Siły zbrojne
Chiny: większe uprawnienia Centralnej Komisji Wojskowej
Chiny nowelizują swoje prawo w zakresie obronności i konsolidują władztwo Xi Jinpinga w zakresie szeroko pojmowanej przestrzeni bezpieczeństwa oraz wojskowości. Podkreślając, że Pekin jest w stanie szybciej i bardziej kompleksowo mobilizować zasoby do ochrony własnych interesów narodowych, również tych związanych z kwestiami międzynarodowymi.
Nowe uprawnienia w zakresie mobilizacji zasobów cywilnych i wojskowych trafiły do rąk Centralnej Komisji Wojskowej w Chinach. Komisja, czele której stoi Xi Jinping, ma tym samym mieć zdolność pozyskiwania niezbędnych zasobów do obrony interesów narodowych, zarówno jeśli chodzi o kwestie krajowe, ale również poza granicami państwa. Osłabiona została również rola Rady Państwa w zakresie formułowania głównych kierunków polityki obronnej Chin, oczywiście na korzyść wspomnianej Komisji. Ta pierwsza ma zacząć pełnić bardziej wykonawczą rolę, jeśli chodzi o sformułowane przez Komisję cele oraz zbudowaną strategię.
Kluczowym wątkiem w obecnych analizach przeobrażeń prawnych w Chinach ma być dalsza konsolidacja władzy wokół Xi Jinpinga i jego najbliższego otoczenia. Z perspektywy chińskiej jest to niezmiernie istotne, mając na uwadze rosnące w ostatnim czasie w sposób dynamiczny napięcie w relacjach z Waszyngtonem.
Czytaj też: Drony torują drogę chińskim okrętom podwodnym
Zmiany w prawie nastąpiły wraz z wejściem w życie nowych przepisów zawartych w nowelizacji Prawa w zakresie obrony narodowej. „South China Morning Post” zauważa również, że po raz pierwszy chińskie ustawodawstwo wskazało, że powodem mobilizacji i rozmieszczenia wojsk mogą być zakłócenia (ochrona) w sferze interesów rozwojowych kraju. Nowe przepisy są również interpretowane jako dające większą przestrzeń do zastosowania sił zbrojnych wobec Tajwanu, który Pekin uznaje za swoja cyt. „zbuntowaną prowincję”.
Ustawodawstwo odnoszące się do obronności kładzie również szczególny nacisk na potrzebę zbudowania ogólnokrajowego mechanizmu koordynacji mobilizacji przedsiębiorstw państwowych i prywatnych do udziału w badaniach nad nowymi technologiami obronnymi. Pekin uważa, że kluczowe są badania i rozwój zarówno uzbrojenia konwencjonalnego, ale także takich sfer jak cyberbezpieczeństwo, technologie kosmiczne i elektromagnetyczne.
Wspomniane poprawki zostały przyjęte przez Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych 26 grudnia, po dwóch latach prac legislacyjnych. Zauważa się, że w kluczowym dla obronności kraju akcie prawnym trzy artykuły zostały usunięte, ponad 50 zostało poprawionych, a w sześciu dokonano uzupełnienia. Na konferencji prasowej, która odbyła się na początku grudnia 2020 r. rzecznik biura legislacyjnego Komisji powiedział, że wprowadzone właśnie zmiany nadały Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wyraźny kierunek w sferze niezbędnej modernizacji i wskazania celów rozwojowych na kolejne lata.
(JR)
WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie