Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Czwartek z Defence24.pl: Ukraina szykuje zabezpieczenia na granicy przed imigrantami Łukaszenki; Polska granica nadal atakowana przez imigrantów; Białoruś oskarża NATO; Łukaszenka chce pieniędzy od UE na utrzymanie imigrantów

Fot. MON
Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kijów zabezpiecza granicę z Białorusią”: Ukraina szykuje się na imigrantów Łukaszanki. „W tym tygodniu ukraińska straż graniczna rozpoczęła przygotowania mające nie dopuścić do sforsowania przez nielegalnych imigrantów białorusko-ukraińskiej granicy. Kijów obawia się, że w sytuacji znaczącego wzmocnienia przez Polskę granicy z Białorusią reżim w Mińsku skieruje strumień nielegalnych imigrantów w kierunku Ukrainy. Sytuacja ta doprowadziłaby do rozlania kryzysu migracyjnego na kolejny kraj. Z tego względu wiceszef straży granicznej Ukrainy Wołodymyr Nikiforenko poinformował o przeprowadzeniu specjalnej operacji, której głównym zadaniem jest uniemożliwienie nielegalnym migrantom przedostania się na Ukrainę od strony Białorusi. Koordynowana przez straż graniczną operacja otrzyma wsparcie sił policyjnych, Gwardii Narodowej, Sił Zbrojnych Ukrainy oraz innych rezerw. Do ochrony oraz patrolowania białorusko-ukraińskiej granicy liczącej 1084km zostaną użyte m.in. samoloty i śmigłowce, drony oraz inny specjalistyczny sprzęt.”


Hubert Kowalski, Gazeta Polska Codziennie, „Zalew imigrantów i głupoty”: Imigranci od strony białoruskiej nadal atakują polską granicę. „Doszło do kolejnych prób siłowego forsowania polskiej granicy przez agresywnych migrantów, którzy są sterowani przez białoruskie służby. Tymczasem w witrynie Wyborcza.pl opublikowany został tekst sugerujący, że Straż Leśna w tajemnicy zajmuje się grzebaniem ciał migrantów. - Ta publikacja to paszkwil, który godzi w dobre imię funkcjonariuszy - mówi rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski i zapowiada złożenie pozwu. […] Tymczasem wciąż dochodzi do prób siłowego forsowania granicy polsko-białoruskiej przez grupy migrantów, przy wsparciu służb reżimu Alaksandra Łukaszenki. Jak podała na Twitterze Straż Graniczna, 23 listopada odnotowano 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Funkcjonariusze wydali 44 postanowienia o opuszczeniu Polski. <<Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę>> - czytamy. <<W służby polskie rzucano kamieniami. Atak odbywał się pod nadzorem białoruskich służb>> - poinformowała SG. Użyto także granatów hukowych.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Reżim chce podwójnie zarobić na imigrantach”: Białoruś oskarża NATO o eskalację konfliktu w Europie. „Sztab generalny białoruskiej armii poinformował o całkowitym zawieszeniu kanałów dyplomatycznych z NATO, oskarżając kraje członkowskie, głównie Polskę, o tworzenie wojennej retoryki. Tymczasem władze obwodu grodzieńskiego domagają się od organizacji międzynarodowych poniesienia kosztów pobytu imigrantów na Białorusi. […] Retoryka białoruskiego reżimu względem NATO niczym nie różni się od tej prowadzonej przez Rosję - to Zachód jest winny eskalacji sytuacji w Europie i prowokuje oba kraje, sukcesywnie przerzucając w pobliże granic Rosji i Białorusi sprzęt wojskowy i kolejne oddziały żołnierzy. Mówił o tym szef sztabu generalnego białoruskiej armii, gen. dyw. Wiktor Gulewicz, sprawujący również funkcję pierwszego wiceszefa resortu obrony. - Nieuzasadnione z militarnego punktu widzenia tworzenie zgrupowań wojsk w sąsiednich krajach zwiększa poziom zagrożenia dla bezpieczeństwa - powiedział Gulewicz cytowany przez białoruskie media.”


Komentarze