Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Polityka wpłynie na współpracę polsko-izraelską w sektorze zbrojeniowym?; Władimir Putin potępia kraje zachodnie; Amerykański okręt USS Donald Cook wpłynął na Morze Czarne; 13 mld euro na Europejski Fundusz Obronny

Wyrzutnia ppk Spike. Fot. MON
Wyrzutnia ppk Spike. Fot. MON

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Kapiszony, niewybuchy i trochę biznesu”: Czy ostatnie wydarzenia polityczne wpłyną na współprace polsko-izraelską w przemyśle zbrojeniowym? „Relacje polityczne między Polską a Izraelem są traktowane jako element ryzyka we współpracy naszych przemysłów oraz przy zakupie uzbrojenia [...] Jesteśmy tu po to, by pracować i nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o nasze zaangażowanie - mówił na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami przedstawiciel Rafaela.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Rakiety i wyższe płace”: We środę Władimir Putin wystąpił w centrum konferencyjnym Gostinnyj Dwór, w pobliżu Kremla. Podczas przemówienia potępił kraje zachodnie. „Wśród zagrożeń wymienił tworzoną przez USA tarczę antyrakietową w Polsce i Rumunii. Ostrzegał, że jeżeli ten system zostanie wyposażony w pociski rakietowe średniego zasięgu, Rosja natychmiast odpowie. Powiedział też o tym, że Rosja będzie musiała skierować swoją broń nie tylko na państwa, z których nadchodzi bezpośrednie zagrożenie, ale również w stronę miejsc, gdzie znajdują się centra dowodzenia.”


Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „Początek europejskiej zbrojeniówki pod okiem Polaków”: Czy Polska skorzysta z programu Europejskiego Funduszu Obronnego? „UE przeznaczy 13 miliardów euro ze wspólnego budżetu dla firm zbrojeniowych. Wspólny sprzęt to wstęp do współpracy wojskowej. [...] Zakończyły się wielomiesięczne negocjacje między unijnymi instytucjami dotyczące stworzenia Funduszu Obronnego. Kluczową rolę odegrali w nich Polacy. Z ramienia Komisji Europejskiej występowała Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz rynku wewnętrznego i przemysłu, która odpowiadała za przygotowanie legislacji.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Pokaz siły USA pod nosem Rosji”: Amerykański okręt USS Donald Cook oficjalnie bierze udział w operacji na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w regionie i wzmocnienia gotowości bojowej wraz z sojusznikami NATO i partnerami w regionie. „Kolejna amerykańska jednostka wpłynęła na Morze Czarne. USA wspierają w ten sposób Ukrainę i ostrzegają Rosję przed próbą przejęcia kontroli nad tym akwenem, które jest terytorium należącym do obu państw. [...] Amerykański niszczyciel rakietowy USS Donald Cook, który jest uzbrojony ni.in. w pociski manewrujące Tomahawk, zawinie do Odessy 25 lutego. Jednostka znajduje się już na Morzu Czarnym. Do obserwacji okrętu Moskwa wysłała mały okręt rakietowy Oriechowo Zujewo i okręt zwiadowczy Iwan Churs.”


Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, „UE da miliardy na obronność”: Europejski Fundusz Obronny ma dysponować ok. 13 mld euro w okresie 2021-27, które zostaną przeznaczone na dotacje do badań i do projektowania, na współfinansowanie prototypów oraz pokrywanie większości kosztów ich testowania. „Jest zgoda europarlamentu i krajów UE: Europejski Fundusz Obronny wyłoży aż 13 mld euro na sektor obronności. To popierany przez NATO element autonomii strategicznej Unii. [...] Dlatego jednym z zadań EFO jest przełamywanie tych barier- dotacje z budżetu UE będą zastrzeżone dla projektów opartych na współpracy co najmniej trzech firm z co najmniej trzech państw członkowskich. Stworzenie EFO, do czego od dawna parli Francuzi, to także odpowiedź Unii na presję USA, by Europa brała na siebie więcej kosztów własnej obrony.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Wojciech

    Nie kupować od Izraela żadnego uzbrojenia. Izraelczycy muszą poczuć, że jazda po Polsce im się po prostu NIE OPŁACA.

Reklama