Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Polscy żołnierze na misjach zagranicznych; Rozporządzenie o postępowaniu kwalifikacyjnym do SKW; Co dalej z ceną rakiet Patriot?; SKW pyta gen. Kraszewskiego o kontakty z ukraińskimi wojskowymi

Fot. mjr Paweł Krzyżaniak
Fot. mjr Paweł Krzyżaniak

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Magda Groń, Gazeta Polska Codziennie, „Nasi żołnierze szkolą się za granicą”: Jak podkreśla wiceminister Bartosz Kownacki, dzięki uczestnictwu w operacjach NATO i Unii Europejskiej, polscy żołnierze zyskują cenne doświadczenie, co wpływa pozytywnie na zdolności bojowe polskiej armii. „(…) Bartosz Kownacki podkreślił, że Polska ma w tym zakresie duże doświadczenie, np. wspiera globalną koalicję walczącą przeciwko tzw. Państwo Islamskiemu w ramach operacji międzynarodowej „Inherent resolve”, a nasi komandosi szkolą irackie pododdziały specjalne.”


Dziennik Gazeta Prawna B, Dziennik Ustaw z 21 listopada 2017 r.: W Dzienniku Ustaw znalazła się informacja o rozporządzeniu ministra obrony narodowej z 2 listopada 2017 r. dotyczącego postepowania kwalifikacyjnego wobec kandydatów do służby w Służbie Wywiadu Wojskowego. Ma ono wejść w życie 6 grudnia tego roku.


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Patriot za każdą cenę”: Kongres USA otrzymał wniosek o zgodę na sprzedaż Polsce dwóch baterii pocisków Patriot za maksymalnie 10,5 mld USD (38 mld zł). „Wiceminister Bartosz Kownacki uspokaja, że toczą się negocjacje, a koszt może być obniżony. Ale nie jest w stanie powiedzieć, ile będzie kosztował cały program „Wisła” (…). Według nieoficjalnych obliczeń ma to być aż 60-80 mld zł – to prawie dwukrotność rocznego budżetu MON.” 


 

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „SKW pyta generała o wódkę”: Według informacji „Dziennika Gazety Prawnej” SKW bada relacje gen. Jarosława Kraszewskiego, dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, z ukraińskimi wojskowymi w okresie gdy kierował on Wielonarodową Brygadą LITPOLUKRBRIG. „Informatorzy DGP przekonują, że poszlaki świadczące o przekroczeniu granic w kontaktach z zagranicznymi żołnierzami są słabe.”

Reklama

Komentarze

    Reklama