Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Szósty rok profesjonalizacji armii; Rosja rozpoczęła ćwiczenia w Zachodnim Okręgu Wojskowym; Spotkanie prezydenta Dudy z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego i sekretarzy rad bezpieczeństwa państw NATO

fot. www.mil.gov.ua
fot. www.mil.gov.ua

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, "Armia niestety (nie)profesjonalna": Mija blisko 6 lat od zlikwidowania zasadniczej służby wojskowej i wprowadzenia zawodowej armii oraz ochotniczego poboru NSR. Złe warunki finansowe w NSR oraz polityka kadrowa MON doprowadziła do stanu w którym mamy niecałe 96 tys. zawodowej armii i prawie 10 tys. rezerwistów, którzy traktują przygodę z rezerwą tylko jako przepustkę do zawodowej służby.


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Putin rozpracowuje granice": Około tysiąca żołnierzy z batalionów zwiadowczych i rozpoznawczych, rozpoczęło ćwiczenia wojskowe na zachodnich granicach Federacji Rosyjskiej. "Rozpoczęte w tym tygodniu ćwiczenia będą trwały przez miesiąc. W tym czasie przedstawiciele wszystkich pododdziałów Zachodniego Okręgu Wojskowego FR, graniczącego ze wschodnią flanką NATO, będą na specjalnych obozach szkoleniowych prowadzili ćwiczenia z zakresu obserwacji, inwigilacji, zastawiania pułapek i zasadzek oraz metod zwiadowczych."


AIP, Polska - Dziennik Zachodni, "Prezydent Andrzej Duda o NATO i Rosji": Prezydent Duda spotkał się z doradcami do spraw bezpieczeństwa narodowego i sekretarzy rad bezpieczeństwa państw NATO. "Pokazaliśmy jako państwa Europy Środkowo-Wschodniej, że jesteśmy elementem wspólnotowym NATO. To nasz wkład w rozwój polityki bezpieczeństwa NATO. Tak też to zostało odebrane przez naszych sojuszników. To był akt ważny, pokazał stanowisko i wiedzę, a także pewne spojrzenie w przyszłość państw, które dziś w kwestie są nie tylko zaangażowane, ale są nimi bezpośrednio zainteresowane. Bo niestety sytuacja w naszym regionie w ostatnich latach znacząco się pogorszyła, nie ma co ukrywać, głównie przez konflikt na Ukrainie, przez działania podejmowane przez Rosję - stwierdził prezydent Duda."


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, "Stała albo rotacyjna":  Wczoraj w Warszawie odbyło się spotkanie doradców do spraw bezpieczeństwa narodowego i sekretarzy rad bezpieczeństwa państw NATO z Europy Środkowej i Wschodniej. "W kontekście pogorszenia się bezpieczeństwa w naszej części Europy przywołał m.in. działania Rosji na Ukrainie, wzmacnianie przez Rosjan potencjału wojskowego w obwodzie kaliningradzkim czy też notoryczne naruszanie przestrzeni powietrznej Sojuszu przez wojskowe samoloty Federacji Rosyjskiej, jak również granic na Morzu Bałtyckim i wojskowe manewry w pobliżu granic państw bałtyckich." 

Reklama

Komentarze

    Reklama