Polityka obronna
Ćwiczenia antyterrorystyczne w warszawskim hotelu
W warszawskim hotelu Sofitel Warsaw Victoria żołnierze Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Stołecznej Policji, ABW oraz BOR ćwiczyli sprawność w działaniu w sytuacji zagrożenia polegającej na wtargnięciu do hotelu osób uzbrojonych w broń palną i materiały wybuchowe. Ćwiczenia związane są z nadchodzącym Szczytem NATO oraz Światowymi Dniami Młodzieży.
Scenariusz ćwiczenia zakładał, że do warszawskiego hotelu wtargnęła grupa uzbrojonych, posiadający ładunki wybuchowe osób. Napastnicy wzięli zakładników i zabarykadowali się w sali teatralnej. Podczas symulacji antyterrorystyczne zespoły taktyczne w realnych warunkach sprawdziły swoje umiejętności, zgranie oraz przećwiczyły obowiązujące w takich przypadkach procedury.
„W celu ograniczenia ryzyka do minimum, niezbędna jest szybka, efektywna reakcja na miejscu oraz sprawdzone, przećwiczone procedury zabezpieczające pracowników i gości hotelowych. I temu właśnie służą aktualnie przeprowadzane ćwiczenia”
Czytaj także: Rząd przyjął projekt ustawy antyterrorystycznej
Ćwiczenia poprzedziła odprawa, podczas której omówiono warianty działania i przekazano zadania poszczególnym zespołom bojowym. Następnie, już na miejscu, funkcjonariusze i żołnierze wykonywali obowiązujące w takich przypadkach procedury. Sprawne przemieszczanie się w zagrożonym hotelu, udzielanie pierwszej pomocy, zatrzymanie napastników i zabezpieczenie broni oraz materiałów wybuchowych - w tych elementach doskonalili swoje umiejętności policjanci Wydziału Realizacyjnego KSP, żołnierze Żandarmerii Wojskowej, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Biura Ochrony Rządu. Weryfikowali również poprawność reagowania pracowników ochrony hotelowej na stwierdzone zagrożenie.
To nasze kolejne wspólne zajęcia. Tym razem przećwiczyliśmy m.in. sprawne przemieszczanie się w zagrożonym hotelu, zatrzymanie napastników, udzielanie pierwszej pomocy oraz zabezpieczenie broni i materiałów wybuchowych. Weryfikacji poddana została również poprawność reagowania pracowników ochrony hotelowej.
Czytaj także: Policja kupuje karabiny wyborowe. "Wzmocnienie przed ŚDM"
„W doskonaleniu naszych umiejętności bardzo ważna jest współpraca z różnymi podmiotami. Ćwiczenia, na potrzeby których grupa ACCOR HOTELS udostępnia swoje obiekty, pozwalają na sprawdzenie gotowości do natychmiastowej reakcji, w warunkach najbardziej zbliżonych do możliwych zagrożeń” – przypomina asp. szt. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy komendanta stołecznego Policji.
Ćwiczenia zostały zorganizowane w ramach przygotowań do policyjnego zabezpieczenia dwóch ważnych wydarzeń, które odbędą się w tym roku w naszym kraju: szczytu NATO w Warszawie oraz Światowych Dni Młodzieży. Szczyt NATO odbędzie się w dniach 8-9 lipca 2016 r. w Warszawie. Udział w nim ma wziąć ponad 2500 tysiąca delegatów, 1500 dziennikarzy i około 500 ekspertów. Z kolei "Światowe Dni Młodzieży 2016 odbędą się w Krakowie i w Brzegach pod Wieliczką od 26 do 31 lipca. Szacuje się, że udział w nich może wziąć nawet 2,5 mln pielgrzymów.
Czytaj także: Powstanie nowy resort do spraw bezpieczeństwa?
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie