Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Strach przedsiębiorców przed projektem MON; Wojna USA z Koreą Płn. coraz bliżej?; Rosja nie wycofa wojsk z Abchazji i Osetii; Likwidacja delegatur ABW; Kolejny zamach we Francji; Rosja zaanektuje Białoruś?

Fot. Michael Vadon / wikipedia.org
Fot. Michael Vadon / wikipedia.org

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, „Prywatne firmy, baczność! Macierewicz wzywa do raportu”: Ogromne kontrowersje wzbudzają nowe regulacje prawne stworzone przez MON. Resort obrony narodowej przedstawił projekt ustawy o organizowaniu zadań na rzecz obronności państwa przez przedsiębiorców. „Szef MON chce, by telekomy, wydawcy, firmy farmaceutyczne, a nawet producenci aut przedstawiali mu sprawozdania finansowe. Przedsiębiorca nie będzie też mógł zamknąć interesu beż zgody ministra.”


Maria Kruczkowska, Gazeta Wyborcza, „Czy Korea zaatakuje USA?”: Groźby Korei Północnej spotkały się z mocną reakcją prezydenta USA, Donalda Trumpa. „Z wojskowego punktu widzenia atak rakietowy Pjongjangu na amerykańską bazę Guam na Pacyfiku jest realny. O takiej możliwości Koreańska Armia Ludowa powiadomiła kilka godzin po groźbach Donalda Trumpa pod adresem Korei Północnej. Mieszkańców Guam poleciał uspokajać szef dyplomacji USA Rex Tillerson.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Niepodległość gwarantowana przez Putina”: Wizyta prezydenta Władimira Putina w Abchazji rozwiała wątpliwości co do pobytu rosyjskich wojsk w tym rejonie. „Dziewięć lat po wojnie z Gruzją prezydent Rosji potwierdził, że nie wycofa żołnierzy z separatystycznych republik Abchazji i Osetii Południowej.”


Super Express, „Cięcia w ABW”: Projekt zmian w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wpłynął do sejmowej komisji ds. służb specjalnych. Projekt przewiduje likwidację 10 delegatur Agencji z 16 istniejących. „Według projektu przestać istnieć miałyby delegatury w Bydgoszczy, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Opolu, Radomiu, Rzeszowie, Szczecinie, Zielonej Górze, we Wrocławiu. Uzasadnienie to optymalizacja struktury organizacyjnej ABW.”


Fakt, „Terrorysta rozjechał żołnierzy!”: Zamach terrorystyczny we Francji. Terrorysta ciężko ranił żołnierzy. „Terrorysta uciekł, ale zatrzymano go po kilku godzinach [...]. Do zamachu doszło na jednym z północnych przedmieść Paryża - Levallois - Perret. Znajduje się tam kwatera główna policyjnej jednostki antyterrorystycznej. - Kierowca bmw czekał na żołnierzy. Gdy zobaczył, że podchodzą do swojego samochodu, gwałtownie ruszył w ich kierunku - [...]. Zamachowca złapano wczesnym popołudniem. Policja musiała przy tym użyć broni. Pięć kuł zraniło mężczyznę, ale będzie żył.”


Gazeta Polska Codziennie, „Saakaszwili: Białoruś będzie następna”: Były prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, prognozuje zajęcie Białorusi przez Rosję. „Saakaszwili stwierdził, że w jego opinii Kreml przygotowuje się do aneksji Białorusi. - Zagrożenie nie zniknęło. Ono wciąż rośnie - powiedział dziennikarzom b. prezydent Gruzji, dodając, że kraje bałtyckie nie są bezpośrednio zagrożone agresją ze Wschodu."

kmdr por. rez. Maksymilian Dura dla TVN o nowych zamówieniach MON: „Myślę, że wojsko kupuje w tej chwili to, na czym się zna. Jeśli ktoś czerpie wiedzę tylko z filmu "Czterej pancerni i pies" oraz "Stawka większa niż życie", to rzeczywiście pociski ulotkowe, wagony specjalne do przewozu wojska w komfortowych warunkach są tym, co jest najbardziej potrzebne”. Źródło: TVN

 

 

 

Reklama

Komentarze

    Reklama