Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Piątek z Defence24.pl: Kryzys w relacjach USA-Turcja; Służby MSW wesprą żołnierzy podczas defilady w maju; Rośnie liczba fałszywych alarmów; Ćwiczenia taktyczne na Morzu Bałtyckim; Szwecja ukarała pierwszych dezerterów

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Piątkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „USA nie zamierzają tolerować współpracy Turcji z Rosją”: Czasy dobrych relacji między Ankarą a Waszyngtonem należą do przeszłości. Kolejny kryzys ujawnił się w czasie waszyngtońskich uroczystości 70-lecia NATO. Punktem zapalnym jest decyzja kupna przez Turcję nowoczesnego rosyjskiego systemu obrony rakietowej S-400. „Ankara upiera się przy nabyciu rosyjskich systemów rakietowych S-400, co wywołuje kolejny konflikt z Waszyngtonem. Turcy nie chcą już amerykańskich patriotów. [...] Umowa w sprawie S-400 została zawarta i nie wycofamy się z niej - zapowiedział w środę Mevlut Tavusoglu, szef tureckiej dyplomacji w Waszyngtonie.”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Strażacy i policjanci wesprą żołnierzy”: W tym roku, również z okazji 20-lecia przystąpienia Polski do NATO i 15-lecia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, odbędzie się 3 maja w Warszawie dodatkowa defilada. „Z naszych informacji wynika, że oprócz wojska Wisłostradą przejdą też przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, w tym podległe MSWiA. Państwowa Straż Pożarna wystawi np. kompanię reprezentacyjną z pocztem sztandarowym. W trakcie spotkania w MON, które odbyło się kilka dni temu, strażacy zaproponowali też pokaz nowoczesnych wozów ratowniczych.”


Radosław Gruca, Fakt, „Terroryści testują czujność służb?!”: Rośnie liczba fałszywych alarmów. „Liczba fałszywych alarmów jest porażająca. W ponad 300 akcjach ewakuowano 40 tysięcy osób. - Sprawą powinna zająć się ABW. Wyjaśnienie tego powinno być priorytetem dla kilku ministrów rządu, na czele z MSWiA i ministrem koordynatorem ds. służb […] Wiele wskazuje na celowe testowanie zdolności reakcji polskich służb, rozpoznanie ich możliwości - mówi nam wysoki rangą oficer policji. - Od dawna mieliśmy sygnały, że informacje są wysyłane z Rosji i byłych krajów Wspólnoty Niepodległych Państw - dodaje inny, były już funkcjonariusz policji. Czyżby to terroryści?”


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Historyczna chwila dla Macedończyków”: Zacieśnienie współpracy gospodarczej między Macedonią Północną i Grecją, jest kolejnym krokiem dla Macedonii w kierunku NATO. „Macedonia Północna i Grecja kontynuują proces zacieśniania relacji. Kolejnym efektem odwilży między tymi bałkańskimi krajami była pierwsza historyczna wizyta premiera Grecji u swojego północnego sąsiada. To kolejny krok ku zbliżeniu Skopje z NATO, co wspiera m.in. Warszawa.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Strażnicy kluczowego akwenu”: Blisko ok. 3 tysięcy żołnierzy oraz ok. 20 okrętów i jednostek wsparcia działających w ramach Wspólnych Sił Ekspedycyjnych ma być zaangażowanych w inicjatywę Baltic Protector, podczas której mają odbyć się taktyczne ćwiczenia morskie. „Marynarze oraz żołnierze z piechoty morskiej należący do Wspólnych Sił Ekspedycyjnych (Joint Expeditionary Force - JEF), na których czele stoi Wielka Brytania, zostaną dyslokowani w maju na Morzu Bałtyckim na czas wielonarodowych ćwiczeń. Manewry te mają zwiększyć interoperacyjność wojsk sojuszniczych i być świadectwem możliwości zapewnienia bezpieczeństwa sojusznikom w regionie Bałtyku.”


Adrian Siwek, Gazeta Polska Codziennie, „Zacieśniamy współpracę wojskową”: Uroczyste spotkanie bukaresztańskiej dziewiątki odbyło się w dniu 70. rocznicy podpisania traktatu waszyngtońskiego i powołania NATO. „Wczoraj rozpoczęło się drugie spotkanie państw bukareszteńskiej dziewiątki z udziałem ministrów obrony. Do Warszawy przybyli szefowie resortów obrony: Bułgarii, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii, Słowacji i Węgier. Spotkaniu przewodniczy szef MON Mariusz Błaszczak. [...] Głównymi tematami rozmów są możliwości współpracy w ramach nowych inicjatyw unijnych, takich jak mechanizm stałej współpracy obronnej PESCO, Europejski Fundusz Obronny, mobilność wojskowa oraz możliwości wspólnego wkładu w poprawę sojuszniczego odstraszania i obrony, zgodnie z zasadą 360 stopni, czyli na wszystkich kierunkach strategicznych.”


Gazeta Polska Codziennie, „Szwecja ściga dekowników”: Po wprowadzeniu obowiązkowej służby wojskowej, pojawiły się pierwsze przypadki dezercji w szwedzkiej armii. „W tym roku szwedzkie sądy skazały trzech młodych mężczyzn za dezercję i unikanie poboru. Łącznie od wprowadzenia obowiązkowej służby wojskowej w 2017 r. w Szwecji za ten proceder skazano już 24 osoby. [...] 20-letni Andre został skazany na 14-dniową karę pozbawienia wolności za opuszczenie swojej jednostki, krótko po rozpoczęciu szkolenia.”


Witold Waszczykowski, Polska The Times, „Bezpieczeństwo nie jest nam dane raz na zawsze”: Felieton byłego ministra spraw zagranicznych. „Prezydent Donald Trump został też przez nas przekonany do zrealizowania pomysłu poprzednika o rozlokowaniu w Polsce amerykańskiej brygady pancernej. Mamy też nadzieję, że bezpieczeństwo Polski będzie nadal zwiększane przez rosnącą obecność sojuszników oraz nasz wysiłek obronny.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Mar

    Z fascynacją patrzę ja rośnie liczba cytowanych tabloidów GPC, Fakt, SE na łamach D24. Jednym powag rośnie (bo są cytowane) innym powaga spada...

Reklama