Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Rosja nie chce Ukrainy w NATO; Wywiad z byłym ambasadorem USA przy NATO; Jakie rakiety dla Narwi?; Chiny sojusznikiem Rosji; Kolejne prowokacje na granicy polsko – białoruskiej
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „NATO mówi Rosji <<nie>>. Rosja mówi <<nie>> NATO”: Rosja nie chce Ukrainy w NATO. „Kreml domaga się zablokowania możliwości członkostwa Ukrainy w Sojuszu Północnoatlantyckim. Sekretarz Sojuszu jasno stwierdził, że to nie będzie decyzja Moskwy […] W dialogu ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami będziemy nalegać na wypracowanie konkretnych porozumień wykluczających wszelki dalszy postęp NATO na wschód i rozmieszczenie zagrażających nam systemów uzbrojenia w bezpośredniej bliskości granic Rosji - powiedział wczoraj prezydent Władimir Putin podczas przyjmowania listów uwierzytelniających od ambasadorów obcych państw.”
Mateusz Obremski, Dziennik Gazeta Prawna, „Jakiekolwiek ustępstwa to zachęta do wojny”: Wywiad z Kurtem Volkerem, byłym ambasadorem USA przy NATO, były specjalny wysłannik USA ds. Ukrainy, ekspert amerykańskiego think tanku CEPA (Center for European Policy Analysis). „Putin sonduje, z jakim spotka się oporem. Szefowie MSZ państw NATO po spotkaniu w Rydze powinni zapewnić większą pomoc dla Ukrainy w zakresie bezpieczeństwa. Powinni być gotowi do nałożenia mocnych sankcji na Rosję, trzeba je ogłosić za wczasu. Jeśli Putin spotka się z oporem, to może czekać na inną okazję. Ale jeśli nie, to może pójść do przodu.”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Brytyjskie rakiety GAMM coraz bliżej Narwi”: Jakie rakiety zostaną wybrane dla Narwi? „Wkrótce MON przesądzi, czy na największym dotąd w polskiej armii, wartym 60 mld zł, projekcie budowy tarczy powietrznej zarobi MBDA UK, a nie Amerykanie. […] W armii poruszenie, bo po siedmiu latach debat i przygotowań startują właśnie uzgodnienia w sprawie wyboru rakietowego oręża dla Narwi Emocji z pewnością nie zabraknie, bo Polska nie produkuje precyzyjnej broni i technologie wytwarzania nowoczesnych kierowanych rakiet przeciwlotniczych zdecydowała się kupić za granicą. […] Od chwili wskazania przez MON Polskiej Grupy Zbrojeniowej jako lidera przemysłowego odpowiedzialnego za budowę systemu Narew i po ujawnieniu krótkiej listy producentów z szansami na lukratywny kontrakt: brytyjskiej firmy MBDA UK (oferującej pociski CAMM-ER) i amerykańskiego giganta Raytheon Technologies (dostarczającego rakiety dla proponowanego Polsce systemu NASAMS norweskiego Kongsberga) - napięcie już tylko rośnie.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja sojusznikiem Chin we wspólnej rozgrywce przeciwko USA”: Wywiad z Witoldem Rodkiewiczem, ekspertem Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) oraz współautorem raportu „Oś Pekin-Moskwa. Fundamenty asymetrycznego sojuszu". „Chińczycy na Ukrainie zredukowali swoją obecność poprzez wyjście z projektów gospodarczych związanych m.in. z inicjatywą Pasa i Szlaku. Ta wstrzemięźliwość chińska miała sygnalizować poszanowanie interesów Rosji. W przypadku Afryki, w której Rosjanie prowadzą od kilku lat aktywniejszą politykę, Kreml przykłada starania, aby nie naruszać tam interesów chińskich. Doskonale realizację strategii <<plecy do pleców>> widać w przypadku wspólnych głosowań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ przeciwko różnym rezolucjom przygotowywanym przez Zachód. Należy wspomnieć również o Iranie, z którym Rosjanie współpracują w sferze wojskowej, a Chiny w gospodarczej. Patrząc z perspektywy globalnej polityki działania Rosji wobec Europy można traktować jako swoistą geopolityczną usługę wobec chińskiego sojusznika. Rosja bowiem dąży do wyperswadowania Europie solidarności z USA w konflikcie z Chinami.[…]”
Hubert Kowalski, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejne strzały na granicy”: Kolejne prowokacje na granicy polsko – białoruskiej. „Białoruskie pociski z broni pneumatycznej trafiły w polskie maszty oświetlające pas graniczny na wysokości Terespola. W obliczu kolejnych ataków wprowadzony został zakaz przebywania na pograniczu polsko-białoruskim. Tymczasem możliwość wjazdu do strefy przygranicznej chce zapewnić sobie m.in. Klaudia Jachira, posłanka Koalicji Obywatelskiej, która ogłosiła otwarcie biura poselskiego w Białowieży. - To próba obejścia prawa - mówi poseł PiS Kazimierz Smoliński. Ostrzelanie polskich masztów oświetlających pas graniczny to kolejna prowokacja białoruskich służb”
ałtor
Wygrają jakieś stare, amerykańskie rzęchy z lat 70-tych, musimy odkupić od wuja sama to co chce zezłomować!