Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Zapad 2017 największymi manewrami w historii Rosji; Wzrost liczebności armii dzięki OT; Modernizacja amerykańskiej armii; Rozbudowa komórek NATO w Bydgoszczy; Repolonizacja Stoczni Gdańsk

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rusłan Soszyn, Rzeczpospolita, "Moskwa stawia na żołnierzy i czołgi": Rozpoczęły się przygotowania do największych rosyjskich manewrów wojskowych – Zachód 2017 – które mają odbyć się na jesieni br. Szacuje się, że udział w ćwiczeniach weźmie ponad 200 tys. rosyjskich żołnierzy. Tegoroczne manewry mogą przebić swoim rozmachem wszystkie dotychczasowe, które organizowała Federacja Rosyjska. Cały transport sprzętu bojowego przez Białoruś będzie ponad dwukrotnie większy niż w latach ubiegłych.


Jerzy Mostowski, Gazeta Polska Codziennie, "Obrona terytorialna coraz bliżej": "Trzy pierwsze brygady, jak wiadomo, zostały sformowane w końcu ubiegłego roku. Trzy następne w województwie mazowieckim i warmińsko-mazurskim w roku 2017. Łącznie doprowadzi to do wzrostu polskiej armii do 125-130 tys. żołnierzy. Jak wiadomo, w 2019 r. chcemy, żeby liczba żołnierzy polskiej armii przewyższyła 150 tys. żołnierzy. Sprawa obrony terytorialnej ma wymiar zasadniczy dla siły polskiej armii"podczas konferencji powiedział Antoni Macierewicz. Szef resortu obrony dodał, że Wojska Obrony Terytorialnej będą wyposażone w najnowocześniejszą broń, m.in. w bezzałogowce oraz nowoczesne wyrzutnie rakietowe krótkiego zasięgu.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita "Ameryka odbuduje armię": Wywiad z Philipem Breedlovem, byłym dowódcą wojsk NATO w Europie. "Ameryka przeszła przez okres redukcji Sił Zbrojnych. Myśleliśmy, że Rosja będzie naszym partnerem. (...) Dziś rozumiemy, że na Kremlu strategicznego partnerstwa nie chcą". Odbudowa armii amerykańskiej miałaby polegać na ponownym opracowaniu logistyki, systemu transportu, a także na rotacyjnym systemie obecności wojsk amerykańskich w Europie.


Marek Kozubal, Rzeczpospolita "Coraz więcej NATO w Polsce": Przedstawiono plan inwestycyjny NATO na 2017 rok. Budowa składów paliwowych, modernizacja lotnisk wojskowych oraz systemów łączności związanych z obroną powietrzną kraju oraz zarządzaniem flotą. W planach jest także rozbudowa komórek NATO w Bydgoszczy. Na inwestycje zostanie przeznaczone 231,5 mln zł.


Katarzyna Kapczyńska, Puls Biznesu "Stoczniowa repolonizacja": Rząd chce odkupić aktywa Stoczni Gdańsk od inwestorów z Ukrainy. Konsultacje trwają już od kilku tygodni. "Poprzez (...) zmiany własnościowe w Stoczni Gdańskiej GSG realizujemy działania służące odbudowie potencjału sektora stoczniowego i morskiego" – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Szwejk

    Ciekawe czy w Berlinie już wiedza ,ze także wezmą udział w tych ćwiczeniach ? ;)

Reklama