Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: UE nieufna wobec NATO?; Wywiad z ministrem spraw zagranicznych Finlandii; Opóźnienia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości

Fot. NATO
Fot. NATO

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Unijna polityka obronna miarą nieufności do USA”: W listopadzie Josep Borrell, wysoki przedstawiciel UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, ma przedstawić projekt tzw. kompasu strategicznego dla UE. W tym roli UE w NATO. „Więcej Unii w NATO czy więcej NATO w UE - przywódcy europejscy nie są zgodni. Na szczycie w Słowenii dyskutowali o geopolitycznej roli UE i relacjach z USA. [...] Chaotyczna ewakuacja z Afganistanu i porozumienie AUKUS między USA, Wielką Brytanią i Australią to najbardziej spektakularne przykłady tego, że Waszyngton - nawet z nowym gospodarzem Białego Domu - niekoniecznie jest zainteresowany współpracą czy przynajmniej konsultowaniem z Europą swoich strategicznych decyzji w polityce zagranicznej. We wtorek w nocy w słoweńskim Brdo przywódcy 27 państw UE spotkali się na nadzwyczajnym szczycie zaplanowanym właśnie w reakcji na operację w Kabulu, a potem porozumienie AUKUS. Jednak przebieg rozmów pokazał, że w kwestii postulowanej przez niektórych polityków autonomii strategicznej Europa jest podzielona.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Unia musi mieć zdolności do szybkiej reakcji”: Wywiad z Pekka Haavisto, ministrem spraw zagranicznych Finlandii. „Wspólnie ćwiczymy i mamy dużą interoperacyjność. Ale Finlandia to demokratyczny kraj, a większość naszych obywateli uważa, że nie powinniśmy być członkiem sojuszy wojskowych. Członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim popiera 25-30 proc. społeczeństwa, ale większość nie. Jednocześnie widzimy, jak NATO poprawia bezpieczeństwo w regionie Bałtyku i wzmacnia zdolność do obrony takich krajów jak Polska. Jednak w Finlandii nasza koncepcja obronna jest nieco odmienna. [...] Po pierwsze, wciąż mamy pobór i większość młodych mężczyzn i coraz więcej kobiet odbywa trwające do roku szkolenie wojskowe. Ten czas zależy od rodzaju jednostki. Przez to mamy bardzo duże rezerwy - 216 tyś. ludzi. Ci rezerwiści często też wyjeżdżają na misje pokojowe, w których bierze udział Finlandia.”


Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, Dziennik Gazeta Prawna, „Różne pomysły na cyberpolicję”: Procedowanie ustawy o Centralnym Biurze Zwalczania Cyberprzestępczości będzie opóźniona. „Jeszcze w lipcu, na fali afery e-mailowej w rządzie, szef MSWiA Mariusz Kamiński zapowiedział rządowy projekt ustawy dotyczący Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC). - Potrzebne jest przełomowe działanie i poważna inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Będzie nią powołanie nowej, specjalnej służby - deklarował minister. Projekt miał zostać przyjęty przez rząd w III kwartale. [...] To oznacza, że ustawa może być uchwalona dopiero w listopadzie lub później. Mimo to resort spraw wewnętrznych wciąż deklaruje, że wejście w życie nowych przepisów nastąpi i stycznia 2022 r.”


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, „Chińskie gry o port”: Trzy z czterech ofert w przetargu na rozbudowę i wieloletnią dzierżawę gdyńskiego portu złożyły podmioty powiązane z chińskim kapitałem. „Port Gdynia to strategiczny obiekt dla bezpieczeństwa państwa. Powinien być oczkiem w głowie służb specjalnych - Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego. To tam przecież obsługiwane są transporty dla polskiej armii i sojuszników z NATO, tam znajduje się PGZ Stocznia Wojenna, a ćwiczenia odbywają komandosi z Formozy. Jak więc można oddać kontrolę tak istotnego obiektu chińskim przedsiębiorstwom, które - jak od lat wskazują Amerykanie - mają być wykorzystywane przez tamtejsze służby specjalne?”


Reklama

Komentarze

    Reklama