Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Czwartek z Defence24.pl: Nowe regulacje w dostępie do informacji niejawnych pozbawią pracy byłych funkcjonariuszy komunistycznych służb; Zaostrza się konflikt między USA a Iranem; Szwedzki parlament pracuje nad nową doktryną obronną

Fot. government.se
Fot. government.se

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Opcja zerowa, czyli totalna dekomunizacja służb”: Nowe przepisy dopuszczające do informacji klauzulowanych (niejawnych) mogą zostać wprowadzone na początku października bieżącego roku. Projekt nowej ustawy może pozbawić stanowisk kilkadziesiąt tysięcy osób związanych w przeszłości z komunistycznymi służbami. „Nowy projekt ustawy o ochronie informacji niejawnych pozbawi dostępu do nich byłych funkcjonariuszy bezpieki PRL, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani po 1989 r. Dziś pracują oni nie tylko w służbach specjalnych, ale też w wojsku czy prywatnym biznesie. Brak dostępu do informacji klauzulowanych może oznaczać koniec kariery.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Kijem i marchewką. Tak USA łamią Iran”: Administracja USA ewakuowała pracowników dyplomatycznych z Iranu, do sąsiedniego Iraku. Czy zaostrzający się konflikt na linii Waszyngton – Teheran zakończy się konfliktem zbrojnym? „W maju Amerykanie posłali nad Zatokę Perską dodatkowe siły, a teraz Departament Obrony rozważa opcje militarne. Wszystko po to, by Teheran się ugiął. Politycy republiki islamskiej zapewniają jednak o niezłomnej woli i grożą działaniami odwetowymi, jeśli Stany Zjednoczone nie skończą z naciskami. Biorąc jednak pod uwagę liczbę jastrzębi w amerykańskiej administracji, pytanie brzmi, czy gorący spór w Zatoce nie zakończy się gorącym - nawet jeśli krótkotrwałym - konfliktem.”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Rosjanie bronią Iranu”: Pomimo braku przełomu po spotkaniu na szczycie USA – Rosja w sprawie programów nuklearnych Iranu i Korei Północnej, administracja Donalda Trumpa zapewnia, że nie dąży do konfliktu zbrojnego z Iranem. „Wizyta szefa amerykańskiej dyplomacji w Soczi nie przyniosła przełomu w relacjach między oboma krajami. Mikę Pompeo spotkał się tam z prezydentem Władimirem Putinem i szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem. Jednym z głównych tematów była napięta sytuacja z Iranem i Koreą Północną. [...] Pomimo zwiększenia amerykańskiej obecności na Bliskim Wschodzie, wysłania okrętów, bombowców i zapowiedzi umieszczenia tam dodatkowych baterii systemu Patriot, Donald Trump przekonuje, że doniesienia o planowanym ataku na Iran są manipulacją medialną. Emocje studzi też Teheran, który zapowiada, że nie dąży do wojny z USA.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Szwedzki scenariusz wojenny”: Szwedzi przygotowują nową doktrynę obronną. Dokument ma określić kierunki rozwoju sił zbrojnych, jak i możliwe scenariusze wojenne i zagrożenia dla kraju. „Szwedzcy parlamentarzyści przygotowali nową strategię obronną na lata 2021-2025. Dokument przewiduje m.in. zwiększenie liczebności armii oraz zacieśnienie współpracy sojuszniczej, a także nowe zbrojenia. Wskazano również, że przy osiągnięciu wspomnianych celów Szwecja mogłaby w przypadku wojny samodzielnie odpierać ewentualne ataki przez trzy miesiące.”


Gazeta Polska Codziennie, „Defilada trafi do Katowic”: Tegoroczna defilada wojskowa odbędzie się na Śląsku. „Doroczna defilada Wojska Polskiego, organizowana w dniu jego święta - 15 sierpnia - odbędzie się w tym roku w Katowicach. To gest mający uczcić trwający Rok Powstańców Śląskich. Poinformował o tym w środę w Katowicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.”


Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi rosną w siłę”: Minister Obrony Narodowej poinformował o coraz liczniejszych szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej. „Liczebność Wojsk Obrony Terytorialnej przekroczyła już 20 tys. żołnierzy - poinformował wczoraj w Gliwicach minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.”


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.