Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Sojusz amerykańsko - turecki; Co dalej ze Stocznią Marynarki Wojennej?; Polska atomową potęgą NATO?

Fot. M. Dura.
Fot. M. Dura.

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Gazeta Wyborcza, "Sojusz na syryjskim froncie": "Prezydent Recep Tayyip Erdogan rozmawiał we wtorkową noc z prezydentem Donaldem Trumpem. Przywódcy uzgodnili, że połączą siły w walce z samozwańczym państwem islamskim w syryjskich miastach Al-Bab i Rakka. Ponadto dyskutowali na temat tzw. stref bezpieczeństwa w Syrii, kryzysu uchodźczego i walki z terroryzmem. Erdogan nalegał, by Stany Zjednoczone przestały wspierać kurdyjskie bojówki walczące z dżihadystami. Wedle tureckich źródeł w czwartek kraj odwiedzi nowo mianowany szef CIA Mike Pompeo [...]"


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "PGZ stoczniową potęgą. Tylko zamówień brak": Przejęcie Stoczni Marynarki Wojennej przez Polską Grupę Zbrojeniową zapewne zakończy się sukcesem, jednakże przyszłość samej stoczni nadal nie jest optymistyczna. Eksperci zaznaczają, że potrzeba czasu aby wdrożyć plan naprawczy w samej stoczni i znaleźć klientów na okręty spoza krajowego rynku.


Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, "Atomowy sen Polski": Polska nuklearną potęgą w NATO? "[...] powinniśmy działać na rzecz włączenia Polski w amerykański system obrony atomowej.[...]  Z kolei płk rez. prof. Józef Marczak z Akademii Sztuki Wojennej uważa, że to byłby największy pozytyw wynikający z przystąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego. - Powinniśmy starać się o włączenie do tego systemu od pierwszego dnia naszej obecności w NATO. To realnie zwielokrotniłoby nasze bezpieczeństwo i odstraszało potencjalnych wrogów".

Reklama

Komentarze

    Reklama