Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: MON zaprezentował nowe zasady naboru do wojska; Nawalny otruty pochodną nowiczoka; Wywiad z szefem MON; Wojsko zbuduje w trzy dni most pontonowy na Wiśle; Gen. Andrzejczak ma duże szanse na zostanie szefem Komitetu Wojskowego NATO
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Obywatelu, kliknij w apkę i łatwiej zaciągnij się do armii”: Ministerstwo obrony narodowej przedstawił nowe zasady naboru. Zostały one zaprezentowane po odprawie szefa resortu obrony narodowej - Mariusza Błaszczaka z komendantami Wojewódzkich Sztabów Wojskowych oraz przedstawicielami Sztabu Generalnego WP. „Armia uruchomiła portal rekrutacyjny oraz skróciła i uprościła sposób powoływania. Celem jest zwiększenie liczby żołnierzy. [...] Generał Artur Dębczak, autor wprowadzanych teraz zmian, zakłada, że centra rekrutacyjne organizowane będą w każdym województwie, w kilku różnych lokalizacjach. Armia chce wykorzystać np. budynki jednostek wojskowych, WKU. W wojskowym centrum rekrutacji kandydat w ciągu jednego, dwóch dni przejdzie wstępną selekcję, czyli odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, badanie lekarskie i rozmowę z psychologiem.”
Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, „Nowiczok w Nawalnym”: Berlin bezspornie ogłosił, że Aleksieja Nawalnego otruto substancją zbliżona do nowiczoka. Próbki badała nie tylko niemiecka armia, ale i wojskowe laboratorium w Wielkiej Brytanii. „Z innych źródeł wiadomo, że niemieccy lekarze prosili o pomoc nie tylko swoją armię, ale i brytyjskie wojskowe laboratorium w Porton Down, które pierwsze zidentyfikowało nowiczoka w 2018 roku. Nie wiadomo jednak, jaką odpowiedź obecnie otrzymał stamtąd Berlin. [...] Poinformowano, że Berlin <<zwróci się do partnerów z Unii Europejskiej i NATO w celu omówienia wspólnej reakcji>>. Ponadto niemiecki rząd zwróci się do Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej. Ta instytucja nadzoruje wykonanie konwencji z 1997 roku o zakazie produkcji i przechowywania broni chemicznej. Można się domyślać, że Niemcy poinformują ją, iż Rosja złamała podpisaną przez siebie konwencję.”
Sandra Skibniewska, Super Express, „Reżim Łukaszenki nie zagraża Polsce”: Wywiad z szefem resortu obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem na temat obecnej sytuacji na Białorusi. „Obecnie nie dostrzegamy bezpośrednich zagrożeń. Ale mowa tu o strefie zainteresowania Rosji, w której znajduje się Białoruś. Dlatego należy się spodziewać działań i być gotowym na różne scenariusze. [...] - Minister również wypowiedział się na temat rekonstrukcji rządu, która ma nastąpić na przełomie września i października i ma objąć również resort obrony: „Muszę przyznać, że mam wiele powodów do satysfakcji, ale też wciąż dużo do zrobienia po latach zaniedbań. Niemniej też, tak jak i inni ministrowie, zawsze jestem do dyspozycji szefa rządu, żadne stanowisko nie jest dane dożywotnio.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Andrzejczak to król poligonów, a nie nudnych proszonych kolacji”: Wywiad z generałem Jarosławem Stróżykiem, byłym attache wojskowym przy polskim konsulacie w Stanach Zjednoczonych. W latach 2010-2013 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego NATO w Kwaterze Głównej w Brukseli. „jeśli wygra nasz generał, to MON będzie musiał ponieść wydatki na jego biuro. Ale one się zwracają poprzez wpływy, jakie się uzyskuje [...] słyszę ze swoich źródeł z Brukseli, że lekką przewagę nad Holendrem ma nasz kandydat. [...] Po pierwsze, to jest bardzo duże wyróżnienie Wojska Polskiego i docenienie naszych 20 lat w NATO. Po drugie, jest to istotne w wymiarze praktycznym: rolą szefa jest nadzorowanie sztabu międzynarodowego NATO, czyli ponad 300 oficerów w pięciu pionach na co dzień działających w Kwaterze Głównej w Brukseli.”
Jarosław Mołga, Gazeta Polska Codziennie, „Ponad miliard litrów ścieków w Wiśle”: Wczoraj szef MON Mariusz Błaszczak zapewnił, że most pontonowy, który ma pomóc opanować sytuację po awarii kolektora Czajki, wojsko jest w stanie zbudować w ciągu trzech dni. „Szef MON stwierdził, że wojsko jest w stanie w trzy dni zbudować most pontonowy na Wiśle, jeśli warszawskie władze uporają się z formalnościami i koordynacją działań. Poranny sztab kryzysowy z udziałem przedstawicieli m.in. stołecznego ratusza i MPWiK ocenił jako rozczarowujący. - Liczę jednak, że miasto stołeczne Warszawa, administracja prezydenta Trzaskowskiego, stanie na wysokości zadania i skoordynuje te wszystkie działania, żeby jak najszybciej most pontonowy powstał - dodał Błaszczak.”
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Czy Warszawa musi płacić wojsku?”: Wywiad z generałem Mirosławem Różańskim, byłym dowódcą rodzajów Sił Zbrojnych RP. „Każda akcja, jaką przeprowadzają siły zbrojne, jest z definicji opłacona. W przypadku klęski żywiołowej, konieczności wykonania jakichś prac dane władze zwracają się do wojska o pomoc i ewentualne użyczenie specjalistycznego sprzętu. Ten sprzęt nie pracuje przecież za darmo. Jego praca, zużycie, amortyzacja zostają wyliczone tak samo jak praca obsługujących go żołnierzy czy koszty użycia ich do danej akcji.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie