Geopolityka

Chorwacja szuka następców MiG-21. Zapytanie do 5 państw

Fot. Chorwackie Siły Powietrzne
Fot. Chorwackie Siły Powietrzne

Szwecja, Stany Zjednoczone, Korea Południowa, Izrael oraz Grecja - to pięć krajów, do których chorwacki resort obrony planuje przesłać zapytanie ofertowe dot. zakupu myśliwców. Pierwsza maszyna miałaby pojawić się w Chorwacji w 2020 roku. 

Jak informuje chorwackie ministerstwo obrony, resort prześle do pięciu krajów zapytanie ofertowe dot. nabycia samolotów bojowych. W przypadku Szwecji będzie to maszyna Gripen JAS-39, Korei Południowej - FA-50, natomiast USA, Izraela oraz Grecji - F-16. Komunikat nie precyzuje, czy będą to maszyny nowe, czy używane, aczkolwiek wiadomo, iż Zagrzeb bierze pod uwagę pozyskanie samolotów "z drugiej ręki" (przynajmniej w części przypadków, szczególnie dotyczących F-16).

Jak podkreślają władze kraju, analiza propozycji, które prześlą wymienione kraje, będzie zakładała ocenę cech myśliwca i jego zdolności oraz "trzech kluczowych parametrów": dwustronnego porozumienia, ceny (ogólnie ceny pakietu i warunków dokonania płatności) i współpracy biznesowej oraz gospodarczej. To właśnie te zagadnienia będą dominującymi czynnikami, które wpłynął na podjęte przez resort decyzje. 

Chorwaci podkreślają również jak ważne przy potencjalnym zakupie będą ewentualne inwestycję zagraniczne w kraju, czyli rozszerzenie współpracy gospodarczej. Co więcej, władze mając na uwadze "wymagającą naturę" planowanych inwestycji, analizują przykłady innych krajów NATO, które prowadzą wymianę lub modernizację "komponentu bojowego". Na liście tych państw wymieniono się m.in. Polskę, ale również Bułgarię, Czechy, Węgry czy Rumunię. Warto dodać, że wśród oferowanych używanych maszyn obok F-16A/B mogą znaleźć się też całkiem nowoczesne greckie F-16C/D Block 52+, standardem zbliżone do polskich myśliwców.

Czytaj więcej: Powietrzny wyścig zbrojeń nad Bałkanami. Nowe myśliwce dla Chorwacji [ANALIZA]

Datę i warunki dostawy Chorwacji uzależniają od podpisanych kontraktów, ale chcą by pierwsze maszyny znalazły się u nich już w 2020 roku.

O swoich planach władze Chorwacji, w tym premier oraz minister obrony, informowali już wcześniej amerykańskie władze podczas oficjalnej wizyty w tym kraju. Jak podkreślają, Amerykanie wyrażają dla planowanego zakupu "zrozumienie i wsparcie". O podejmowanych przez chorwacki resort obrony działaniach informowały również niedawno media. Jak podkreślali dziennikarze, władze są zainteresowane pozyskaniem samolotów wielozadaniowych, które zastąpią obecnie używane MiG-21. 

Wśród analizowanych opcji przedstawiano zarówno leasing szwedzkich JAS-39 Gripen, używane F-16 Falcon jak też pochodzące z zupełnie innej półki, tanie naddźwiękowe samoloty bojowe FA-50 produkcji Korea Aerospace Industries Ltd (KAI). Co więcej, informowano, że są to kroki podejmowane w związku z wzmacnianiem przez Serbię floty maszyn MiG-29. Nowy samolot miałby zostać wybrany do grudnia br. 

Czytaj też: Rosja dostarczy uzbrojenie Serbii. Koniec integracji z NATO?

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.