Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Członkowie NATO redukują potencjał obronny. Chiny już w 2023 mogą zrównoważyć budżet wojskowy USA
Głębokie cięcia krajów Europy oraz Stanów Zjednoczonych spowodowały globalny spadek wydatków na zbrojenia. Chiny już w 2023 mogą osiągnąć budżet wojskowy Stanów Zjednoczonych. To najważniejsze konkluzje raportu ds. światowych zbrojeń
Raport Military Balance 2013 opublikowany przez Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) przedstawia globalne trendy w wydatkach na zbrojenia. Konkluzje dokumentu wskazują, że łączne światowe wydatki na obronę spadły w ujęciu realnym w 2012 roku już drugi raz z rzędu. Wszystko przez głębokie oszczędności europejskich członków NATO oraz cięcia w armii amerykańskiej. Z kolei rzeczywiste podwyżki odnotowano na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej, Rosji, Ameryce Łacińskiej i Azji. Zgodnie z przewidywaniami Międzynarodowego Instytut Studiów Strategicznych, po raz pierwszy w 2012 roku łączne wydatki obronne państw azjatyckich przekroczyły nakłady na zbrojenia Europy.
Czytaj także: 49 Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa- subiektywny katalog najważniejszych trendów w globalnym bezpieczeństwie
Autorzy raportu podkreślają, że w 2012 roku wydatki na obronę europejskich członków NATO były w ujęciu realnym około 11% niższe niż w 2006 roku. Redukcje dotknęły szczególnie takie kraje jak Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy i Hiszpania, których budżety wojskowe stanowią prawie 70% nakładów europejskich członków Sojuszu Północnoatlantyckiego. Według danych IISS, kadry wojskowe w europejskich państwach NATO zostały zmniejszone z 2,51 milionów w 2000 r. do 1.86 mln w 2012 r. Intencją tych zmian – obok koniecznych oszczędności - było zwiększenie przydatności sił zbrojnych poprzez dokonanie reform strukturalnych uelastyczniających funkcjonowanie armii narodowych. Analitycy IISS przekonują, że cele nie zostały osiągnięte. Rosnący kryzys ekonomiczny wymusił na wojskowych decydentach działania ad-hoc, które w krótkim okresie czasu miały dać wymierne korzyści budżetowe. Działo się tak ze szkodą dla struktury i funkcjonowania europejskich armii.
Czytaj także:Brytyjczycy publikują plan modernizacji technicznej
Cięcia nie omijają także USA. Pentagon wdraża program oszczędnościowy, który zredukuje wydatki obronne w ciągu pięciu najbliższych lat o 487 miliardów. Pomimo tych gigantycznych kwot, należy pamiętać, że Stany Zjednoczone nadal wydają najwięcej na zbrojenia w skali globalnej. Autorzy raportu podkreślają znaczenie roli USA w równoważeniu sił w strefie Pacyfiku pomimo reform strukturalnych. Chodzi tutaj nie tylko o wzrost oddziaływania ekonomicznego, ale także stricte militarnego. Redukcje budżetowe nie mają wpływać na te strategiczne przesunięcia polityki obronnej Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej: Budżet obrony USA ma na wydanie w 2013 roku 633,3 miliardy dolarów
Raport IISS zwraca uwagę także na szybki rozwój potencjału militarnego Chin. Jest on napędzany przez stały wzrost w wydatkach obronnych, który w tym roku osiągnie 10,7% w stosunku do zeszłorocznego budżetu ChRL (mniejszy wzrost w porównaniu z latami poprzednimi). Chiny obecnie wydają więcej na obronę niż sąsiednie Japonia, Korea Południowa i Tajwan łącznie. Już dziś można przewidzieć, kiedy Chiny mogą dorównać Stanom Zjednoczonym w wydatkach na zbrojenia. Jeżeli Państwo Środka co roku będzie zwiększać wydatki na armię o 15% , jak działo się to w ciągu ostatniej dekady, chińskie nakłady obronne mogą zrównoważyć budżet Pentagonu w 2023 roku.
(JG)