Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Zagraniczne służby wspomogą nasze służby specjalne; Ukraina coraz bliżej NATO; Polska uruchamia Program Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022; Rosja transportuje sprzęt z Abchazji do Syrii

fot. Siły Powietrzne RP
fot. Siły Powietrzne RP

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

EŁEM, Fakt, "Jak ich będziemy sprawdzać?": Jak donosi radio Zet, polskie służby specjalne mają być wspomagane w weryfikacji napływających uchodźców, przez izraelski Mossad oraz inne służby specjalne z krajów arabskich. Polska Agencja Wywiadu oraz Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego mają otrzymać dodatkowe środki z budżetu na ten cel (AW - 10 mln, ABW - 46 mln).


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Rosja wzywa posiłki z Abchazji": Obserwatorzy zauważyli duże ruchy wojsk rosyjskich i sprzętu w Abchazji. Podejrzewają, że sprzęt ma trafić do Noworosyjska, a stamtąd drogą morską do Syrii. "[...] od 12 września br. każdego dnia z okupowanego przez Rosję zbuntowanego regionu Gruzji - Abchazji - na specjalnych platformach wywożone są m. in. wyrzutnie rakietowe typu Grad, transportery opancerzone, czołgi i systemy rakietowe."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Eksport bezpieczeństwa": 22 września br. rząd przyjął "Program wsparcia bezpieczeństwa regionu 2022". Program przewiduje eksport naszego rodzimego uzbrojenia do naszych sąsiadów. Pomóc w tym mają preferencyjne kredyty z Banku Gospodarstwa Krajowego udzielane krajom, które nie mogą sobie pozwolić na zakup uzbrojenia w krótkim czasie. Program również przewiduje ofertę leasingową, którą prowadzić ma Polska Grupa Zbrojeniowa.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, "Ukraina chce do NATO": Prezydent Ukrainy - Petro Poroszenko - ma nadzieje, że podczas szczytu NATO w Warszawie, w 2016 roku, zostanie ustalona strategia zbliżenia NATO i Ukrainy. Obywatele Ukrainy popierają ideę wstąpienia ich kraju do NATO. Sondaże wskazuje blisko 60% poparcie dla tego pomysłu. Kreml skomentował te doniesienia, słowami, że jeśli Ukraina wstąpi do NATO, Rosja będzie musiała odpowiedzieć na taki ruch.


Krzysztof Krystowski, Rzeczpospolita, "W Polsce brak wiary we własny przemysł": Dyrektor zarządzający WSK PZL - Świdnik przekonuje, że Polska nie wierzy w swój własny przemysł zbrojeniowy i często wybieramy zagraniczny sprzęt z powodu mylnego wyobrażenia, że wszystko co zagraniczne jest lepsze. Autor podaje również przykłady polskich firm, które już dawno są w stanie konkurować ze światową czołówką.

Reklama

Komentarze (3)

 1. El Polako

  Czy to ten Mosad który nie jest w stanie zweryfikować tych ludzi u siebie? To jest jakaś komedia

  1. airsoftman

   To nie komedia, to są poważne sprawy. To jest dobry interes.

 2. Timo

  Hahahaha jeszcze kilka dni temu Izrael oświadczył, że nie przyjmie imigrantów bo ich służby nie sa w stanie zweryfikować kto jest uchodźca a kto terrorysta a teraz ten sam wywiad ma pomagać Polsce. W czym ? W przyjmowaniu Żydów?

 3. gość

  Polska zbrojeniówka to szmelc i każdy o tym wie kto choć raz miał okazję odwiedzić jeden z tych cudów technik. Rozbuchane związki zawodowe, które poprzez swoją roszczeniową postawę wymuszają na politykach zakup tego syfu. To tylko nieliczne z licznych przykładów, które można by wyliczać bez końca. Większość produkowanego sprzętu bazuje na po-sowieckich rozwiązaniach.

Reklama