Bułgaria: 79 mln lewa na modernizację T-72

18 grudnia 2020, 08:35
T-72 Bułgaria
Fot. MO Bułgarii
Reklama

Bułgarskie ministerstwo obrony zawarło z państwowym koncernem TEREM-Holding kontrakt obejmujący modernizację 44 czołgów T-72M i trzech pojazdów dowodzenia MT-LB U. Łączna wartość tego kontraktu to 78,7 mln lewa czyli ponad 40 mln euro. Prace będą realizowane przez 2 lata siłami krajowego przemysłu. Program modernizacji poprzedziły remonty 13 czołgów, również realizowane przez TEREM w latach 2019-2020.

Modernizacja bułgarskich T-72M, które są obecne również w polskiej armii i jak wiemy nie przystają do wymagań współczesnego pola walki, była tematem wielomiesięcznych debat i walki o fundusze, które zostały jak się wydaje stosownie zwiększone. Osią programu modernizacji jest zwiększenie skuteczności wykrywania i identyfikacji celów oraz podniesienie celności ognia  zarówno w dzień jak i w nocy. Wymaga to unowocześnienia SKO, co jest najkosztowniejszym elementem programu.  Zmiany mają również obejmować nowoczesny systemy łączności i pozycjonowania oraz podniesienie poziomu ochrony. Ponieważ planowana jest co najmniej cześciowa automatyzacja systemu dowodzenia i zwiększenie jego przepustowości, wraz z czołgami modernizowane będą pojazdy dowódczo-sztabowe MT-LB U stosowane w jednostkach pancernych.

„Kontrakt ma na celu poprawę zdolności Wojsk Lądowych. To pożyteczny krok we właściwym kierunku. W ten sposób przywracamy równowagę w modernizacji Sił Zbrojnych ”- powiedział podczas uroczystego podpisania umowy 16 grudnia 2020 roku minister obrony Bułgarii Krassimir Karakaczanow. Prace mają być realizowane przez zakłady TEREM-Han w Targowiszte na północnym wschodzie Bułgarii, będących częścią firmy TEREM-Holding. Te same zakłady w sierpniu 2020 roku zakończyły modernizację pierwszej partii 13 czołgów T-72M. Ich testy poligonowe potwierdziły, że niezbędna jest modernizacja ze względu na niską celność ognia prowadzonego z armaty 125 mm.

Modernizacja będzie realizowana w kooperacji z podmiotami zagranicznymi i ma wiązać się z przekazaniem kompetencji i know-how związanego z wsparciem eksploatacji nowych technologii. Jak podkreślił minister obrony Bułgarii, będzie to kolejny krok w kierunku zwiększenia możliwości bułgarskiego przemysłu obronnego.

Reklama
Reklama

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 21
Reklama
dim
sobota, 19 grudnia 2020, 10:33

Właśnie czytałem bardzo ciekawy artykuł redakcyjny, dotyczący wyznaczników politycznych dla podejmowanych decyzji o modernizacjach i pozyskiwaniu nowego sprzętu, w Grecji. Autor wskazywał, że obecnie prowadzonych jest 105 takich programów. Jednak aż 95% z nich nie stanowi zleceń dla krajowego przemysłu, mimo że ten posiada na ogół właściwe moce wykonawcze i doświadczenie. Artykuł podaje konkretne przykłady i konkluduje, że decyzje podejmowane są ściśle politycznie. Czego nie napisze, ale pozostaje łatwo domyślić się, obserwując sytuację - Grecja najpierw naciśnięta zostaje niehamowaną przez nikogo Turcją, po czym niemal wszystkie dysponowane na dozbrojenie pieniądze (a ostatnio przeznaczono na to kolejnych 10 mld Euro), wydaje w przemysłach głównych sojuszników. Dopiero tym kupując ich reakcję na turecki szantaż. Zadaję sobie pytanie, na ile nie było to wręcz programowane ? W każdym razie, Amerykanie z jednej strony demonstracyjnie pokazują, że owszem, uwzględniają zerwanie z Turcją, a jednocześnie wydaje się, że nikt w takie zerwanie nie wierzy, nie oczekuje go.

celowniczy
sobota, 19 grudnia 2020, 09:34

Ciekawe, czy Łabędy/PGZ wystartują w tym przetargu. Kiedyś (do 2001) miały takie kompetencje, ale pod rządami księgowej mogą już nie mieć. A przecież można zaoferować SKO,Obrę, optoelektronikę pasywną,etc.

patriota
piątek, 18 grudnia 2020, 14:41

Bułgarzy jako drugie państwo w Europie planują bardzo ciekawą modernizację T-72. Chcą za około mln euro wymienić SKO, system samoobrony i łączność. To, co najważniejsze w czołgu. Pomysł krytykowany jako spóźniony o 10-15 lat, ale obecnie brak na rynku tanich oferujących przyzwoite zdolności bojowe alternatyw. 20 lat temu podobną drogą poszli Czesi. Dodatkowo wymienili cały układ napędowy (silnik Perkins a i skrzynia Allison). W Polsce zamiast przemyślanej modernizacji bardzo kontrowersyjne, symboliczne doposażenie T-72. Niestety...

Mix
piątek, 18 grudnia 2020, 20:48

Akurat to co zrobili cześć to był szczyt głupoty. Ich modernizacja nie była ani trochę przemyślana.

Lord Godar
piątek, 18 grudnia 2020, 18:12

Bułgarzy nie mają potężnych sił pancernych , a że nie ma jak autor napisał tanich używek ( w domyśle Leo) to idą w modernizację T-72 , bo nie stać ich tak jak Węgrów na zakup nowych czołgów . Czeska droga modernizacji T-72 to przerost formy nad treścią , są bardziej racjonalne modernizacje w tym nasz PT-91 czy Malaj czyli modernizacja na wyższym poziomie . Natomiast to co teraz robimy z T-72 to nie jest modernizacja tylko modyfikacja .

dim
sobota, 19 grudnia 2020, 10:40

Czytam na greckiej stronie, że BEZPŁATNE PRZEKAZANIE, a następnie modernizacja i zapas amunicji amerykańskich Abramsów, kosztować będą Chorwację, cytuję: 76 M2A2 ODS, łącznego kosztu 757 mln (koszt jednostkowy 10 mln ). W co wchodzi też pozyskanie 1700 sztuk pocisków TOW. Czyli Bułgarzy modernizują się... hmmm... 10-krotnie taniej. Co piszę do słuchu także zwolennikom "darmowych czy też tanio pozyskanych Abramsów" dla Polski. Grecy piszą też, że niemal wyłącznym celem amerykańskiego rozdawnictwa używanego sprzętu, jest blokowanie rozwoju krajowych mocy produkcyjnych czy remontowych danego kraju. Że prawie w każdym wypadku chodzi o przedsięwzięcie czysto komercyjne, podejmowane po każdorazowej analizie finansowej, co bardziej opłaci się amerykańskiemu producentowi. A w każdym razie zawsze jest to z nim konsultowane.

Lord Godar
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 13:40

Cos pomieszałeś z tymi Abramsami .

Davien
niedziela, 20 grudnia 2020, 19:14

Dim a od kiedy Bradleye to Abramsy?:)) Chorwaci modernizuja Bradleye do najnowszej wersji, dokupują prawie 2000 TOW-ów w wersjach TOW-2B/2B Aero, ale ja zwykle Dim-owi sie sprawdzic nie chciało:)

Wojciech
piątek, 18 grudnia 2020, 13:02

Wszelkie modernizacje tracą teraz rację bytu. Skoro Republikanie tracą Prezydenta to znaczy, że znowu przejdziemy pod władzę duetu Niemcy-Rosja. Nie wspomne, kto będzie sprawował władzę w och imieniu. Zakłady zbrojeniowe mogą się zacząć zwijać, tak jak w latach 2000-1014.

On
piątek, 18 grudnia 2020, 21:27

Myślę że się mylisz ,po Ukrainie wyścig zbrojeń ruszył, Rosja się zbroi non-stop,Na to przejrzał na oczy,na razie nic się nie zmieni

Lord Godar
piątek, 18 grudnia 2020, 18:17

Myślisz że ci Demokraci z USA to nam nie sprzedadzą Abramsów czy Bradley-ów jeśli byśmy o to poprosili ? A nasza zbrojeniówka w tych latach 2000-2014 to niekiedy więcej sprzedawała na eksport niż przez te kilka ostatnich lat , nie wspominając juz ile kasy przez te ostatnie lata poszło właśnie za ocean po kolejnych foto party z ich kończącym kadencję republikańskim prezydentem .

dim
poniedziałek, 21 grudnia 2020, 03:22

Sprzedadzą. A ile, prócz kosztu zakupu, kosztować nas będzie potem ich eksploatacja ? przy tym bez polskiej logistyki ? Trzeba ją dopiero zbudować ? Bez praw projektowych czy w ogóle przebudowania/modernizacji czegokolwiek ? Zobacz ile czasu zajmują nam prace przy Leopardach, choć Niemcy tuż-tuż obok. A czołg i tak sprzedany nam zostanie wyłącznie w wersji mocno zubożonej, wobec amerykańskiej. Lekko zmodernizowany, z rezerwy mobilizacyjnej USA.

vis
piątek, 18 grudnia 2020, 17:34

Już są zwinięte. Co jest polskiego w ciężkim sprzęcie???

Roshedo
piątek, 18 grudnia 2020, 12:06

no cena nie najgorsza- moze nasz MON by się tym zainteresował? A zaoszcedzona kase wydał do wyboru : albo na doprowadzenie naszych T-72 do wersji PT-91 Malaj albo na zrobienie Adelajd z naszych OHPów lub z głuszcczowanie wszystkich Sokołów z remotoryzacja najbardziej zajechanych egzemplarzy przez Motor-Sicz+ wyrzutnie PPK Pirat (vel Corsar) z amunicja dla każdego w ten sposób powstałych Głuszców... To byłby skokowy wzrost możliwości Wojska Polskiego...

z Prawej Flanki
piątek, 18 grudnia 2020, 18:59

do Roshedo;Taaa!napewno nasz MON się zainteresuje!!!A co by robił bumar!??A związki zawodowe by upadły!!! a to jednak elektorat!!!Tu nie chodzi o oszczędność!!!Ale oto by żyło się lepiej!!! A tak wogóle to jestem ciekaw ile kosztuje optyka i radiostacje do cz. z pco i radmoru!???

Dmzkd
sobota, 19 grudnia 2020, 08:59

Związki to najważniejsza sprawa. Z tego są piniondzy z państwa. Zresztą, nie tylko tam.

Zaq
piątek, 18 grudnia 2020, 11:22

"...nie spełniają wymagań współczesnego pola walki..." Czyim zdaniem? Tych co chcą sprzedać nam swój sprzęt? Mamy Teciaki i Leopardy, poprosić Jankesów o udostępnienie Abramsa a Koreańczykówo K2 i przeprowadzić testy na poligonie. Oczywiście do Teciaka najnowocześniejsza amunicja. Ale nikt te Tego nie zrobi bo by się okazało że T72 wcale nie odstaje od reszty stawki.

diego
piątek, 18 grudnia 2020, 22:00

Hahah nawet gdyby nasze t72 miały amunicję zdolną przebić każdy pancerz na świecie to i tak by nic z tego nie było, bo w ruchu mają tragiczną celność. Nic nie zmieni tego, że to przestarzały sprzęt i że musimy zastąpić go nową konstrukcją. Skąd w naszym narodzie się bierze taki sentyment do pudrowania trupów?

Hehe
sobota, 19 grudnia 2020, 09:00

A ja myślę że strzelanie w ruchu to de facto nie więcej jak 10% wystrzałów

Davien
niedziela, 20 grudnia 2020, 19:16

A potem wielkie zdziwienie jak czołgi sa wybijane bez problemu:))

dim
piątek, 18 grudnia 2020, 17:21

A po co Ci Abrams ? Najdroższy - w naszych warunkach - możliwy wybór, z każdą śrubką tylko zza oceanu, a i tak dostaniesz tylko jakieś starocie. Wiele krajów to już trenowało (liczyło) i potem nie wzięło ani za darmo. Chyba, że nie mają żadnego własnego przemysłu, w tym kierunku, a wtedy obojętne jest im już gdzie każdą śrubkę przepłacają.

Tweets Defence24