Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Prezydent RP w Gruzji; Łukaszenka grozi UE; SN o karze dla żołnierza, który stawił się do odbycia ćwiczeń pijany; Unijne sankcje nałożone na Białoruś; Nowa koncepcja strategiczna NATO; Wywiad z byłym dyplomatą

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP
Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Czekamy na was w NATO i UE”: Prezydent Andrzej Duda z małżonką uczestniczyli w Tbilisi na obchodach 30. rocznicy niepodległości Gruzji. „Nasza jedność i solidarność muszą stanąć na drodze każdego imperialnego marszu. Dlatego też jestem tu dzisiaj z wami - przekonywał Duda w Tbilisi. Zapewnił też, że <<w zjednoczonej Europie oraz w NATO jest wystarczająco dużo miejsca, by pomieścić naszych przyjaciół ze wschodniej części Europy: Gruzję, Ukrainę czy Mołdawię>>.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Rośnie twierdza nowej Eurazji”: Przemówienia Łukaszenki i jego podwładnych trwały ponad cztery godziny. Potem w reżimowych mediach posypały się antypolskie komentarze. „Łukaszenko zagroził, że nie będzie powstrzymywał przemytu narkotyków do UE i nielegalnych migrantów [...] Białoruski przywódca postanowił skomentować niedzielny incydent z wymuszonym przez Mińsk lądowaniem na Białorusi pasażerskiego samolotu lecącego z Aten do Wilna w obecności wszystkich reżimowych VIP-ów. Na sali zgromadził deputowanych wyższej i niższej izby parlamentu, członków rządu, gubernatorów i urzędników.”


Agata Łukaszewicz, Rzeczpospolita, „Pijany <<kadet>> uniknie kary”: Izba Karna Sądu Najwyższego stwierdziła, że nie można ukarać na podstawie kodeksu karnego osób, które stawiły się na wezwanie jednostki wojskowej w celu odbycia szkoleń, ale były pijane. „SN zajął się problemem za sprawą mężczyzny, który został wezwany do jednostki wojskowej na ćwiczenia. Stawił się, ale miał we krwi 3,5 promila alkoholu. Kodeks karmy mówi: kto, będąc powołanym do pełnienia czynnej służby wojskowej, nie zgłasza się do odbywania tej służby w określonym terminie i miejscu, podlega karze pozbawienia wolności. - Nie można kogoś obciążać winą za coś, czego nie ma w przepisach - stwierdził prof. Paweł Wiliński, sędzia sprawozdawca Izby Karnej SN.”


Patrycja Otto, Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Sankcje mają Łukaszenkę zaboleć”: Czy kolejny pakiet sankcji nałożony przez UE na Białoruś, będzie tym razem skuteczny? „Unia Europejska formalnie przyjmie czwarty pakiet sankcji na Białoruś 21 czerwca - spodziewa się nasz rozmówca z bezpośredniego otoczenia liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej. [...]. Przymuszenie do lądowania samolotu Ryanaira w celu zatrzymania opozycyjnego blogera Ramana Pratasiewieża skłoniło unijnych polityków do większej determinacji. Tym razem sankcje mają Alaksandra Łukaszenkę zaboleć. Na czarną listę mogą trafić najważniejsze zakłady eksportowe, które po takiej decyzji nie mogłyby dalej handlować z Zachodem.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Na szczycie NATO o koncepcji strategicznej”: Co będzie można znaleźć w nowej koncepcji strategicznej NATO? Zapewne w nowy sposób zostaną opisane zagrożenia oraz większy nacisk będzie położony na Rosję. „Za dwa tygodnie w Brukseli spotkają się liderzy państw Sojuszu. Najpewniej wtedy oficjalnie ruszą prace nad nową strategią, ale wzmacnianie wschodniej flanki widać już od lat [...] Choć oficjalnie prace dopiero ruszą, to od kilkunastu miesięcy widać przymiarki do nowej strategii. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg już w marcu ub.r. powołał tzw. grupę mędrców, w skład której wchodziła m.in. europosłanka PiS Anna Fotyga. Przedstawione w grudniu rekomendacje powinny znaleźć odbicie w tworzonym dokumencie, którego przygotowanie zajmie co najmniej kilkanaście miesięcy. Czego można się w nim spodziewać?”


Marzena Sosnowska, Dziennik Gazeta Prawna, „MON odpowiada na krytyczne uwagi producentów leków”: Resort obrony narodowej odpowiada na niepokoje producentów leków w związku z nowymi przepisami mobilizacyjnymi. „Rozwiązania ograniczające swobodę wykonywania działalności gospodarczej dotkną jedynie garstkę firm. I to wyłącznie na potrzeby najważniejszych dla wszystkich Polaków wartości, do których należy bezpieczeństwo państwa. Tak można podsumować stanowisko Ministerstwa Obrony Narodowej wobec krytycznych uwag przedsiębiorców do projektu ustawy o organizowaniu zadań na rzecz bezpieczeństwa i obronności państwa realizowanych przez przedsiębiorców i programie mobilizacji gospodarki.”


Tomasz Walczak, Super Express, „Przegraliśmy Białoruś. Czas się zbroić”: Wywiad z Witoldem Juraszem, byłym dyplomatą. „[...] Nawet jeśli Ukraina się obroni, to Białoruś już nie. A z wojskowego punktu widzenia Białoruś jest absolutnie kluczowa. Wniosek z tego jeden: trzeba przestać gadać, a zacząć wydawać pieniądze na zbrojenia. Trzeba skokowo zwiększyć wydatki na armię, bo tylko to nam w tym momencie zostało.”


Gazeta Wyborcza, „Dramatyczny list załogi okrętu podwodnego Marynarki Wojennej”: Trwają dyskusję dotyczące anonimowego listu, który miał został napisany przez członków załogi ORP Orzeł, którzy boją się o własne życie służąc na niesprawnym okręcie podwodnym. „Załoga okrętu podwodnego Marynarki Wojennej ORP Orzeł przesłała do kilku redakcji list otwarty, w którym opisuje swoją dramatyczną sytuację. Winą obarczają premiera Morawieckiego i ministra obrony Mariusza Błaszczaka. List jest anonimowy. […] Ten okręt powinien zostać wycofany z użycia około 5-6 lat temu, gdy po długim remoncie nie został przywrócony do pełnej sprawności i pomimo naszych protestów został dopuszczony do służby. Nie chcemy podzielić losu marynarzy z okrętów podwodnych Kursk, ARA San Juan czy KRI Nanggala-402.”


Reklama

Komentarze

    Reklama