Siły zbrojne
„Cyfrowe” Mi-28 dla rosyjskiej armii. 100 przed końcem dekady
Koncern Russian Helicopters planuje dostarczyć rosyjskiej armii w latach 2020-2021 18 śmigłowców Mi-28NM. Jest to maszyna wyposażona w cyfrową awionikę, nowe uzbrojenie kierowane i umieszczony ponad wirnikiem radar. Pierwsze „cyfrowe” Mi-28 trafią do ośrodka szkoleniowego w Centralnym Okręgu Wojskowym, która kształcić będzie personel przezbrajanych jednostek lotnictwa wojsk lądowych.
Jak podaje dziennik „Izwiestia”, na 2020 roku zaplanowano dostawę 6 nowych maszyn Mi-28NM. W 2021 liczba wyprodukowanych maszyn ma się podwoić. Pierwsze mają trafić do 344. Centrum Szkolenia Bojowego i Przekwalifikowania Personelu Lotnictwa Armii w pobliżu Torżok (obwód twerski). Jest to główny ośrodek szkolenia załóg śmigłowców lotnictwa armijnego, ale też baza odpowiedzialna za testy i badania nowych typów maszyn.
Najprawdopodobniej Mi-28NM zostaną przydzielone do stacjonującego tam 696 Pułku Szkolno-Badawczego, którego personel będzie kształcił na nich załogi oddelegowane z jednostek na których uzbrojenie mają trafić nowe śmigłowce uderzeniowe.
Zgodnie z oświadczeniem wiceministra obrony Rosji Aleksieja Kriworuczko z czerwca 2019 roku, zawarta w tym czasie umowa opiewa na dostawę 98 śmigłowców Mi-28NM do 2028 roku. Mają one zastępować w jednostkach maszyny Mi-24 których resursy zostały wyczerpane a możliwości bojowe nie przystają do współczesnego pola walki.
Mi-28NM stanowią całkiem nową jakość, jeśli chodzi o rosyjskie siły zbrojne. Śmigłowiec w tej wersji posiada cyfrową awionikę i system sterowania silnikami (FADEC), jest też wyposażony w nowoczesne systemy wymiany danych i łączności umożliwiające m. in. sterowanie bezzałogowcami rozpoznawczymi lub uderzeniowymi. Ponad wirnikiem umieszczono w sferycznej osłonie radar pola walki.
Podstawowe uzbrojenie MI-28NM stanowią naddźwiękowe przeciwpancerne pociski kierowane 9M123M Chrizantiema o zasięgu do 10 km, zmodernizowane działko 30 mm oraz szeroka gama starszych systemów uzbrojenia kierowanego i niekierowanego. Modernizacji uległ cały system kierowania ogniem i zarządzania uzbrojeniem, aby realnie zapewnić możliwość działania w dzień i nocą ze zbliżoną skutecznością. Maszyna otrzymała również nowe systemy obrony przed pociskami kierowanymi, oparte na doświadczeniach z Syrii.
Zamiast sprowadzanych z Ukrainy silników TW3-117WMA zastosowano krajowe VK-2500 o większych resursach i cyfrowym sterowaniu. Łopaty wirnika głównego zostały wykonane z kompozytu i są odporne na trafienia pociskami 20-30 mm, a ich kształt został zmieniony, aby poprawić charakterystyki lotu.
Polak
Dlaczego traktujemy Rosję jako wroga nr 1
Ja
Bo od zawsze nim był? Kto jak kto, ale Polak powinien to wiedzieć.
RUDY
Nawiasem mówiąc, gdzieś nieco ponad rok temu, jeden z użytkowników twierdził, że Rosja nie może sobie na nie pozwolić, nie ma pieniędzy )
pol
Sztuk kilka dla propagandy nie oznacza pozwolenia sobie... :)
RUDY
Zrobiłem sobie zrzut ekranu Twojego postu, żeby nie zapomnieć wspomnieć o Tobie w swoim komentarzu do artykułu w DF24 z tytułem "Rosyjskie Siły Powietrzne otrzymały 18 sztuk mi-28nm" który pojawi się w grudniu 2021 roku.
pol
To teraz wyryj sobie na ścianie lub zrób tatuaż na czole ...
Gort
Dla Polski to jasny przekaz. Trzeba kupić więcej Popradów. Takie systemy to nawet 50 letni rezerwista obsłuży bez problemów, tylko trzeba go szkolić. Wielu jest ludzi, zdolnych elektroników, którzy odbyli zasadniczą służbę. Może w szturmowaniu budynków brzuch przeszkadzać, lecz do zagęszczenia parasola OPL w przeciągu 12h od ogłoszenia mobilizacji umiejętności i wiedzy aż nadto. Każdy potencjalny przeciwnik ma przewagę liczby i jakości śmigłowców a do tego jeszcze pociski manewrujące pozwalające na programowanie zmiennej trasy ataku. Dlatego systemy Poprad i systemy oparte o automatyczne armaty Kda 35mm Hydra powinnny być nie tylko w jednostkach liniowych , ale i zmagazynowane w DUŻYM zapasie. Wszystkie zasoby ludzkie muszą być wykorzystane optymalnie a nie do kopania rowów. Właśnie po to są szkolenia rezerwistów, nie po to by pokazać im, że nadal możemy ich przewozić tym samym starym Bwp w tych samych starych hełmach i dać te same szelki... Polski MON i Armia muszą wydawać pieniądze racjonalnie.
Strażnik Teksasu
Po co kupować drogi system gdzie jego rakietka może spokojnie nieść na plecach jeden wojak?
mobilny
Zestaw Poprad Poprad 4x Grom/Piorun + Soła a tego jeden człowiek nie uniesie
cdd
Myślę, że kluczem jest czas reakcji. Nie można utrzymywać żołnierza 24h z rakietą na ramieniu. Ten system Poprad jest dobrze pomyślany, tlko, że jest to system ilościowy. Powinno być go kilka setek.
...
ciekaw jestem czy to ze Rosja nie kupuje sprzetu z Urkainy wpywa ujemnie na ekonomie Ukrainska?
Fanklub Daviena
Czytaj w aktualnych miesięcznikach militarnych: Motor Sicz bez Rosjan, ku amerykańskiej radości, bankrutuje...
Davien
Ale wiesz funku że to co wypisuje Zwiezda lub Sputnik to nie informacja ale dezinformacja;))
RUDY
Niestety Motor Sich wykupione przez Chiny…
Analityk inż. MAZUR
Jeśli chodzi o Mi-28 to powiem tak: Miałem to na deskach kreślarskich w PZL WSK Rzeszów, chcieli to modernizować. Akurat po AH-64A w USA, Mi 28 miał być modyfikowany podobnie. To miała być umowa barterowa, 200 albo 300 szt. w zamian za modernizacje napędu. W tym czasie jako Kierownik Wydziału Wysokich Technologii AGS 3, miałem wykonany system RSC - pozwalający helikopterom na 20 minut lotu po zniszczeniu turbin, oraz HSPŻ Helikopterowym Systemem Podtrzymania Życia. Helikopter mógł spadać z poniszczonym śmigłem z 1- 2 km i załoga przeżyła by. Była też nowoczesna turbina MAST 48 bar, ona spalała pięć razy mniej paliwa jak TW3-117WMA przy takiej mocy, MAST 48 bar to turbina na jednej sprężarce łopatkowej uzyskiwaliśmy 48 bar sprężenia powietrza czyli turbina diesel. To miało wejść za 300 helikopterów Mi 28. Ale zaczął się w Rosji kryzys i nawet barter nie wchodził w grę. Putin zablokował KGB- niereformowalne i jak Francja ogłosiła wspólny europejski projekt helikoptera to Rosjanie przystąpili z częściami do Mi. I tak powstała wersja Francuska. Jak ja zaproponowałem by WSK weszło do tego projektu, z całym modułowym napędem, to wylewano na mnie hektolitry pomyj. A kto to był bardziej Sowiecki od Rosjan? Polskie służby ŁOP, chciały by było tak jak było. Nie piszę opracowań jak Centkiewicz i Gontarczyk, bo tutaj jest jak jest. Rosyjskie spółki zarabiały, a polskie bankrutowały, Putin wyprowadzał Rosję z kryzysu, a w ŁOP chciał mu wylizać by ich lubił. A tu liczyła się kasa i technologia którą ŁOP nie dysponował. A teraz ŁOP śpiewa jak Chłopcy z Placu Broni - Och Ela Straciłaś Przyjaciela?
KTR
Do 31.12.2020 r. ( koniec dekady ) wyprodukują 100 sztuk? super tempo.
Strażnik Teksasu
Kiedy Polska wyprodukuje JEDEN?!
sdf
Ale Polska nie ma zapędów imperialnych. Tak pisze Davien/Al-Jazeere. A on wie.
Strażnik Teksasu
Jak to nie ma?! A wojenki które prowadzi i miliardy na sprzęt ekspedycyjny to po Co?!
say69mat
Obawiam się, że ulubiony 'workhorse marines' AH1Z jest zbyt delikatnym śmigłowcem jako przeciwnik dla Mi28NM. Stąd ... niestety, jedyną realną opcją dla Kruka wydaje się śmigłowiec AH64E.
Santa Klaus
A czy AH Cobra ma być przeciwnikiem MI 28? Będą ,,bitwy śmigłowców''? Przecież śmigłowiec to broń przeciwpancerna i wspomagająca piechotę. Poza tym, opancerzenie Mila nie uchroni go przed Spike-em odpalonym z Cobry.
Davien
Say, a co to za problem? W wersji anty śmigłowcowej AH-1Z zabiera Sidewindery.
Fanklub Daviena
Czas śmigłowców szturmowych minął. Mają niszowe zastosowania w konfliktach asymetrycznych czy CSAR ale wybieranie się nimi przeciw rosyjskiej kolumnie zmotoryzowanej czy pancernej to samobójstwo. Koszt takiej maszyny przewyższa nowoczesny myśliwiec a godzina lotu koszt godziny lotu myśliwca stealth.
Analityk inż. MAZUR
To egzemplarz z muzeum broni CCCP, rozpoznaję to zawsze stało koło kibla w muzeum. Ale jaja wypożyczyli do zdjęć dla NATO, ale to tylko obiekt muzealny, ten niebieski kolor na podwoziu to typowe dla muzealników. Szkoda na to patrzeć, widać technologia została w WSK PZL Rzeszów> HSWŻ i RSC, a to co widać to nielot.
Strażnik Teksasu
Stało koło twojej pracy!
Santa Klaus
Kolego nie żartuj, Rosja ma swoje słabości, ale ten śmiglak Mila na zdjęciu to świetny sprzęt. O śmigłowcach tej klasy my na razie możemy tylko pomarzyć. Ten ,,niebieski kolor na podwoziu'' mają także polskie śmigłowce.
opl
Ale co do malowania ... niebieski jak niebo nad Syberią (u nas niebo raczej szare) - Eeeech. Dziś odchodzi się od tego błękitu na spodzie samolotu. To było dobre w czasach przed-radarowych kiedy walka samolot samolot oraz opl oparta byłą na sensorze wzrokowym.
ccc
Ta "cyfrowość" w wielkim cudzysłowiu to FADEC i GLASS cockpit stosowany na Zachodzie już 40 lat temu ???
ddd
na zachodzie 40 lat temu a po tych 40 latach co się zmnieniło ? dalej FADEC i GLASS cockpit ...
Fanklub Daviena
40 lat temu osiołku? AH-64A z kokpitem jak w Mi-2 służyły do 2012! A glass cockpit wprowadzono dopiero w w wersji AH-64D. Ale wy, fanboje amerykańskie, święcie wierzycie, że już półwieku temu USA miały miotacze antymaterii... Nie tak dawno Davienek wypisywał, że US Army ma... reaktory termojądrowe i to... przewoźne w kontenerach na ciągnikach siodłowych i naśmiewał się z rosyjskich tokamaków... :)
Davien
No padłem ze śmeichu:) AH-64D panei funklub to 1997r wiec jak widac znowu masz zerowa wiedze:) A o reaktorach termojadrowych w kontenerach wypisujesz jedynie ty ale czemu sie dziwic jak nawet nei wiesz co to reaktor termojadrowy:) A w Rosji masz całe dwa Tokamaki przy ogólnej liczbie 28 i zaden nowy w Rosji nei jest planowany:)
Lombard Alojzy
A że mowa tutaj o rosyjskim przemyśle więc należało by zapytać - pod koniec której dekady?
Strażnik Teksasu
Po 60- ciu latach jak w Polsce!
Piotr
Lepiej po 80 latach jak w RoSSji
Niuniu
Taka maszyna rozbiła się pod koniec zeszłego roku na terenie Rosji.
Buniu
Nie taka.
Ali
jeszcze nowsza ?
Pirat
To ten cyfrowy co się nie dawno rozbił?
Kapustin
Nareszcie Putin oddłużył ruska zbrojeniowke i dał tańsze kredyty To myślę ze plan produkcji na 2021 będzie chodził. Jak nie patrzeć to 32mln usd wypasiona sztuka
RUDY
Autorowi dziękuję za adekwatny i pouczający artykuł bez spekulacji i fikcji.
dywersant
100 maszyn do 2028... ach... można się rozmarzyć. Tak żebyśmy do 2028 z 50 AW 249 jak wypali pozyskali w programie Kruk... ach te marzenia... W sumie jak by chcieli AW 101 dla wojsk lądowych robić w Świdniku to bazę produkcyjną o dużej wydolności mieli by już przygotowaną... mamy offset na tapicerki i apteczki, więc głowa do góry!
rED
Pomijając funkcjonalność chyba najbrzydszy współczesny śmigłowiec.
dER
Liczą sie osiągi w walce ma być skuteczny a nie piękny ....
Pizzamaker
Dlatego napisał "pomijając funkcjonalność"...
Antex
No, śmigłowce Kamowa są ładniejsze, lepsze .... ale droższe.