Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Polak szpiegował w Szwecji?; Unijna dyrektywa antyterrorystyczna budzi liczne kontrowersje; Pucz w Czarnogórze dziełem Rosjan; Rosyjskie rakiety w Obwodzie Kaliningradzkim niepokoją USA

fot. Siły Powietrzne RP
fot. Siły Powietrzne RP

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, "Polski szpieg czy turysta?": Polak zatrzymany w Szwecji pod zarzutem szpiegostwa.  "Podejrzany, który według prokuratury przyjechał do Szwecji niedawno, nie przyznaje się do winy. Przez trzy dni przebywał w areszcie w Uppsali. Szwedzcy wojskowi zatrzymali Polaka w niedzielę nieopodal obiektów wojskowych pod Balsta, niecałe 50 km na północny zachód od Sztokholmu, a następnie przekazali go policji w Uppsali, która umieściła go w areszcie. [...] Szwedzi są wyczuleni na podobne przypadki, bo w kraju toczy się debata o zagrożeniach ze strony Rosji. Wprawdzie ujawniony niedawno raport ekspertów, sporządzony na zlecenie rządu, podaje w wątpliwość możliwość bezpośredniego rosyjskiego ataku na Szwecję, ale zakłada, że Sztokholm mógłby zostać wciągnięty w konflikt po ewentualnej agresji Rosjan na kraje bałtyckie".


Jacek Kapiszewski, Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, "Unia vs barbarzyńcy. Bruksela rusza na wojnę": Unia Europejska kończy prace nad dyrektywą antyterrorystyczną. Komentatorzy w UE zwracają uwagę na bardzo szeroką definicję działalności terrorystycznej, która w dłuższej perspektywie zagrozi wolnościom i prawom obywatelskim. Dyrektywa ma zostać poddana pod głosowanie w grudniu br.


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Rosjanie zamieszani w pucz w Czarnogórze": Prokuratura w Czarnogórze chce przesłuchać obywateli Rosji w sprawie próby zamachu stanu. Podejrzani Władimir Popow oraz Eduard Szirokow znajdują się obecnie na terenie Federacji Rosyjskiej. Według nieoficjalnych informacji Rosjanie byli inicjatorami zamachu, gdzie przekazali serbskim najemnikom 200 tysięcy euro na zakup broni oraz mundurów.


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Destabilizacja Europy celem Putina": Stany Zjednoczone są zaniepokojone rozmieszczaniem przez Rosjan najnowszych wyrzutni rakiet na granicach Obwodu Kaliningradzkiego. "Amerykański Departament Stanu ostrzega, że rozmieszczenie przez Rosję systemów rakietowych S-400 oraz pocisków typu Iskander w graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim wpływa na destabilizację sytuacji w Europie. [...] O rosyjskich rakietach głośno zrobiło się w październiku br. w czasie wielkiego alertu bojowego ogłoszonego przez Władimira Putina. Wówczas w wielu regionach Rosji żołnierze w ramach testów przeprowadzali symulację obsługi i wystrzelenia rakiet w kierunku potencjalnych celów. W poniedziałek agencja TASS podała, że do podobnych ćwiczeń doszło przed kilkoma dniami na poligonach leżących we Wschodnim Okręgu Wojskowym FR".


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Nowi generałowie": W tym roku odbędą się najliczniejsze nominacje generalskie, odkąd prezydentem został Andrzej Duda. "29 listopada, w 186. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, prezydent Andrzej Duda wręczy 15 oficerom nominacje generalskie i admiralskie. [...] BBN poinformowało, że generałami dywizji zostaną: gen. bryg. prof. Grzegorz Gielerak, komendant Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, i gen. bryg. Sławomir Pączek, szef Departamentu Budżetowego Ministerstwa Obrony Narodowej. Natomiast na pierwszy stopień generalski awansowani zostaną szefowie Żandarmerii Wojskowej: płk Tomasz Połuch, komendant główny Żandarmerii Wojskowej, i jego zastępca płk Robert Jędrychowski".

Reklama

Komentarze

    Reklama