Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Piątek z Defence24.pl: Kryzys w relacjach USA-Turcja; Służby MSW wesprą żołnierzy podczas defilady w maju; Rośnie liczba fałszywych alarmów; Ćwiczenia taktyczne na Morzu Bałtyckim; Szwecja ukarała pierwszych dezerterów

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „USA nie zamierzają tolerować współpracy Turcji z Rosją”: Czasy dobrych relacji między Ankarą a Waszyngtonem należą do przeszłości. Kolejny kryzys ujawnił się w czasie waszyngtońskich uroczystości 70-lecia NATO. Punktem zapalnym jest decyzja kupna przez Turcję nowoczesnego rosyjskiego systemu obrony rakietowej S-400. „Ankara upiera się przy nabyciu rosyjskich systemów rakietowych S-400, co wywołuje kolejny konflikt z Waszyngtonem. Turcy nie chcą już amerykańskich patriotów. [...] Umowa w sprawie S-400 została zawarta i nie wycofamy się z niej - zapowiedział w środę Mevlut Tavusoglu, szef tureckiej dyplomacji w Waszyngtonie.”
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Strażacy i policjanci wesprą żołnierzy”: W tym roku, również z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do NATO i 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbędzie się 3 maja w Warszawie dodatkowa defilada. „Z naszych informacji wynika, że oprócz wojska Wisłostradą przejdą też przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, w tym podległe MSWiA. Państwowa Straż Pożarna wystawi np. kompanię reprezentacyjną z pocztem sztandarowym. W trakcie spotkania w MON, które odbyło się kilka dni temu, strażacy zaproponowali też pokaz nowoczesnych wozów ratowniczych.”
Radosław Gruca, Fakt, „Terroryści testują czujność służb?!”: Rośnie liczba fałszywych alarmów. „Liczba fałszywych alarmów jest porażająca. W ponad 300 akcjach ewakuowano 40 tysięcy osób. - Sprawą powinna zająć się ABW. Wyjaśnienie tego powinno być priorytetem dla kilku ministrów rządu, na czele z MSWiA i ministrem koordynatorem ds. służb […] Wiele wskazuje na celowe testowanie zdolności reakcji polskich służb, rozpoznanie ich możliwości - mówi nam wysoki rangą oficer policji. - Od dawna mieliśmy sygnały, że informacje są wysyłane z Rosji i byłych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - dodaje inny, były już funkcjonariusz policji. Czyżby to terroryści?”
Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Historyczna chwila dla Macedończyków”: Zacieśnienie współpracy gospodarczej między Macedonią Północną i Grecją, jest kolejnym krokiem dla Macedonii w kierunku NATO. „Macedonia Północna i Grecja kontynuują proces zacieśniania relacji. Kolejnym efektem odwilży między tymi bałkańskimi krajami była pierwsza historyczna wizyta premiera Grecji u swojego północnego sąsiada. To kolejny krok ku zbliżeniu Skopje z NATO, co wspiera m.in. Warszawa.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Strażnicy kluczowego akwenu”: Blisko ok. 3 tysięcy żołnierzy oraz ok. 20 okrętów i jednostek wsparcia działających w ramach Wspólnych Sił Ekspedycyjnych ma być zaangażowanych w inicjatywę Baltic Protector, podczas której mają odbyć się taktyczne ćwiczenia morskie. „Marynarze oraz żołnierze z piechoty morskiej należący do Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force - JEF), na których czele stoi Wielka Brytania, zostaną dyslokowani w maju na Morzu Bałtyckim na czas wielonarodowych ćwiczeń. Manewry te mają zwiększyć interoperacyjność wojsk sojuszniczych i być świadectwem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sojusznikom w regionie Bałtyku.”
Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Zacieśniamy współpracę wojskową”: Uroczyste spotkanie bukaresztańskiej dziewiątki odbyło się w dniu 70. rocznicy podpisania traktatu waszyngtońskiego i powołania NATO. „Wczoraj rozpoczęło się drugie spotkanie państw bukareszteńskiej dziewiątki z udziałem ministrów obrony. Do Warszawy przybyli szefowie resortów obrony: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Spotkaniu przewodniczy szef MON Mariusz Błaszczak. [...] Głównymi tematami rozmów są możliwości współpracy w ramach nowych inicjatyw unijnych, takich jak mechanizm stałej współpracy obronnej PESCO, Europejski Fundusz Obronny, mobilność wojskowa oraz możliwości wspólnego wkładu w poprawę sojuszniczego odstraszania i obrony, zgodnie z zasadą 360 stopni, czyli na wszystkich kierunkach strategicznych.”
Gazeta Polska Codziennie, „Szwecja ściga dekowników”: Po wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej, pojawiły się pierwsze przypadki dezercji w szwedzkiej armii. „W tym roku szwedzkie sądy skazały trzech młodych mężczyzn za dezercję i unikanie poboru. Łącznie od wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej w 2017 r. w Szwecji za ten proceder skazano już 24 osoby. [...] 20-letni Andre został skazany na 14-dniową karę pozbawienia wolności za opuszczenie swojej jednostki, krótko po rozpoczęciu szkolenia.”
Witold Waszczykowski, Polska The Times, „Bezpieczeństwo nie jest nam dane raz na zawsze”: Felieton byłego ministra spraw zagranicznych. „Prezydent Donald Trump został też przez nas przekonany do zrealizowania pomysłu poprzednika o rozlokowaniu w Polsce amerykańskiej brygady pancernej. Mamy też nadzieję, że bezpieczeństwo Polski będzie nadal zwiększane przez rosnącą obecność sojuszników oraz nasz wysiłek obronny.”
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.