Czwartek z Defence24.pl: Grecy rozpoczynają procedurę głosowania nad przyjęciem porozumienia z Macedonią; Polska oferta dla Iranu; Zamach terrorystyczny w Mali; Wywiad z byłym ambasadorem w Niemczech i USA

Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Ostatni akt bałkańskiej operetki”: Wczoraj rozpoczęła się dwudniowa debata w greckim parlamencie nad budzącym emocje porozumieniem z Macedonią. Czy Macedonii w końcu uda się zbliżyć za Zachodu, wbrew interesom Kremla? „W nocy z czwartku na piątek greccy posłowie mają głosować nad porozumieniem z Macedonią. Przez układ zdążyły się już rozpaść koalicja rządowa oraz dwie partie parlamentarne [...] W zamian za zmianę nazwy tego kraju na Republikę Macedonii Północnej, Ateny mają nie blokować w przyszłości starań władz w Skopje o członkostwo w NATO i UE.”
Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Nie będziemy szatanem dla Iranu”: Czy Polsce uda się załagodzić spór dyplomatyczny z Iranem po ogłoszeniu, że będzie gospodarzem międzynarodowej konferencji o Bliskim Wschodzie? „Zamiast izolować Teheran, warszawska konferencja ma wypracować kompromisową ofertę dla Irańczyków. [...] Jednak w środę prezydent przyznał, że sprawa zaproszenia dla Irańczyków pozostaje otwarta. [...] Do Teheranu poleciał wiceszef MSZ Maciej Lang. Po kilkugodzinnym spotkaniu ze swoim irańskim odpowiednikiem Abbasem Araqchim przyznał AFP, że spotkanie było <<konstruktywne>>.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Dżihadysci zabili kolejne błękitne hełmy”: Kolejne zamachy terrorystyczne w Mali, w którym dżihadyści zdobywają coraz większy wpływ na ludność cywilną. „W ubiegłotygodniowym zamachu na posterunek sił pokojowych ONZ w Mali zginęło 10 wojskowych, a 25 zostało rannych. Do zamachu przyznało się powiązane z Al-Kaidą Islamskiego Maghrebu Dżamaa Nusrat al-Islam wal-Muslimin (JNIM). - W ostatnich latach saharyjscy dżihadyści zrobili wiele, żeby zapuścić korzenie w regionie. Ich przywódcy przez małżeństwa zawierają sojusze z plemionami od Mauretanii do Libii, korzystają ze szlaków przemytniczych i trudnego terenu. Przede wszystkim jednak poszerzają społeczne poparcie, umiejętnie wykorzystując lokalne napięcia i sentymenty etniczne.”
Andrzej Kaniewski, Super Express, „Europa to nie tylko Paryż i Berlin”: Wywiad z byłym polskim ambasadorem w Niemczech i USA, Januszem Reiterem. „A sytuacja jest naprawdę poważna: Ameryka zaczyna mówić o wyjściu z NATO. To byłaby historyczna katastrofa. Co robić? Musimy przekonywać Amerykanów, że opuszczając NATO, osłabią własną pozycję w świecie. To znaczy również, że musimy jako Europejczycy więcej inwestować w sojusz. Pod tym względem Niemcy mają szczególnie dużo do zrobienia. Europa musi lepiej wykorzystać swoje zasoby. To jest w końcu 500 mln ludzi, ogromny potencjał gospodarczy, naukowy i model życia, który nadal ma dużą atrakcyjność. Jeżeli to się nie uda, będziemy popychadłem świata.”
dim
Re: "Grecy" głosują. - mieszkam w Atenach, ale nie znam osobiście nikogo, kto byłby za umową. Ani jednej osoby ! Przeciw niej, choć nie wprost, wypowiedział się ostatnio nawet Europejski Komisarz d/s Uchodźców, Avramopoulos, w końcu jednak Grek - musi tu kiedyś wrócić... Wprawdzie sondaże deklarują, że ponad 20% ankietowanych jest za, a tylko drobna część elektoratu, to jest około 60- 70% jest zdecydowanie przeciw tej umowie, ale zastanawiam się na kim przeprowadzano te sondaże ??? Referendum oczywiście nie będzie. Raz przecież już było, wyborcy zdecydowanie wypowiedzieli się wtedy przeciw unijno-MFW projektom, oczywiście rząd i parlament i tak postąpiły zaraz następnego tygodnia wbrew wynikowi, więc innych referendów nie będzie. Taka ta "demokracja" unijna. RPO i Komisje Weneckie jakoś nie zaprotestują ? Jasne, ze nie zaprostestują ! A kto nie wie - greckie długi, wbrew głośnym deklaracjom najwyższych finansistó UE, znów sa nieobsługiwalne. Głośno mówi się o 6 mld nadwyżki budżetowej, tyle że dług w ciągu danego roku znów wzrósł o ponad 20 mld Euro... - dane Narodowej Służby Statystycznej (grecki GUS), sprzed kilku dni.