Ćwiczą i wspierają. Logistycy przed Dragon-19

14 czerwca 2019, 08:13
img_8992
Fot. st. szer. Michał Chudziński
Reklama

Od środy do czwartku, 12-13 maja 2019 roku, pododdziały przygotowujące się do najważniejszego przedsięwzięcia szkoleniowego br. Dragon-19 wspierają równolegle odbywające się międzynarodowe ćwiczenia logistyczne pk. Capable Logistician 2019 (CL-19).

CL-19 gromadzi blisko 3500 żołnierzy z 29 krajów, w tym ponad 2500 żołnierzy Wojska Polskiego i 950 specjalistycznych jednostek sprzętowych. Ćwiczenie zaplanowane zostało przez Wielonarodowe Centrum Koordynacji Logistyki (Multinational Logistics Coordination Centre), z siedzibą w Pradze, a współorganizatorami ze strony polskiej jest Zarząd Logistyki – P4 Sztabu Generalnego WP, Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.

image
Fot. st. szer. Michał Chudziński

Celem ćwiczenia jest sprawdzenie i doskonalenie procesu planowania i dowodzenia w trakcie realizacji zadań wsparcia logistycznego przez wielonarodowe jednostki logistyczne na teatrze. Kluczowym elementem ćwiczenia jest pokazanie spójności systemu logistycznego oraz standaryzacja, gdyż wszystkie urządzenia logistyczne są ze sobą kompatybilne, co daje nam pewność i przekonanie, że działamy w jednym systemie logistycznym, co jest niezwykle istotne w warunkach międzynarodowej współpracy.

image
Fot. st. szer. Michał Chudziński

Zrealizowany w dniu 12.06.2019 r. dzień otwarty dla gości (Visitors Day), zaplanowany został dla specjalistów, branżowców logistycznych pragnących bliżej zapoznać się z celem i zadaniami realizowanymi przez wielonarodowe jednostki logistyczne.

image
Fot. st. szer. Michał Chudziński

Na pasie taktycznym Bucierz  międzynarodowi logistycy praktycznie ćwiczyli podejmowanie zapasów dla realizującej zadania dywizji. Nad bezpieczeństwem konwoju oraz obszarów załadunku czuwali żołnierze 1. batalionu Ziemi Rzeszowskiej z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Realizowaliśmy dzisiaj konwojowanie międzynarodowego elementu logistycznego, ochranialiśmy punkt tankowania przy wykorzystaniu PPT-10 oraz podjęcie zapasów, następnie przećwiczyliśmy reakcję na zasadzkę przeciwnika, z elementem wezwania QRF (Quick Reaction Forces – siły szybkiego reagowania) w silę dwóch śmigłowców Mi-24. Ponadto doskonaliliśmy ewakuację rannych zgodnie z procedurą MEDEVAC poprzez KTO WEM, oraz CASEVAC z wykorzystaniem śmigłowców transportowych

Ppłk Damian Kidawa, dowódca 1. batalionu piechoty zmotoryzowanej

W zajęcia, oprócz logistyków z 1. i 10. Brygady Logistycznej, zaangażowana była wzmocniona kompania piechoty zmotoryzowanej 1. batalionu Ziemi Rzeszowskiej z 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, śmigłowce z 21. Bazy Lotnictwa Taktycznego oraz 25. Brygady Kawalerii Powietrznej oraz samoloty Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Nad prawidłową koordynacją i kontrolą ruchu wojsk czuwali specjaliści z Centrum Kierowania Ruchem Wojsk na Teatrze z Oleśnicy.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 0
Reklama
No results found.
Tweets Defence24