Geopolityka
CBA w siedzibie MON. Pod lupą przetarg na wojskowe odbiorniki GPS [AKTUALIZACJA]
Inspektorat Uzbrojenia MON udostępnił inspektorom Centralnego Biura Antykorupcyjnego dokumenty przetargowe dotyczące zakończonego w połowie lipca przetargu na dostawy odbiornika GPS dla wojska – powiedziała rzeczniczka prasowa MON mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz. Kontrola, jak informuje CBA, zakończy się 25 października br.
Funkcjonariusze CBA na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2006 r. o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym rozpoczęli w kontrolę w Inspektoracie Uzbrojenia MON przy ul. Królewskiej w Warszawie. Kontrola dotyczy procedur podejmowania i realizacji decyzji w przedmiocie udzielenia zamówienia publicznego na dostawę dla Sił Zbrojnych RP wojskowych odbiorników GPS z modułem SAASM. Przewidywany termin zakończenia kontroli to 25 października 2017r.
Jak zaznacza Piotr Kaczorek, "kontrola Centralnego Biura Antykorupcyjnego ma charakter postępowania administracyjnego", co oznacza, że "nie postawiono nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymywano". Co więcej, w siedzibie IU MON nie doszło również do przeszukania, a agenci CBA zajmą się m.in. zbadaniem udostępnionych przez Inspektorat Uzbrojenia dokumentów przetargowych. W komunikacie podkreślono również, że jest to tylko jedna z kontroli prowadzonych obecnie w resorcie obrony.
Rozpoczęta 25 lipca 2017 roku kontrola jednego z przeprowadzonych w MON przetargów jest jedną z kilku kontroli prowadzonych aktualnie w MON. Działania te są podejmowane w porozumieniu z kierownictwem resortu.
Sprawę skomentowała również rzecznik mjr Pęzioł-Wójtowicz, która poinformowała, że Inspektorat Uzbrojenia w ramach kontroli udostępnił inspektorom CBA dokumenty przetargowe. "CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało" - zaznaczyła także rzeczniczka MON.
Podkreśliła również, że podczas kontroli nie przeprowadzono przeszukań w pomieszczeniach Inspektoratu. "Wszelkie informacje na ten temat są nieprawdziwe" - powiedziała. Mjr Anna Pęzioł-Wójtowicz dodała, że kontrolowane przez CBA postępowanie było prowadzone w trybie konkurencyjnym zgodnie z prawem zamówień publicznych. "Przetarg wygrała firma Hertz System LTD, ale do chwili obecnej IU nie podpisał żadnych umów w tej sprawie" - zaznaczyła major.
W dniu 25 lipca br. Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpoczęło kontrolę dokumentów związanych z zakończonym w Inspektoracie Uzbrojenia postępowaniem na dostawy dla Sił Zbrojnych RP wojskowych odbiorników GPS z modułem SAASM.
O wejściu funkcjonariuszy CBA we wtorek do CI MON poinformował tygodnik "Do Rzeczy". Jak napisano, chodzi o rozstrzygnięty kilka dni temu przetarg na dostawę wojskowego odbiornika GPS. "Nie potwierdzam, nie zaprzeczam" - powiedział Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA.
W ramach kontroli Inspektorat Uzbrojenia udostępnił inspektorom CBA dokumenty przetargowe. CBA nie postawiło nikomu w tej sprawie zarzutów, ani nikogo nie zatrzymało. Nie przeprowadzono też przeszukania jakichkolwiek pomieszczeń Inspektoratu Uzbrojenia. Wszelkie odmienne informacje na ten temat są nieprawdziwe.
Według tygodnika „Do Rzeczy” zabezpieczanie dokumentów w pomieszczeniach Inspektoratu Uzbrojenia MON trwały kilka godzin. Chodzi o ogłoszony w maju 2016 r. i rozstrzygnięty przed kilkoma dniami przetarg na dostawy dla wojska 1224 kompletów "wojskowego odbiornika GPS z modułem SAASM+". Wartość zamówienia przekraczała 42 mln zł - podał tygodnik.
Według informacji tygodnika przetarg wygrał przedsiębiorca, który wcześniej brał udział w ustawianych przetargach na dostawy dla wojska. Również rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że odniesie się do publikacji tygodnika w środę.
PAP/MON/MR
PRS
No proszę, Portal tylko informuje o ,,zamiarach", ,,dialogach" ,,FA-Kach", ,,badaniu rynku", ,,zaproszeniach do"... a tu mamy ROZSTRZYGNIĘTY przetarg na dostawę ,,dżipsów" w dużej ilości. ,,"Przetarg wygrała firma Hertz System LTD, ale do chwili obecnej IU nie podpisał żadnych umów w tej sprawie" Kolejny przykład, że jakiś ,,Brat" (nie ważne Duży czy Mały) czuwa i nie pozwoli na istotny wzrost JAKICHKOLWIEK możliwości WP. Tylko ślepcy nie widzą w tym celowego działania czy wręcz sabotażu. W artykule-newsie zabrakło hiperlinków więc proszę ,,Zielonogórska firma Hertz Systems produkuje wojskowe odbiorniki HGPST T wyposażone w moduł kryptograficzny SAASM od 2007 roku. W tym czasie do Sił Zbrojnych RP trafiło ich ok. 600 sztuk. Znalazły się na wyposażeniu transportera opancerzonego Rosomak, produktów Pit-Radwar: stacji radiolokacyjnego Soła, radiolokacyjnego zestawu rozpoznania artyleryjskiego Liwiec i systemu przeciwlotniczego Poprad, produkowanej przez Huta Stalowa Wola wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej WR-40 Langusta, a także do systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica wytwarzanego przez Zakłady Mechaniczne Tarnów. Sprzęt znalazł także zastosowanie na niszczycielu min Kormoran II Marynarki Wojennej RP." http://www.space24.pl/382574,hertz-systems-nawigacja-satelitarna-dla-obrony-terytorialnej-defence24pl-tv ,,Podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysły Obronnego w Kielcach (2016) rozdano, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy, nagrody Defender przyznawane za wyróżniające rozwiązania techniczne sprzętu dla bezpieczeństwa i obronności państwa. " ,,W tym roku statuetkę Defender podczas targów w Kielcach otrzymała m.in. zielonogórska firma Hertz Systems za system HGPST T ANTI-JAM złożony z odbiornika GPS z modułem kryptograficznym SAASM HGPST T-EFTS i anteny GAJT-710 ML. Sprzęt charakteryzuje się bardzo wysoką odpornością na zakłócenia sygnału (ang. jamming), a także groźbę podłożenia fałszywego sygnału zniekształcającego pozycję (ang. spoofing). " http://www.space24.pl/446349,mspo-2016-nagroda-defender-dla-odbiornika-gps-z-zielonej-gory http://www.space24.pl/384697,polskie-odbiorniki-nawigacji-satelitarnej-w-silach-zbrojnych http://www.defence24.pl/55830,armia-kupuje-wojskowe-gps-y
Kangur
Bardzo dziekuje za ten komemtarz. Kawal dobrej roboty.
Navigator One
Panie PRS, Pana tekst to wpis sponsorowany mający na celu ściemę odbiorców. Uzupełnię komentarz o dodatkową wiedzę techniczną. Proszę się do tego odnieść a nie pisać o możliwościach sprzętu którego nigdy Hertz nie wykonał. Po kolei: Hertz nie produkował nigdy i nie produkuje dziś żadnych odbiorników GPS i czas sobie to w końcu uświadomić. Hertz pozyskuje z USA (kupuje lub otrzymuje), od Rockwell Collins gotowe moduły SAASM (wykonane w całości w USA) - które w rzeczywistości są KOMPLETNYMI ODBIORNIKAMI serwisu wojskowego PPS systemu GPS. Potem wkłada je w obudowę (to wkład nr 1 Hertza - puszeczka), po czym podłącza wyjścia tego odbiornika (SAASM z USA) do kilku portów komunikacyjnych - RS232, RS 485 itd. (to drugi wkład Hertza - złącza, porty i kabelki), po czym zamyka puszeczkę na śrubeczki (własne Hertza) i sprzedaje MON-owi za jak widać 34.000 zł (to trzeci wkład Hertza). Model HGPST i inne dzieła tej firmy to nie są odbiorniki GPS z modułem kryptograficznym SAASM, bo nie ma tam w środku żadnego odbiornika GPS autorstwa Hertza+jakiś moduł krypto. Moduł SAASM sam w sobie jest kompletnym odbiornikiem GPS (bez wyświetlacza) z możliwością dostępu do serwisu PPS systemu GPS (krypto). Ot cała ściema o tym "pseudo-dziele lidera wysokiej technologii" GPS w Polsce. Hertz daje jedynie obudowę, i złączkę do amerykańskiego modułu SAASM z portami komunikacyjnymi, które można kupić w każdej castoramie. Szkoda, że ci z Defendera są tak technicznie niedouczeni, ale to przecież standard w polskim kosmosie. Odbiornik GPS - którym jest moduł SAASM robią w USA i przychodzi gotowy - do włożenia do puszeczki made in Hertz. Jeśli puszeczka, magistrala danych i porty komunikacyjne to wysoka technologia to ja jestem kosmitą.
Marek1
Optymista z ciebie PRS - co z tego jak przetarg rozstrzygnięto, jak obecnie wszystko zostało zastopowane co najmniej do końca października b. Dostawy 1224 szt. być może(oby) zaczną się zapewne w przyszłym roku i pewnie potrwają 2-3 lata. Efekt wiadomy - WP jeszcze długo mieć nie będzie dobrych dżipsów z polskiej firmy. Jeszcze dziwniejsze wygibasy dzieją sie w MON np. w kwestii doskonałych zintegrowanych syst zarządzania walką Jaśmin firmy Teldat. Zbierający doskonałe recenzje zagraniczne Jaśmin jest permanentnie i z ogromną konsekwencją ignorowany przez IU/MON "poszukujący" jednocześnie rzekomo od 2,5 roku BMS dla WP !?!? Aberracja+całkowite milczenie w tej kolejnej skandalicznej sprawie AM i jego akolitów jest nawet jak na realia polskie ZADZIWIAJĄCE.
zorro
Po to są zmieniane ustawy i wstawiani "swoi" żeby przejąć co wartościowsze spółki. Jeśli nie można się wkręcić, to trzeba zmusić do posłuszeństwa. To się nogę podstawi, może wykopie dołek, znajdzie się "życzliwy"...
były_trep
Obyś nie miał racji, bo jeśli to prawda to jesteśmy w świetle dzisiejszej sytuacji międzynarodowej świadkami zdrady Polski :(
bubu
34.tys.zł za 1 gps, no na bogato bym powiedział