Reklama

Polityka obronna

Ćwiczenia zarządzania kryzysowego Libero 2017

fot. rcb.gov.pl
fot. rcb.gov.pl

Rozpoczęły się ćwiczenia LIBERO 2017. W tegorocznej edycji testowane będą rozwiązania dotyczące zakłóceń w dostawach paliw płynnych. Ponadto, instytucje ćwiczące sprawdzą swoje własne procedury i plany zarządzania kryzysowego. 

Libero 2017 potrwa pięć dni. Jego organizatorami są Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Ministerstwo Energii i Biuro Obsługi Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Celem ćwiczeń jest przetestowanie rozwiązań zawartych m.in. w Krajowym Planie Zarządzania Kryzysowego w sytuacji zakłóceń w dostawach paliw płynnych, ale także zebranie danych do aktualizacji KPZK w tym zakresie. Jak podkreśla RCB, trzeba pamiętać, że dzięki planom i procedurom wiadomo jaka instytucja zarządza kryzysem, jakie instytucje współpracują, jakie zadania muszą wykonać itd. Kiedy role i zadania są rozpisane, a do tego jeszcze sprawdzone podczas treningów i ćwiczeń – kryzys łatwiej rozwiązać.

LIBERO 2017 ma charakter ćwiczenia sztabowego z elementem praktycznym, który odbędzie się pierwszego dnia ćwiczenia w Przedsiębiorstwie Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport i PERN S.A.

Obecna edycja ćwiczeń z cyklu LIBERO jest czwartą z kolei. W każdej z nich sprawdzany jest inny element systemu zarządzania kryzysowego.

RCB/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama