Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Czwartek z Defence24.pl: Dwa amerykańskie bombowce zostały przechwycone przez rosyjskie myśliwce nad Morzem Czarnym; UE nałoży nowe sankcje na Białoruś; Nowe testy rakietowe Korei Północnej; Relacja ze szlaku przemytniczego w Iraku
Czwartkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Jakub Kapiszewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Powietrzny incydent z wizytą sekretarza obrony USA w tle”: Dwa amerykańskie bombowce strategiczne B1-B zostały przechwycone wczoraj przez rosyjskie myśliwce Su-33 nad Morzem Czarnym. „Maszyny, które zwróciły uwagę Rosjan, pochodzą prawdopodobnie z 9. Eskadry Bombowców stacjonującej na co dzień w Dyess w Teksasie. Cztery B1-B z tej jednostki zostały na początku października oddelegowane do brytyjskiej bazy lotniczej Fairford, aby odbyć ćwiczenia z europejskimi sojusznikami w ramach NATO. <<Chcemy przekonać się, jak możemy wykorzystać te maszyny w najbardziej efektywny sposób z partnerami w regionie>> - tłumaczył w czasopiśmie <<Air Force Magazine>> obecność bombowców kpt. Daniel R. de La Fe z dowództwa sił USA w Europie i Afryce.”
Magdalena Cedro, Dziennik Gazeta prawna, „Odciąć niebo Łukaszence”: UE nałoży nowe sankcje na Białoruś. „Bruksela szykuje się też do objęcia sankcjami białoruskich linii Belavia, które transportują migrantów na Białoruś. [...] Sankcje spowodują, że żadna z firm działających na terenie UE nie będzie mogła dzierżawić samolotów białoruskiemu przewoźnikowi. Pomysł jako pierwsza zaproponowała Litwa w sierpniu tego roku, a w miniony poniedziałek omówili go ministrowie spraw zagranicznych.”
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kim testuje cierpliwość Waszyngtonu”: Rozwój północnokoreańskiego programu rakietowego realizowany jest pomimo obowiązujących od wielu lat sankcji międzynarodowych nałożonych przez Radę Bezpieczeństwa ONZ. „Północnokoreański reżim poinformował o udanych testach nowego typu pocisku balistycznego wystrzelonego z okrętu podwodnego. Od początku września reżim w Pjongjangu zrealizował aż pięć testów rakietowych. […] Okręt podwodny operujący w pobliżu północnokoreańskiej bazy morskiej w Sinpo wystrzelił we wtorek pocisk balistyczny, który po pokonaniu około 450 km uderzył w wody Morza Japońskiego. Koreańska Centralna Agencja Prasowa (KCNA) oznajmiła, że pocisk balistyczny typu SLBM wyposażony jest w <<zaawansowane systemy kontroli i naprowadzania>>, które utrudnią jego namierzenie oraz neutralizację. - Ostatnie działania Korei Północnej zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu Japonii i regionu - powiedział zastępca sekretarza generalnego japońskiego rządu Yoshihiko Isozaki.”
Maciej Czarnecki, Gazeta Wyborcza, „Iracka operacja Mińska”: Relacja ze szlaku przemytniczego z którego migranci trafiają na zieloną granicę polsko – białoruską. „Zbadaliśmy w Iraku, jak białoruski reżim sprowadził tysiące ludzi na polską granicę. A przy okazji zarobił miliony dolarów. - Tutaj każdy marzy o Europie - mówi kurdyjski koordynator siatki przemytników w Irbilu […] . Wyprawy na litewską i łotewską, a potem polską granicę zaczęły się późną wiosną, gdy irackie biura nawiązały współpracę z białoruskimi, w tym państwowym Centrkurortem, i zaczęły oferować <<wycieczki>> do Mińska. Pracowniczka agencji turystycznej Pleasure Travel w Irbilu opowiada mi, że w jej przypadku współpracę rozkręcił pośrednik, Libańczyk znający rosyjski. To jemu agencja przekazywała listę osób, które wykupiły wyjazd, oraz ich paszporty. Zaproszenie z Mińska przychodziło po trzech-czterech dniach. Libańczyk podróżował z grupą, która po przylocie dostała wizy na lotnisku.”