Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Rosja koncentruje swoje siły na granicy z Ukrainą; MON ogłosił przyspieszenie programu myśliwców dla wojska; Berlin popiera inicjatywę utworzenia europejskiej armii; USA i UE nie śpieszą się z sankcjami dla Rosji

fot. mil.ru
fot. mil.ru

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Aleksander Kłos, Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Putin szykuje się do natarcia”: Jak podają światowe media z Morza Czarnego w kierunku Morza Azowskiego płynie rosyjski trałowiec „Wiceadmirał Zacharin”. Rosja koncentruje swoje siły na granicy z Ukrainą. „Wczoraj, w dniu wprowadzenia przez Kijów stanu wojennego, na okupowanym przez Rosję Krymie pojawiły się strategiczne przeciwokrętowe systemy Bał oraz przeciwlotnicze systemy S-400. Ponadto przy granicy z Ukrainą koncentrują się rosyjskie wojska. W obliczu napiętej sytuacji prezydent RP Andrzej Duda nie wyklucza wizyty na Ukrainie, by wesprzeć tamtejsze władze.”


Gazeta Polska Codziennie, „MON: myśliwce przylecą szybciej”: Minister Obrony Narodowej ogłosił nowy program rozwoju sił zbrojnych. „Szef MON Mariusz Błaszczak polecił szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przyśpieszenie realizacji programu zakupu samolotu myśliwskiego nowej generacji - poinformowało Centrum Operacyjne resortu obrony. Równolegle MON poinformował wczoraj, że został przyjęty program rozwoju sił zbrojnych do roku 2026.”


Łukasz Grajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Armia Macrona gwarantem bezpieczeństwa Unii”: Inicjatywa europejskiej armii była w niemieckich planach od bardzo dawna. Czy teraz po wystąpieniu prezydenta Francji projekt uda się zrealizować? „Berlin przychylnie zareagował na pomysł stworzenia europejskiego wojska. Ale nadal stawia na Sojusz Północnoatlantycki [...]  Niemcy chcą zacieśniać współpracę poszczególnych sił zbrojnych państw Unii Europejskiej, co nie będzie na nich nakładało obowiązku angażowania się w konflikty.”


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Leniwa reakcja Zachodu”: Czy świat solidarnie wprowadzi sankcje wobec Rosji za eskalację konfliktu na Ukrainie? „UE i USA bardzo powoli zbierają się do ukarania Rosji za atak w Cieśninie Kerczeńskiej. [...] Na razie brak jest jednak sygnałów, by amerykańska administracja zamierzała w jakikolwiek inny sposób ukarać Moskwę za łamanie prawa międzynarodowego w Cieśninie Kerczeńskiej.”


Zenon Baranowski, Nasz Dziennik, „Groźba wojny”: Na Ukrainie zaczął obowiązywać stan wojenny. „Na wschodnich terenach Ukrainy zaczął formalnie obowiązywać stan wojenny. Obowiązuje on w dziesięciu wschodnich obwodach Ukrainy położonych wzdłuż granicy z Rosją i w obwodach nad morzami: Czarnym i Azowskim. A także na odcinku granicy z separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii. [...] Obawiam się, że jest to kolejna próba sił między Ukrainą i Rosją oraz Rosją i światem Zachodu, czy będzie zgoda na to, by już całkowicie przejść do porządku dziennego nad aneksją Krymu, czy jednak świat Zachodu będzie w tej sprawie starał się zareagować - ocenia [...] poseł Bartosz Kownacki[…]”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. atu

    Polska niech sie nie angazuje, bo jest za slaba.Mozemy ukrainie sprzedawac-nic ponad to.

  2. Sailor

    Putin krok po kroku sprawdza reakcje zachodu na swoje bandyckie poczynania. Jeżeli zachód natychmiast stanowczo nie zareaguje to może to doprowadzić do otwartej wojny i tuż za naszą granicą. Przede wszystkim powinno się zamknąć dla żeglugi rosyjskiej i wszystkich statków zmierzających do rosyjskich portów na Bałtyku cieśniny duńskie. Na może Azowskie i Czarne wysłać po jednej eskadrze okrętów NATO. Poza tym w uzgodnieniu z Ukraińcami w ramach niesienia bratniej pomocy (co Rosjanie powinni zrozumieć:)))) NATO powinno wysłać na manewry wojska lądowe i lotnictwo. Może taki zimny prysznic podziała na Putina, który swoje słabnące poparcie w kraju chce przykryć awanturą na Ukrainie.

  3. Dumi

    1. Zagrożenie ze strony Rosji nie tylko było, ale zwiększa się. 2.Albo PiS zwiększy finansowanie modernizacji dodatkowo, albo opowiada bajki. 3. Morawiecki w obecnej sytuacji powinien natychmiast na stół wyłożyć 3 mld zł i zakupić Homara w postaci dywizji z offsetem. 4. Myśliwce przylecą szybciej tylko jeśli zostanie zwiększone finansowanie a inne programy "przesunął w kolejce" - czytaj wydłużanie modernizacji armii;) 5. Za rok wybory i w mojej ocenie, przy tych marnych finansach ( patrząc adekwatnie na zagrożenia) SUKCESEM BĘDZIE JEŚLI PiSowi UDA SIĘ ZAKLEPAĆ HOMARA ( 1 dywizjon) i Wisłe II. Reszta to mrzonki. A patrząc obiektywnie na liczne TRADYCYJNE opóźnienia PROGRAMÓW w wojsku, na to, że radar dookólny i IBCS są dopiero tworzone lub w fazie badań TO W WIELCE PRAWDOPODOBNE JEST, ŻE PiS NIE ZDĄŻY W TEJ KADENCJI PODPISAĆ UMOWY NA WISŁĘ. Parodią byłoby, gdyby totalna opozycja wygrałaby wybory i w rewanżu za anulowanie CARACALI Ci anulowaliby Wisłę II. W polityce wszystko jest możliwe i tradycyjnie: OBYM SIĘ MYLIŁ W PRZYPADKU OBIEKTYWNEGO SCENARIUSZA;) OBY...

Reklama