Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Czwartek z Defence24.pl: MON ogłasza powstanie Funduszu Obrony Narodowej; Zdobycie Idlib będzie końcem arabskiej wiosny w Syrii?; Nowe przepisy dla antyterrorystów; Podwyżki w resortach mundurowych

fot. policja.pl
fot. policja.pl

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Powszechna zbiórka na dozbrojenie”: Podczas kieleckich targów minister Mariusz Błaszczak zapowiedział utworzenie Funduszu Obrony Narodowej. „MON sięga do przedwojennych wzorów i chce reaktywować Fundusz Obrony Narodowej. [...] Otwarte jest też pytanie, w jaki sposób rząd chce tak podbić nastroje patriotyczne, aby Polacy w rzeczywisty sposób chcieli wesprzeć odbudowę armii.”


Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Ostatni akord w wojnie syryjskiej”: W prowincji Idlib jest blisko 3 miliony ludzi, co utrudnia przeprowadzenie działań militarnych na tym terenie. Eksperci ostrzegają, że Idlib może stać się zarzewiem kryzysu humanitarnego na niespotykaną podczas tej wojny „Rząd w Damaszku szykuje się do odbicia z rąk rebeliantów ostatniego kontrolowanego przez nich obszaru. Upadek Idlibu będzie oznaczał symboliczny koniec arabskiej wiosny w Syrii [...] Idlib to ostania połać Syrii wciąż pod władzą bojówek walczących od siedmiu lat o odsunięcie od i władzy satrapy z Damaszku.”


Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „Nowe siły do zwalczania terroryzmu”: W projekcie nowelizacji przewidziano odstąpienia od przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny służby przez funkcjonariusza policji w celu uratowania życia ludzkiego lub zniwelowania zagrożenia godzącego w bezpieczeństwo państwa. „W policji zostanie wydzielona służba do działań kontrterrorystycznych - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o policji, którą we wtorek przyjął rząd. Nowa jednostka ma odpowiadać za działania wobec osób przygotowujących przestępstwo o charakterze terrorystycznym lub w nim pomagających. Co więcej, nowe przepisy zakładają, że funkcjonariusz takiej służby będzie mógł złamać prawo, aby zniwelować zagrożenie bezpieczeństwa państwa lub uratować czyjeś życie.”


Leszek Kostrzewski, Gazeta Wyborcza, „Jakie podwyżki dla mundurowych”: W resortach mundurowych szykują się podwyżki. Otrzymają je nie tylko funkcjonariusze, ale również pracownicy cywilni. „Od stycznia 2019 r. podwyżki dostaną policjanci, strażacy, pogranicznicy, żołnierze i Służba Ochrony Państwa. Więcej pieniędzy otrzymają też pracownicy cywilni podlegający MSWiA. [...] Do konsultacji musi jeszcze pójść projekt rozporządzenia MON w sprawie stawek uposażeń żołnierzy zawodowych. W rozporządzeniu szef resortu Mariusz Błaszczak musi zdecydować, czy wszyscy wojskowi dostaną jednakową podwyżkę, czy też będzie ona inna w zależności od stopnia, czyli inna dla szeregowych, majorów, pułkowników i generałów.”


Reklama

Komentarze (3)

  1. leszek

    wracamy do czasów II Rzeczpospolitej,teraz ze składek posłów ekipy rządzącej kupimy helikoptery,okręty podwodne,parę sztuk F-35,czołgi ,utworzymy parę oddziałów karzełków z WOT i jeszcze parę innych drobiazgów dla naszego kochanego wojska

  2. Polish blues

    Skandal! Fundusz Żebry Narodowej - czy ktoś słyszał o takiej instytucji w Stanach, Norwegii itp. (Rosji też) ? Nie! Tam jest budżet. Odwoływanie się do przedwojennej tradycji jest nie na miejscu - wiemy, że przedwojenny Fundusz nijak nie przysłużył się obronności RP - jedynie przedłużył agonię armii o kilka dni.

  3. cynik

    F.O.N oczywiście zarządzany przez jakąś powołaną przez rządzących fundację z czymś \"patriotycznym\" w nazwie, nie podlegającą pod ustawę o zamówieniach publicznych?

Reklama