Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Spekulacje na temat nowych szefów służb specjalnych w PiS; Założyciel Stratfora o bazach USA w Polsce; Tajemnicze telefony z Rosji do pracowników MON; Rosja zaangażuje się w Afganistanie?

Fot. U.S. Air Force / Staff Sgt. Manuel J. Martinez
Fot. U.S. Air Force / Staff Sgt. Manuel J. Martinez

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, "Ludzie PiS idą na służby. Kłopot z Wojtunikiem": Po druzgocącym zwycięstwie Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych, gdzie partia Jarosława Kaczyńskiego uzyska możliwość samodzielnych rządów - trwają spekulację na temat nowych szefów służb specjalnych oraz ministra - koordynatora. Na szefa nowego ministerstwa ds. służb specjalnych (Ministerstwo Ochrony Państwa) typowany jest Mariusz Kamiński, jednakże ciąży na nim nieuprawomocniony wyrok więzienia za nadużycia, z okresu sprawowania funkcji  szefa  CBA. "Mocnym kandydatem na szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego jest płk Andrzej Kowalski, który zakładał SKW razem z Macierewiczem [...] Do objęcia funkcji w SKW i SWW aspirują też dwaj bliscy współpracownicy Macierewicza: Marcin Gogulski [...] oraz Piotr Bączek"


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Europa musi sobie sama poradzić": Wywiad z George'em Friedmanem, założycielem Stratfora, analitykiem i strategiem z obszaru bezpieczeństwa. Rozmówca porusza tematy związane z aktualnymi wydarzeniami w Europie, między innymi o ratowaniu waluty Euro oraz o amerykańskich bazach USA w Polsce. Friedman podkreśla, że USA będzie wspierać Polskę w ewentualnym konflikcie z Rosją.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Atak na bazę wojska":  Do mediów dotarła informacja na temat tajemniczych telefonów z Rosji. "Służba Kontrwywiadu Wojskowego i prokuratura prowadzą śledztwo w sprawie tajemniczych telefonów z Rosji, które dostało kilka tysięcy żołnierzy i cywilnych pracowników wojska. Chodzi o prawie 10 tys. osób." Badany jest również wątek wycieku danych abonentów z sieci Plusa, której operatorem jest Polomtel.  


Michał Kleiber, Dziennik Gazeta Prawna, "Cyberprzestępczość jest zagrożeniem dla całego świata": Felieton wiceprezesa Europejskiej Akademii Nauk i Sztuk na temat zagrożeń płynącej z szeroko rozumianej  cyberprzestrzeni.  Autor nie tylko opisuje wydarzenia, które miały miejsca ostatnim czasy ale również wskazuje formy reagowania na zagrożenia i incydenty w cyberprzestrzeni, mający charakter przestępczy.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Putin wkracza do Afganistanu": Władze w Afganistanie zwracają się o pomoc militarną do Rosji i podkreślają, że są otwarci na wspólne inicjatywy dotyczące walki z terroryzmem. "Według doniesień amerykańskich mediów prezydent Afganistanu Aszaraf Ghani zwrócił się jednak do Moskwy z prośbą o dostarczenie do Kabulu ciężkiej artylerii oraz rosyjskich śmigłowców bojowych Mi-35M." 


 

Reklama

Komentarze (1)

 1. Wyborca

  Jak zwykle Wyborcza zakłopotana obsadą stanowisk, tym razem w SKW. Z pwewnością nie jest to kompetencją dziennikarzy z GW, a nowego rządu którego jeszcze nie ma. Zapewniam, że dadzą radę bez waszych podpowiedzi !!

  1. Wyborowy

   Wlasnie. Lepiej, zeby prasa w ogole sie nad niczym nie zastanawiala!

  2. and

   Dokładnie, tam trzeba zrobić porządki.

Reklama