Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: Niemcy nie osiągną poziomu 2% PKB na obronność; Lepsze wyniki PGZ; Czarnogóra pociągnie do odpowiedzialności rosyjskich puczystów; Szef MON zapowiada wzmocnienie armii

Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ
Fot. st. chor. szt. Adam Roik/CC DO SZ

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Rzeczpospolita, "Europa": "Mimo zwiększenia w roku ubiegłym wydatków na nowe uzbrojenie dla armii o 10 proc. Niemcom daleko do osiągnięcia poziomu 2 proc. PKB, co rekomenduje NATO. W tym roku niemieckie wydatki na obronę wyniosą zaledwie 1,22 proc. PKB. Na podobnym poziomie utrzymywać się będą do 2020 roku".


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Mamy lepsze wyniki od oczekiwań": Wywiad z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Arkadiuszem Siwko. Prezes PGZ wskazuje osiągnięcia spółki w ostatnim roku oraz odpowiada na pytania dotyczące nierentowności "kontraktów azjatyckich", które zostały podpisane w poprzednich latach.


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, "Czarnogóra osądzi rosyjskich puczystów": Władze Czarnogóry zapowiedziały zaoczne osądzenie obywateli Rosji podejrzewanych o przygotowanie w październiku ub.r. zbrojnego przewrotu."Obywatel Federacji Rosyjskiej Eduard Szyrokow jest podejrzany o prowadzenie przygotowań do działań przestępczych przeciwko konstytucyjnemu porządkowi i bezpieczeństwu Czarnogóry. W ramach tych działań planowane było m.in. zabójstwo premiera Milo Dukanovicia […]. Według czarnogórskiej prokuratury Rosjanie i Serbowie zorganizowali grupę przestępczą, przy pomocy której zamierzali dokonać zbrojnego przewrotu w Czarnogórze, zająć tamtejszy parlament i zamordować ówczesnego premiera Milo Dukanovicia. Terroryści planowali atak w czasie wyborów parlamentarnych 16 października 2016 r. Jednak jak poinformował 6 listopada ub.r. specjalny prokurator ds. przestępczości zorganizowanej Milivoj Katnić, w przeddzień wyborów spisek został wykryty, a organom ścigania udało się zidentyfikować ok. 50 członków grupy przestępczej".


Artur Kowalski, Nasz Dziennik, "Miliardy na wojsko": Podczas przeglądu pracy Ministerstwa Obrony Narodowej minister - Antoni Macierewicz - zapowiedział kolejne zakupy dla polskiej armii oraz jej priorytety. "Prace MON mają się koncentrować na dalszym wzmacnianiu polskiej armii. - W najbliższym roku skupimy się na działaniach modernizacyjnych związanych z obroną przeciwrakietową. Zostanie zawarty kontrakt dotyczący obrony przeciwrakietowej znany pod kryptonimem Wisła, ale także na obronie cybernetycznej - na wojska cybernetyczne zostanie przeznaczony ponad miliard złotych - i kwestiach związanych z obroną Bałtyku. Zostanie zawarty kontrakt na łodzie podwodne - zapowiedział Macierewicz".

Reklama

Komentarze

    Reklama