Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Pentagon chce poznać arktyczne tajemnice Moskwy; Bombardowania w Syrii; Trwają rozmowy o zacieśnieniu współpracy polsko – amerykańskiej w sektorze obronnym; Brak zainteresowania polskich firm przetargami w Łasku i Redzikowie
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Arktyczne tajemnice Moskwy”: Media związane z Kremlem alarmują, że Pentagon będzie szpiegować rosyjską część Arktyki. „Sponsorowana przez Kreml zagraniczna rosyjska stacja RT (wcześniej Russia Today) powołuje się na treść dokumentu, pochodzącego z należącej do Pentagonu Agencji Logistyki Obrony (DLA). Agencja, jak twierdzi RT, ogłosiła przetarg na przeprowadzenie analizy sytuacji w północnych regionach Rosji. Ma zawierać informacje dotyczące źródeł i sposobu zaopatrzenia rosyjskiej części Arktyki w wodę pitną, żywność, ubrania, paliwo i preparaty medyczne.”
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja znów bombarduje cywilów”: Mark Lowcock - zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych - obarczył syryjskie władze oraz Rosję odpowiedzialnością za bombardowania i ostrzał w prowincji Idlib. Od kwietnia br. zginęło tam co najmniej 450 cywilów, a setki osób zostało rannych. „Podległe Damaszkowi i Kremlowi wojska dokonują masakry ludności cywilnej w prowincji Idlib. Do zbrodni dochodzi tam pomimo tego, że jest to jeden z czterech regionów w Syrii oznaczonych jako obszary deeskalacji. [...] Zastępca sekretarza generalnego ONZ ds. humanitarnych skrytykował również Radę Bezpieczeństwa ONZ za brak działań w związku z poprzednimi apelami związanymi z sytuacją w Syrii.”
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Trump: Polskę i USA łączą świetne relacje”: Trwają przygotowania i ustalanie szczegółów trzydniowej wizyty przywódcy USA w Polsce, podczas której odbędą się kolejne rozmowy o zacieśnieniu współpracy militarnej. „[…] Pojawiają się też nieoficjalne doniesienia, że 2 września Donald Trump odwiedzi amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce. Z kolei wczoraj minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w <<Sygnałach Dnia>> na antenie radiowej Jedynki wskazał, że prowadzone są rozmowy na temat nowych deklaracji obronnych między Polską a USA.”
Małgorzata Grzegorczyk, Puls Biznesu, „Polskie firmy nie walczą o armię USA”: Jak twierdzi strona amerykańska, główną barierą w przejęciu przez polskie firmy kontraktów jest brak wiedzy o przetargach. Czy organizacja szkoleń dla polskich przedsiębiorców rozwiąże problem? „Dolary leżą na ulicy w... Redzikowie i Łasku. Kto się po nie schyli, zdobędzie doświadczenie przydatne np. na Ukrainie. Sęk w tym, że chętnych brak [...] Tymczasem głównym wykonawcą w Redzikowie został turecki Zafer, wydłużenie pasa startowego w Łasku [12,7 mln USD - red.] realizuje joint venture Warbudu, w którym głównym udziałowcem jest francuska grupa Vinci, i SKE, utrzymaniem bazy [23,5 mln USD - red.] zajmie się amerykańska spółka KBR, a paliwo za 1,4 mln USD dostarczy amerykański Antech. Nawet wycinkę drzew [48,8 tys. USD - red.] zrobi firma z Bułgarii”
Lord Godar
„Polskie firmy nie walczą o armię USA” ... No cóż , jak się nie ma tam swoich ludzi i układów , to się nie zarobi . Amerykańska armia to nie PGZ ... Trudny i wymagający partner biznesowy .