z j.polskiego jeszcze funkcjonuje? Chyba zacznę czytać tę gazetę!

Reklama